PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pálava jubilující

časopis Folklor č.3/2005
K životu patří nejenom chléb, peníze, zisk a užitek, ale i krása, radost a vděčnost k předkům, láska a úcta ke kraji a starožitnostem..."
Motto našeho buditele Jána Kollára, které zaznělo v úvodním slově u koncertu k 25. výročí národopisného souboru "Pálava" Mikulov dne 16. října 2004, vystihuje čtvrtstoletí snažení a práci tohoto kolektivu.
Co nabízel soubor po 25 let veřejnosti? V počátcích své existence zpracovával soubor citlivě, ale systematicky materiál národopisných oblastí, odkud do obcí pod Pálavou přišli po 2. světové válce skupiny osídlenců. Bylo to dědictví lidové kultury Podluží, Dolňácka a Kopanic, později přibyla oblast hanáckého Slovácka. A tak nenápadně, ze spontánně vzniklého kroužku s několika nadšenci, vzniká a dnes již čtvrt století přetrvává "závazek" - k nové identitě českého pohraničí, k místní lidové tradici a tím k sobě samým.
Současnost již nerozlišuje pohraničí a vnitrozemí, regiony nenápadně splynuly, stali jsme se součástí Evropské unie a obnovujeme zpřetrhané příhraniční vztahy, navazujeme nová přátelství se sousedními oblastmi i celou Evropou.
Kraj pod Pálavou se stal naším domovem. Soubor "Pálava" přijal za vlastní lidovou kulturu Moravských Chorvatů, kteří na Mikulovsku žili po 400 let. Zásluhou souboru "Pálava" se Mikulovsko stalo folklorní oblastí, která vstoupila do podvědomí svými, dnes již dlouholetými, tradicemi.
Soubor pořádá pravidelně fašankovou obchůzku, setkání souborů Pod Taneční horou, Mikulovský zpěváček, festival Sousedé, slavnost zarážení hory a folklorní průvod, kterým zahajuje mikulovské vinobraní, kulturní den Chorvatů v Jevišovce, adventní koncerty, vánoční besedy u cimbálů, ledování v Tanzbergu, přehlídky dětských národopisných souborů.
Na tento výčet akcí již nestačí ta začínající skupina nadšenců, dnes tvoří soubor "Pálava" taneční skupina provázená cimbálovou a gajdošskou muzikou, sbor žen a senioři. Tyto všechny, spolu s "Palavěnkou" a "Palavánkem", "zastřešuje" "Národopisný spolek Pálava", tedy 90 aktivních a 20 externích členů, opět nadšenců lidové kultury.
Koncem loňského roku oslavil pořadem "V dobrém jsme se sešli" jubilující soubor "Pálava" i s bývalými členy, představily se oba dětské soubory, CM ZUŠ a vyprodaný zámecký sál se mohl kochat nádherou a pestrostí bohatého krojového fondu, kterým dnes "Národopisný spolek Pálava" disponuje. Oslavy 25. výročí národopisného souboru "Pálava" skončily onoho večera velmi pozdě. Ze vzpomínek jsme se přenesli do současnosti, a zbývá pohled do budoucnosti. Jak jinak, než nadále uchovávat lidovou kulturu, poklady našich předků s nejlepším úmyslem, obětavě a nezištně ji předávat mladým generacím. Chceme si pro nás - všechny členy "Národopisného spolku Pálava" vytvářet podmínky pro folklorní počínání. Sami bychom na to však nestačili, podpora veřejných institucí a sponzorů dodává povzbuzení a chuť pokračovat v tomto nesnadném úkolu. Nesmíme však zapomenout na rodiče dětí a mládeže, kteří se obětavě přizpůsobují životu souborů, a také vedoucí všech složek. Úcta a poděkování patří však těm, kteří stáli u zrodu souboru "Pálava" a dnes tu stále ještě aktivně spolupůsobí.
A na tomto místě musíme připomenout: Nikdo z nás by tu dnes nezpíval, netančil, ani nehrál, kdyby nebylo té, co za to všechno může. Založila, vychovala všechny složky... Proč však ten minulý čas? Zpívá, tvoří neúnavně, vychovává "Palavánek", dohlíží na krojovou čistotu, režíruje, tvoří choreografii, spisuje..., ani se to vše nedá vyjmenovat a zdá se, že na to jeden člověk ani stačit nemůže. A vidíte, stačí. Zlatka Krůzová.

Zdena Kubíčková (zkr)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.05.2005 v 21:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA