PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Národní krojový ples z pohledu diváka

Jako každý rok jsem byl i letos na repre plese Folklorního sdružení ČR ve Žďáře nad Sázavou. Tedy v srdci Horácka, a jsem velmi rád, že je to právě v naší folklorní oblasti, čímž se také ona dostává více do povědomí.
Národní krojový ples 2005 byl ve znamení valašského regionu a musím konstatovat, že se Valaši opravdu vytáhli. Byl dobře připravený po programové i organizační stránce. Až na tombolu, kde to dost skřípalo, ale o tom až později.
Návštěvníci říkali: "Tento ples je nejlepší!" Na to však nelze dát. Ples je dělán jednou za rok; a co bylo před rokem? To už si nikdo nepamatuje! A tak je každý současný ples "nejlepší"..., protože jsme ho právě spokojeně prožili.
Ale k věci. Kladem plesu bylo i to, že pořadatelé už konečně přišli na to, že "Česká beseda" a její použití v úvodu je při současné kvalitě souborů, a to jak po stránce znalosti materiálů daných oblastí, ale i kvalitě tanečního umu a choreografie, naprosto zbytečná a kýčovitá. Myslím si,že o tom jsme se mohli přesvědčit i na předešlých, ať už byly ve znamení kteréhokoliv regionu. Hlavně Valaši nás o tom letos přesvědčili svým krásným úvodním tancem. Ukázal Valašsko s jeho bohatostí tanců, krojů, množstvím tanečníků i nápaditou choreografií. Nevím sice, kdo byl autorem, ale rád bych mu alespoň touto cestou poděkoval za krásný zážitek i za píli, čas a námahu, které musel nácviku svého díla věnovat. Totéž platí i pro všechny členy zúčastněných souborů. Díky vám. Hned mám Valašsko ještě raději, než jsem měl. "Besedu" nechejme baráčníkům, ale my se dejme raději touto naší cestou. Však to umíme.
Všechno má ovšem své ale. A to se bohužel vyskytuje zatím na všech dosavadních plesech. Pořadatelé by si měli uvědomit, že mají diváky a účastníky rozmístěné i u stolů po stranách sálu. Tedy lidi, kteří si zaplatili vstup a chtějí také něco z toho mít. Ale co se nestane?! Na sále začne program souborů a ostatní se okamžitě nahrnou do stran parketu před stoly platících diváků. Co ti z toho mají, že během programu nevidí nic, než zadky diváků stojících před nimi. (Né, že by některé nebyly pěkné, ale...). Škoda. Ani já jsem skoro nic neviděl. A přitom by stačilo postavit diváky do uliček za stoly.
A teď se vrátím krátce k tombole. Byl jsem na sále od samého začátku, ale za celou dobu jsem se nedočkal nikoho, kdo by nabízel tombolové lístky. A navíc ani nikdo nevěděl, kde v prodeji jsou. Chtěl jsem - neměl jsem. Škoda.
Z plesu mám další velmi dobré dojmy, které byly jistě vítány ostatními překvapenými diváky: - Už vstup do sálu, kde jste byli přijati krásnými valašskými páry a to nejen přivítáni, ale i uctěni výtečnou slivovičkou (tu já rád), ale i dobrými koláčky. To je hned člověku lépe u srdíčka- I stánky, které nabízejí produkty lidového umění, jsou zajímavostí, kterou návštěvníci plesů nevidějí jinde. - Dobře je třeba také hodnotit i tištěné programy plesu. Jen je třeba je také dodržet. - Hudby, které na plese hrály, svojí kvalitou i dobrou hrou rozhodně velmi přispěly k pohodě a spokojenosti všech. - Jen, aby ples také přinesl i nějaký ekonomický efekt, který by mohl hlavní pořadatel použít ve prospěch souborů.
Na závěr mi proto zbývá ještě jednou vyslovit dík všem, kteří se na zdaru letošního Národního krojového plesu Folklorního sdružení ČR podíleli, a to i těm, kteří nebyli viděni, ale za to "stěhovali, nosili, organizovali, řídili, zajišťovali" a podobně.
Jihočeši! Těšte se! Budete mít co dělat příští rok, aby byl ples ještě lepší, než-li ten letošní.

Míla Brtník

DALŠÍ INFORMACE: BRTNÍK Míla

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 31.05.2005 v 12:54 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA