PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

8. Selské slavnosti v Holašovicích

23. - 24. 7. 2005
Tisková zpráva - aktualizace
Selské slavnosti Holašovice
Náves v Holašovicích
(c) Copyright OÚ Jankov 2005
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 23. - 24. 7. 2005 již poosmé, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech.
Selské slavnosti Holašovice
ze 7. ročníku slavností
Selské slavnosti organizuje Obec Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubor z Rakouska. V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska, Řecka, Bulharska a Rakouska. Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
V sobotním programu vystoupí mimo jiné soubory Dudlajda, Nouze, Pošumavská dudácká muzika, Skalačka, Javor, KUD BUKOVAC (Chorvatsko), Pouličníci z Tábora, Prima Qvintett, Brusné Kotouče, v neděli pak Doubravanka, Drobek s přáteli, Faraon, Šumavanka, Doudleban, Musikverein Zulissen (Rakousko), Prácheňský soubor písní a tanců a Baráčnické sdružení. V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, dudáci, jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké.
Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere a věřte, že organizátoři nezapomněli ani na občerstvení. Z pestré škály nabídky různých druhů piva bude možno ochutnat z pečeného selete, klobás, grilovaných kuřat, vepřových steaků, medoviny, kozího sýra, domácích preclíků, marcipánu či zdobených perníků.
Selské slavnosti Holašovice
Ze 7. ročníku Slavností, (c)Copyright OÚ Jankov
Selské slavnosti Holašovice
Slavnosti - loňský ročník
Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Rádio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura, Radio Faktor, Jihočeské deníky Bohemia a Gimi Televize. Slavnosti podporují Jihočeský kraj, OSA - Ochranný svaz autorský, Jihočeské tiskárny, a.s., ZD Jankov a další.

Ing. Jan Jílek, ředitel slavností

Kontakt: OÚ Jankov-Holašovice,
Ing. Jan Jílek, ředitel slavností : tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025, e-mail: jan.jilek@popron.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.07.2005 v 22:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA