PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mezinárodní dětský festival "Kunovské léto 2005"

je za námi
Tisková zpráva
Druhému červnovému týdnu bylo konečně dopřáno báječného počasí, a tak účastníky Mezinárodního festivalu "Kunovské léto"provázela po celý týden prosluněná a tradičně srdečná atmosféra.
Jako každoročně se v Kunovicích, v Uherském Hradišti, Starém Městě, Popovicích, Luhačovicích, Ostrožské Nové Vsi, Polešovicích a v Modré setkávaly děti škol a veřejnost s dětskými folklorními soubory a hudebníky ze sedmi zemí, které zastupovaly vedle Evropy, také skoro Asii, ale i Afriku. Letos se diváci přišli na své s tanečníky a hudebníky z Konga a jejich soubor bubeníků kolem Mbundy, poprvé se představilo Turecko, Srbsko, Lotyšsko a v neposlední řad také vynikající soubor Békés z Maďarska, Powišloki z Polska a tři kolektivy ze Slovenska - jeden ze západu - Skaličánek, druhý z východu - Kapušančan a třetí vysokoškolský soubor Gymnik z Bratislavy.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Gymnik z Bratislavy
Své kvalitní zastoupení budou mít tradičně Kunovice, které reprezentují hned čtyři soubory - Merínek, Malý Handrláček, Děcka z Kunovic a Handrláček. Asvé zástupce m,ají každoročně města Uherské Hradiště a Staré Město. Slovácko poprvé reprezentovaly soubory Kyjovánek z Kyjova a "horňácká" Malá Vonica ze Zlína.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Děcka z Kunovic, Myjava
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Handrláček z Kunovic
V Kunovicích se letos vystřídalo 17 souborů se svými muzikami, v doprovodných 35 programech, navíc dalších 10 kapel a řada sólistů. Pro zúčastněné děti a jejich doprovod byl připraven po celý týden bohatý program. Vedle náročného zápolení na pódiu v soutěžních pořadech, veřejných vystoupeních, průvodech a výchovných koncertech, také takový program, který odreagoval a zabavil i dospělé a seniory.
Organizátoři festivalu opět přichystali výlety po památkách v okolí, návštěvu Slováckého muzea, sportovní zápolení v bazénu a ve sportovní hale nebo třeba ohňostroj. A protože se festival koná hlavně na půdě všech tří měst hradišťského souměstí - v Uherském Hradišti, Kunovicích a Starém Městě, pozvali si jejich starostové zástupce účinkujících souborů na návštěvu svých radnic. Ve volných chvílích se soubory stihli setkat v přírodním bazénu v Kunovicích, v krytém bazénu v Uh. Hradišti při nočním plavání, u táboráku nebo při fotbalových utkáních, které si mezi sebou dohodli souboráci či jejich vedoucí sami.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Přijetí na radnici v Kunovicích. Starosta Jiří Vařecha a Ozgur Vergili.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Verbířská soutěž.
Festival však není jen akcí pro pozvané účastníky, ale především také pro všechny děti a širokou veřejnost. Příležitostí zapojit se do dění festivalu bude hned několik. Příznivci folkloru měli možnost potěšit se zpěvem a tancem během každodenních pozvánek na náměstí v Uherském Hradišti a v průvodu ulicemi Kunovic i Uherského Hradiště. Vysokou úroveň měla soutěž malých verbířů na hradišťském Mariánském náměstí, kde se představilo 34 verbířů a také tanečníci z Maďarska a Srbska. Zároveň s verbíři "obsadili" náměstí mistři řemeslníci se svými tradičními na velkém Svatojánském lidovém jarmarku. Koncert na pomezí žánrů zazněl v pátek večer v Kunovicích - s originálním hořícím Danem Nekonečným, Šumem Svistu a jejich exotickými tanečnicemi, africkou exotiku představili černošští bubeníci z Konga a pódium nakonec skoro prolomili také vynikající tanečníci bratislavského folklorního souboru Gymnik.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
"Dan Nekonečný a kunovští miláčkové"
Z koncertu na pomezí žánrů v pátek večer v Kunovicích - s originálním hořícím Danem Nekonečným.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Část skupiny Mbunda z Konga
Festival celý týden tradičně provázelo řezbářské sympozium, na které se sjeli umělci z Čech, Moravy a Slovenska. Jejich sochy ze světa dětí a o dětech vytvořené během festivalu , jmenujme např. Polibek, Rodinná pouta opět obohatí areály kolem zdejších škol. Druhým rokem proběhla současně se sympoziem řezbářská škola, kde se přiučila desítka zájemců.
Naprosto oprávněně se "Kunovské léto" zařadilo mezi nejvýznamnější dětské festivaly a podle některých pozorovatelů podobných iniciativ bývá označován za nejpůsobivější a nejotevřenější festival v naší republice. Pro organizátory je velkým vyznamenáním udělení statutu "řádný člen CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d`Arts Traditionnels - Mezinárodní rada organizátorů folklorních festivalů a lidového umění), který v sobotu 18.6. předal zástupce NÚLK a CIOFF Jan Blahůšek při přijetí na radnici v Kunovicích za přítomnosti zástupců všech zúčastněných kolektivů a významných představitelů okresu, kraje a státu.
Letos poprvé se rovněž podařilo pořadatelům upozornit na význam tohoto projektu a získat pro festival finance z Evropských fondů, vedle tradiční podpory Ministerstva kultury ČR, Krajského úřadu ve Zlíně, Slováckého muzea, FoS ČR, Programu obnovy venkova, Školy vesnice v Modré, Nadace Děti-kultura-sport a svých vzácných sponzorů.
Záštitu nad letošním ročníkem festivalu osobně převzali nový předseda vlády Jiří Paroubek, předseda podvýboru pro mládež Parlamentu ČR Josef Smýkal a zlínský hejtman Libor Lukáš.
Festival podporují: Ministerstvo kultury České republiky, Klub kultury Uherské Hradiště, Program obnovy venkova, Spolek pro Obnovu venkova v České republice, Škola vesnice v Modré, Evropské strukturální fondy, OSA - Ochranný svaz autorský, Nadace Děti-kultura-sport a sponzoři.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, ČT TELEPACE Ostrava, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny.

Romana Habartová
Tel. 775 085 333, e-mail: romana.habartova@slovackemuzeum.cz

Souhrnné informace:
Termín konání: 13. - 19.6. 2005
Počet účinkujících: 700
Soubory:
Zahraniční:
Ahmet Uyar - Turecko
Mileta Protič - Srbsko
Melelite - Lotyšsko
Powisloki - Polsko
Békés - Maďarsko
Kapušančan -Slovensko
Skaličánek - Slovensko
Gymnik - Slovensko
M - Bunda - Kongo

Domácí:
Dolinečka - Staré Město
Hradišťánek - Uh. Hradiště
Merínek - Kunovice
Děcka z Kunovic- Kunovice
Malý Handrláček - Kunovice
Handrláček - Kunovice
Malá Vonica - Zlín
Kyjovánek - Kyjov

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.06.2005 v 13:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA