PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklorní svátek - Z bálu souboru Morava v Ostravě

časopis Folklor č.3/2005
V sobotu 26. února 2005 se kolem 19. hodiny začali scházet příznivci cimbálové muziky a lidových tanců na 5. Valašském bále, pořádaném moravským folklórním souborem "Morava" v překrásných prostorách kulturního střediska Ostrava-Jih "K-TRIU".
Mladí i staří, střední generaci nevyjímaje, si mohli zazpívat již s úvodním vystoupením CM "Cvrčci" pod vedením Jarmily Červenkové. Bál zahájili předtančením "cérky a ogaři" tanečního souboru "Morava" za doprovodu své CM "Iršava" pod vedením Katky Bílé. A pak se parket zaplnil krojovanými i civilními tanečníky, kterým k tanci a zpěvu hrály CM "Bukovinka" a CM ZUŠ E. Runda Slezská Ostrava. Večer rychle ubíhal, k občerstvení nechyběly výborné frgále, slivovička i víno a ostatní dobroty, které dodávaly potřebnou sílu k tanečním výkonům spolu se zpěvem. Výuky některých tanců se ujali tanečníci souboru a tak si mohli všichni společně zatančit valašskou mazurku, husára, bystřický, Černou vlnu, šotyšku Šmik Šmik, Měl Adam sedm synů a zazpívat podle textů písní připravených na svých stolech. Během večera došlo samozřejmě i na karičky, které však překvapivě zpestřilo i bláznivé dovádění neposedných "ogarů".
V krátkých přestávkách si bývalí členové "Souboru Ladislava Ševčíka", předchůdce souboru "Morava", zavzpomínali u fotogalerie na doby, kdy přeskočit valašku ještě nebyl problém. Kdo však jednou propadne lásce k folkloru, získá lásku na celý život a věk nehraje žádnou roli.
Na závěr musím vyslovit velké poděkování dobré duši, organizátorce bálu a současně vedoucí Hance Herberkové, bez níž by toto setkání nemělo tu správnou jiskru, a všichni zúčastnění by neodcházeli domů s dobrou náladou, plni energie do dalších všedních dnů.
Soubor "Morava" začal vystupovat samostatně od roku 1997, kdy navázal na tradice "Souboru Ladislava Ševčíka", který v 50. letech vznikl při DKNH v Ostravě-Zábřehu. V počátku své působnosti byl činný pod křídly TJ Sokol Ostrava-Vítkovice spolu se souborem "Odra". Od roku 2000 funguje "Morava" jako občanské sdružení, spolupracuje s CM "Iršava" a CM "Šajtar". Za tu dobu jím prošlo mnoho mladých dívek a chlapců, kterým vzešel folklor přímo do krve. Své tance a písně předváděli doma i v zahraničí pod pečlivým dohledem "své Hanky". Že nepadá jablko daleko od stromu, předvedla na závěr valašského bálu i její dcera Veronika, která zahrála na cimbál s CM "Friš" společně s Martinem Gellnarem.
Bál se vydařil a my už se těšíme na tuto akci zase za rok. A zveme i Vás!

Milada Štulíková

DALŠÍ INFORMACE: Morava, folklorní soubor
Zveřejněno 26.05.2005 v 22:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA