PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání... zpěvačky Evy Štikové

Zpěv a tanec jsem vždy považovala za přirozenost a samozřejmou součást mého žití, za tu jeho pěknější část. A že to bylo v Rožnově pod Radhoštěm, převažovaly písně a tance lidové.
Za mého mládí se hodně zpívalo - při táboráku skautů, i v rodině. Moje babička pocházela z rodu věhlasných zpěváků Kajšů z Ubla u Vizovic, a kdo ví, zda jsem od ní nějaký ten gen nepodědila. Vzpomínám, že valašské tance s námi nacvičoval strýček Kulišťák v sokolském dorostu.
V patnácti jsem začala chodit do "Valašského krúžku", který se právě v Rožnově zakládal (dnes je to místní soubor Radhošť), a to jsem už uměla desítky valašských písní a tanců. Tak začal můj život s folklorem.
"Vyzpívala" jsem si v něm i svého manžela, se kterým pospolu procházíme bájným světem folkloru už skoro šedesát let.
Ve vzpomínkách se mi vynořuje první nahrávka v rozhlase, tehdy ještě s přímým vysíláním. To bylo v roce 1949. Na mysl přijdou první ročníky Strážnice, první vystoupení v televizi v roce 1955, všechna moje taneční pásma pro soubory "Radhošť" a "Javořina". Připomínám si brněnské údobí s "Valašským kroužkem" a "BROLNem", dvacet let ve Valašském muzeu v přírodě v roli dramaturga Národopisného léta a především hodně, hodně zpívání! Bylo to více než třicet let v rožnovském ženském sboru "Polajka", a jak už to bývá, skoro každý rok výjezd někam do světa...
Lidové písně a tance, to byla nejen moje práce, ale i velká radost. Ráda jsem ji sdílela s velkou folklorní rodinou, do které naštěstí patří i moje dcera a moje vnučky. Kdybych mohla začít znovu, vydala bych se stejnou cestou.

E.Š. pro časopis Folklor č.3/2005

DALŠÍ INFORMACE: Rožnov pod Radhoštěm
Zveřejněno 30.05.2005 v 14:20 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA