PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

NÁVRATY KE KOŘENŮM

Společné setkání národnostních menšin žijících a působících na území Jihomoravského kraje
Právo na národnostní a etnickou identitu jako součást lidských práv respektuje identitu příslušníků národnostních menšin jako jednotlivců i skupiny projevující se zejména vlastní kulturou, tradicemi či jazykem, má na zřeteli vytváření multikulturní společnosti a usiluje o harmonické soužití národnostních menšin s většinovým obyvatelstvem.
I na území Jihomoravského kraje vedle sebe žijí příslušníci různých národnostních menšin a etnik, kteří se podílejí na kulturním, společenském a hospodářském životě a ve veřejných záležitostech
Společné multietnické setkání spojené s koncertem národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje je již třetím setkáním společného soužití menšin a seznámení se s jednotlivými kulturami národů, které žijí v tomto kraji. Chceme široké veřejnosti ukázat tradiční lidovou kulturu, kterou si uchovávají jednotlivé menšiny, předvést návštěvníkům koncertu lidové tradice, zvyky, kroje, ale i gastronomii zúčastněných národností. Přínos tohoto jistě zajímavého projektu spatřujeme zejména ve vzájemné komunikaci, výměně zkušeností a vzájemném obohacení všech účastníků společného setkání národnostních menšin žijících v Jihomoravském kraji.
Přijměte naše srdečné pozvání na setkání národnostních menšin žijících a působících na území Jihomoravského kraje, nazvané
NÁVRATY KE KOŘENŮM,
které se uskuteční
v Domě pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno, a to v sobotu 28. května 2005 od 10 hodin.
Záštitu nad koncertem převzal hejtman Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek.
Organizátor setkání Jihomoravský kraj a Rada pro národnostní menšiny Jihomoravského kraje pověřil Agenturu MUZA přípravou a realizací této významné akce Jihomoravského kraje. K účasti na multikulturním setkání bylo osloveno 27 spolků a sdružení, která se hlásí k různým menšinám žijícím na území Jihomoravského kraje.
Pozvání přijali a na multikulturním setkání budou účinkovat zástupci slovenské menšiny v podobě dětského folklorního souboru a dospělého folklorního souboru PÚČIK, který v Brně působí již 14 let. Bulharské kulturní osvětové sdružení bude reprezentovat soubor Kytka, bulharské tance předvedou i tanečníci z Občanského sdružení PIRIN. SVAZ MAĎARŮ žijících v českých zemích jistě zaujme diváky temperamentními maďarskými tanci v podání souboru KÖRIS. Polskou menšinu bude zastupovat POLONUS - polský klub v Brně. A pokud máte rádi řecké písně a tance, jistě si nenecháte ujít vystoupení malých i velkých tanečníků ze souboru LYCEA ŘEKYŇ v ČR z Brna. Řecké tance předvedou i tanečníci ze souboru PROMETHEUS Řecké obce Brno. Do programu, který je připraven v průběhu celého dne, se dále zapojí Společenství Romů na Moravě, ASOCIACE RUSKÝCH SPOLKŮ v ČR, SDRUŽENÍ MORAVSKÝCH CHORVATŮ z Mikulova, BRNĚNSKÉ SDRUŽENÍ OBČANŮ NĚMECKÉ NÁRODNOSTI v ČR, HELLENIKA NADAČNÍ FOND Brno, NĚMECKÝ JAZYKOVÝ A KULTURNÍ SPOLEK Brno, NĚMECKÉ KULTURNÍ SDRUŽENÍ , region Brno, OBEC SLOVÁKOV v Brně, SDRUŽENÍ ROMŮ A NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN Hodonín, SVAZ ROMŮ v Břeclavi, DROM Romské středisko Brno, Muzeum romské kultury v Brně. Z ukrajinského Čechohradu přijedou čeští krajane se souborem Čechohradská hudba.
Již v 10 hodin se na nádvoří budou divákům a návštěvníkům představovat soubory, kroužky a stolisté jednotlivých zúčastněných menšinových spolků a sdružení.
V průběhu celého dne je pro návštěvníky tohoto nevšedního multikulturního setkání připravena i cela řada doprovodných akcí, z kterých si návštěvníci i hosté odnesou jistě mnoho zajímavých poznatků.
V průchodů mezi Velkým Špalíčkem a Šilingrovým náměstím budou mít návštěvníci možnost ochutnat "vzorky" z gastronomie zúčastněných menšin, uvidíte ukázky tradičních lidových řemesel, představení ediční i vydavatelské činnosti menšinových spolků. Ve výstavní síni Domu pánů z Kunštátu návštěvníci budou mít možnost prohlídnout si výstavu "Různorodost etnik v Jihomoravském kraji.
Pokud máte rádi lidové tance z Polska nebo romské tance, můžete se je naučit v malé taneční škole, která je součástí setkání a začne ve 14 hodín na nádvoří Domu pánů z Kunštátu.
Multikulturní setkání národnostních menšin Jihomoravského kraje vyvrcholí společným galaprogramem v 16,30 hod. na nádvoří Domu pánů z Kunštátu.
A po skončení společného galaprogramu nebude chybět ani Májová veselice kterou bude zpříjemňovat cimbálová muzika Dukát z Kyjova.
Na celé toto ojedinělé multikulturní setkání a galakoncert je vstup volný.
PROGRAM NÁVRATY KE KOŘENŮM
Sobota 28. května 2005


10,00 - 13,00 U NÁS JE TO TAK...
Vystoupení souborů, skupin a sólistů
národnostních menšin

10,30 - 11,00 Otevření výstavy
"Různorodost etnik v Jihomoravském kraji"

13,40 - 14,30 POZNÁVEJME SE NAVZÁJEM...
Malá taneční škola
tentokrát výuka polských a romských tanců

15,00 - 16,00 KRAJANÉ
vystoupení krajanského souboru z Ukrajiny

16,30 - 18,30 NÁVRATY KE KOŘENŮM
Společný galaprogram zúčastněných menšin

18,30 - 22,00 MÁJOVÁ VESELICE

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.05.2005 v 00:31 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA