PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Uherský Brod: Lubomír Málek a jeho životní jubileum

primáš muziky FS Olšava
V Olšavě se v letošním červnu chystá velká sláva, neboť dlouholetý primáš muziky oslaví kulaté životní jubileum - šedesátiny. Většina folklorních příznivců jej zná jako primáše a zpěváka, méně je známo,že než se dostal k postu primáše, vystřídal několik hudebních nástrojů. Hrál od dětství samozřejmě na housle, ale v Olšavě začal někdy v 15 letech jako klarineťák a koketoval tak trochu také s cimbálem. Housle to však vyhrály na celé čáře. A když kolem r. 1970 zůstalo prázdné místo primáše po odchodu Jaromíra Procházky z Brodu i z muziky Olšavy, zůstal pak Luboš primášování věrný až do současné doby.
Vést muziku není jednoduché, skloubit všechny nástroje v jeden kompaktní celek v hodinách zkoušek i vystoupení vyžaduje nutnou dávku trpělivosti. Za ta léta práce to znamená kromě zmíněného také velkou lásku k muzicírování, obětavost a hodně času, v podstatě na úkor rodiny a dalších koníčků.
Práce muzikanta není omezena jen hraním, patří k tomu také úpravy lidových písní-pro muziku nebo pro taneční choreografii. Za ta léta těch úprav Luboš spáchal nepočítaně. A hrají se dodnes.
Jeho folklórní kariéra - to je kromě houslí také zpěv. Již jako mladého ho spolu s dalšími zpěváky oslovil BROLN, absolvoval s nimi řadu živých vystoupení, rozhlasových, televizních a gramofonových nahrávek. Ve své generaci patřil ke stálicím moravských folklorních zpěváků.
Vystupuje a natáčí také se zahraničním hudebním tělesem, bratislavským OLUNem. Důkazem je společné CD.
Folklorní soubor Olšava
Život mu nadělil tolerantní ženu a dvě dcery, Jitku a Táňu, obě hudebně nadané. Odmala hrály na housle, zpívaly, nejdříve jako dětské sólistky, později i v dospělosti nejenom s Olšavou, ale i s jinými muzikanty a orchestry. Jejich hudební kariéra se slibně rozvíjela nejenom na amatérské bázi, hudba, ať už folklór nebo jiné žánry, se stala jejich koníčkem i profesí zároveň. Také své protějšky hledaly holky Málkovy v hudebních vodách - jsou to profesionální muzikanti, takže o hudební potomstvo Luboš určitě mít strach nemusí.
Já myslím, že můžu mluvit za všechny Olšaváky, když Lubošovi k jeho narozeninám popřeju hlavně hodně zdraví, také radosti v rodinném kruhu i radosti z dalšího muzicírování.

Za Olšavu Lenka Švehlíková

Folklorní soubor Olšava
Lubomír Málek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Olšava, folklorní soubor
Zveřejněno 10.06.2005 v 12:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA