PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Perlička či poplašná zpráva ze Slovenska?

Zamyšlení k návštěvě slovenských folkloristů u prezidenta
Ve slovenském týdeníku Žurnál vyšel v březnu zajímavý článek Milana Suji s hlavním titulkem "Gašparovič: Ministerstvo kultúry nefunguje" a s podtitulkem "Mladí ešte majú o folklór záujem, o dvadsať rokov to už nemusí byť pravda".
Zajímavý hned ze dvou důvodů. Tím prvním je, že se dala dohromady delegace příznivců i profesionálů folkloru, kterou v prezidentském paláci přijal slovenský prezident Ivan Gašparovič. Iniciátory akce byl předseda "Spolku slovenských fujarášov" Roman Malatinec a místopředseda folklorního sdružení Javorie Juraj Malatinec. K nim se přidali Lucie Ninčáková z "Bratislavského sdružení Dragúni" (hudebně taneční show souborů "Dragúni" a KMAF a lidových hudeb "Borievka" a "Muzička", poskládanou z tradičních folklorních tanců i vtipných autorských krací plných rytmických zvratů, jejíž evropská premiéra se uskutečnila v Budapešti a Grazu, uvidíme koncem května také v Praze) a choreograf vojenského folklorního souboru"Jánošík" ze Zvolena Martin Urban.
Delegace přednesla stížnost na adresu Slovenské televize, Slovenského rozhlasu a Ministerstva kultury SR, které se podle ní obracejí k folkloru zády. Veřejnoprávní média prý dávají lidovému umění stále méně prostoru, ministerstvo pak stále méně prostředků, a folklor je prý na poslední příčce žebříčku hodnot i v parlamentu, takže přežívá stále více jen díky nadšencům a sponzorské pomoci.
Prezident Gašparovič, jinak též příznivec folkloru, stížnost přijal a sám nešetřil kritickými slovy na péči státu o kulturní dědictví. Přislíbil svoji podporu za předpokladu, že vznikne nosný projekt, který by spojoval zájem všech folkloristů z celého Slovenska, protože nečinnost by byla tím nejhorším řešením. Naopak společnými silami lze vytvořit tlak, který nebude lhostejný ani politické moci.
Proto druhým důvodem, proč mě zpráva zaujala, byla absence jakékoli zmínky o účasti "Folklórní únie na Slovensku" v této delegaci. V souvislosti s tím, že prezident naznačil, že na Slovensku chybí jednotící síla, která by sdružila folkloristy a byla hodna jeho podpory.
Uveďme v této souvislosti skutečnost, že Ivan Gašparovič je čestným členem "Spolku slovenských fujarášů", a také se pravidelně zúčastňoval přehlídky fujaristů v Korytárkách. Dokonce si prý na fujaru zahrál i na pódiu, což však zlehčuje slovy, že neví, zda na ni hrál, vždyť do ní jen "foukal". Nicméně fujaru jako hudební nástroj miluje a když je sám, jen tak pro sebe si na ni rád zahraje.
Jako státník však fujaru propaguje. Dává ji jako symbolický dar představitelům jiných zemí. Bush od něj nedávno v Bratislavě dostal fujaru skládací. Také Jimy Carter dostal od Gašparoviče fujaru. Tomu se zalíbila tak, že si nechal dodatečně do Ameriky poslat i fujarové nahrávky, aby - když už na ní sám nedokáže zahrát - mohl svým přátelům při party skvostný zvuk tohoto nástroje představit. Fujaru dostal také rakouský prezident. A podržte se - jednu díky Gašparovičově štědrosti vlastní i Václav Klaus. Což jestli slovenská fujara nakonec neotevře cestu na Hrad i českým, moravským a slezským folkloristům?

Viliam Dekan

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 31.05.2005 v 22:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA