PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Lázeňská neděle ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko
V neděli 17. července 2005 se návštěvníci areálu Dřevěného městečka Valašského muzea budou moci vrátit do časů, kdy byl Rožnov vyhlášeným lázeňským místem. Devátá hodina ranní otevře brány muzea a při melodiích lázeňské taneční hudby se potkáte s lázeňskými hosty v dobových kostýmech. Jejich ranní procházka na čerstvém vzduchu bude stejně jako dřív doplněna popíjením žinčice a také současní návštěvníci budou mít šanci okusit účinky tohoto léčivého nápoje. Hostům lázní bývala k dispozici celá řada restaurací, cukrářství a kaváren, které nabízely větru a prachu prosté, zvlášť upravené verandy s krásnou vyhlídkou do přírody, stinné zahrady, výtečnou domácí kuchyni, zásoby chutného a jemného pečiva a cukrovin, úpravu jídel dle lékařských předpisů a mnoho dalšího. Také pro nynější hosty a návštěvníky bude otevřeno několik "café" a zahradních posezení k příjemnému občerstvení i odpočinku.
Zprvu přivážely lázeňské hosty do Rožnova fiakry a povozy, což platilo i pro cestující železnicí. Nejbližší stanicí pro ně totiž byla Polom, kde k službám čekával poštovní vůz a ještě více privátních povozů. Ale roku 1892 přisupěla železnice až do Rožnova a proto i naše návštěvníky lázní bude v den programu přivážet parní vlak. Před desátou hodinou dorazí Rožnova vlak s dalšími kostýmovanými a také s oficiálními hosty, které od nádraží převezou bryčky a historická vozidla do muzea, aby mohli slavnostně zahájit program. Lázeňskou sezónu pro tento den otevře v 10.30 promenádní koncert Dechového orchestru mladých Jistebník.
V rožnovských lázních se neléčilo pouze žinčicí a mléčnými produkty. Důležitými prvky byl i vzduch - klima velmi vhodné pro pacienty s plicními chorobami, dále léčba vodou v záhy založeném vodoléčebném ústavu a od 90. let 19. století i tzv. terénní léčba. "Překrásná poloha Rožnova, neobyčejně četné množství rozkošných vycházek, velký výběr cest s nejrůznějším stoupáním, vedoucích krajem rázu nad míru půvabného, zdobeným živou zelení luhů a lesů - byly pohnůtkou, že z Rožnova zařízeno terrainní místo léčební" - tak r. 1894 osvětloval zavedení nové léčebné metody Dr. Vladislav Mladějovský. Lázeňskou stezkou se mohou vydat i návštěvníci areálu Dřevěného městečka. Při procházce objeví lázně sluneční a vzduchové spojené s tělocvikem, venkovská občerstvení a dojít mohou až do "lázeňského domu" s čítárnou, výdejem žinčice, cukrárnou a výstavkou, věnovanou rožnovskému lázeňství.
Kromě lázeňské hudby bývalo uváděno, že v Rožnově "občas pořádají se taneční zábavy, společné výlety, národní slavnosti, dvakrát týdně tombola, divadelní představení a koncerty dle toho, jak dotyční umělci k dispozici stojí". Neopomněli jsme proto připravit parket a odpoledne s výukou dobových tanců pod vedením zkušeného tanečního mistra. Unavení návštěvníci mohou např. vyhledat masérku, ve 14.00 odpočívat při lázeňském koncertu a v 15.00 shlédnout představení "Rodina je základ státu" divadelního souboru Chaos z Valašské Bystřice. Možné bude i pořízení fotografie v dobovém kostýmu v našem fotoateliéru, či případná projížďka bryčkou.
Jeden den prožitý v lázeňském městečku v době 1. poloviny 20. století asi nevyléčí všechny Vaše neduhy, ale jistě přispěje k dobré náladě a příjemně strávenému létu.

Pavlína Křenková, DiS, vedoucí propagačního oddělení
Valašské muzeum v přírodě, Palackého 147, 756 61 Rožnov p.R.
tel.: 571 757 173, 571 757 161. e-mail: krenkova@vmp.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 14.07.2005 v 23:12 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA