PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Uherský Brod: Lubomír Málek a jeho životní jubileum

primáš muziky FS Olšava
V Olšavě se v letošním červnu chystá velká sláva, neboť dlouholetý primáš muziky oslaví kulaté životní jubileum - šedesátiny. Většina folklorních příznivců jej zná jako primáše a zpěváka, méně je známo,že než se dostal k postu primáše, vystřídal několik hudebních nástrojů. Hrál od dětství samozřejmě na housle, ale v Olšavě začal někdy v 15 letech jako klarineťák a koketoval tak trochu také s cimbálem. Housle to však vyhrály na celé čáře. A když kolem r. 1970 zůstalo prázdné místo primáše po odchodu Jaromíra Procházky z Brodu i z muziky Olšavy, zůstal pak Luboš primášování věrný až do současné doby.
Vést muziku není jednoduché, skloubit všechny nástroje v jeden kompaktní celek v hodinách zkoušek i vystoupení vyžaduje nutnou dávku trpělivosti. Za ta léta práce to znamená kromě zmíněného také velkou lásku k muzicírování, obětavost a hodně času, v podstatě na úkor rodiny a dalších koníčků.
Práce muzikanta není omezena jen hraním, patří k tomu také úpravy lidových písní-pro muziku nebo pro taneční choreografii. Za ta léta těch úprav Luboš spáchal nepočítaně. A hrají se dodnes.
Jeho folklórní kariéra - to je kromě houslí také zpěv. Již jako mladého ho spolu s dalšími zpěváky oslovil BROLN, absolvoval s nimi řadu živých vystoupení, rozhlasových, televizních a gramofonových nahrávek. Ve své generaci patřil ke stálicím moravských folklorních zpěváků.
Vystupuje a natáčí také se zahraničním hudebním tělesem, bratislavským OLUNem. Důkazem je společné CD.
Folklorní soubor Olšava
Život mu nadělil tolerantní ženu a dvě dcery, Jitku a Táňu, obě hudebně nadané. Odmala hrály na housle, zpívaly, nejdříve jako dětské sólistky, později i v dospělosti nejenom s Olšavou, ale i s jinými muzikanty a orchestry. Jejich hudební kariéra se slibně rozvíjela nejenom na amatérské bázi, hudba, ať už folklór nebo jiné žánry, se stala jejich koníčkem i profesí zároveň. Také své protějšky hledaly holky Málkovy v hudebních vodách - jsou to profesionální muzikanti, takže o hudební potomstvo Luboš určitě mít strach nemusí.
Já myslím, že můžu mluvit za všechny Olšaváky, když Lubošovi k jeho narozeninám popřeju hlavně hodně zdraví, také radosti v rodinném kruhu i radosti z dalšího muzicírování.

Za Olšavu Lenka Švehlíková

Folklorní soubor Olšava
Lubomír Málek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Olšava, folklorní soubor
Zveřejněno 10.06.2005 v 12:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA