PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Otvírání studánek 28. května 2005

Časopis Folklor č.3/2005
Počátkem července loňského roku přišel do redakce našeho časopisu milý dopis od vzácného člověka Richarda Klaudy. Upozorňoval na zajímavou akci, která se koná každý rok v centrální části Horácka na Novoměstsku. Jde o tradiční slavnost "Otvírání studánek" v místě příznačně zvaném Tři Studně. Z jeho obsažného dopisu doplněného sérií fotografií nyní(před další slavností) velmi rád uvádím základní informace.
Slavnostní akce se odehrává v krásném přírodním prostředí a její průběh všem přítomným uvádí do povědomí krásný a dávno zapomenutý lidový obřad čištění vodních zdrojů - lesních studánek, které jsou v mnoha případech důležitým zdrojem životodárné vody nejen pro přírodu, lesní zvěř a ptactvo, ale také pro člověka.
Prastarý jarní obřad spojený s vítáním jara - uctíváním slunce, probouzením omládlé přírody a vodní říše se nazývalo "vylévání studní" a bylo doprovázeno říkankami, zpěvem a tanečními kreacemi.
Podle dochovaných zpráv a archivních materiálů vycházely z jara venkovské dívky k pramenům vody, aby je vyčistily. Na okraje studánek kladly zelené věnce z brusinek a zimostrázu jako odznak své čistoty a nevinnosti. Po vyčištění studánky přestrojily jednu z dívek za královnu. Oblekly ji do bílých šatů a ozdobily ji věnečkem z lučního kvítí a pestrobarevných fáborů. U studánky pak družky obklopily královnu, která nabrala do džbánu čistou vodu a vylila ji do čtyř světových stran, aby tak symbolicky zahnala z dosahu pramene všechny "zlé moci". Slavnostní obřad se zaříkáváním a sypáním kvítků do pramene byl zakončen přáním, aby studánka zůstala stále čistá.
Jarní čištění studánek se konalo s různými obměnami v dalších oblastech nejen Horácka jako zajímavý folklorní obřad. Takto se odehrává každý rok na Novoměstsku v obci Tři Studně, v těsné blízkosti rybníka Sykovce.
Výjimečnost této tradiční lidové jarní slavnosti na Třech Studních je dána spojitostí tohoto místa a slavnosti s uměleckou činností dvou významných autorů. Jde o básníka Miloslava Bureše, který tuto prastarou lidovou slavnost opěvoval ve své lyricko-epické básni, a hudebního skladatele Bohuslava Martinů, jenž tuto prostou a zajímavou uměleckou báseň zhudebnil do podoby kantáty pro sóla, sbor, recitátora a doprovodné nástroje.
A tak i letos se tradiční lidová slavnost "Otvírání studánek" na Třech Studních koná za spoluúčasti folklorních souborů Šípek - Nové Město na Moravě, Groš - Dolní Rožínka, Gen a Bystřinka - oba Žďár nad Sázavou. Kantátu Bohuslava Martinů Otvírání studánek s úvodním veršem "I studánky chtějí být čisté..." uvede sbor dětí a mládeže Kantiléna.
Začátek bude ve 14 hodin v sobotu 28. května na Třech Studních v lesním areálu u studánek Barborka a Vitulka.

redakce

DALŠÍ INFORMACE: Tři Studně

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 25.05.2005 v 22:29 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA