PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

V neděli na Schwarzenberském plavebním kanálu

FS Libín-S, SNP a CHKO Šumava
Na neděli 24. července připravilo folklorní sdružení Libín-S spolu se Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v rámci přeshraničního projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu další letošní ukázku plavení dřeva. Tento týden ožije Schwarzenberský plavební kanál na Jeleních Vrších nedaleko Nové Pece.
Folklorní soubor Libín - S
Jelení Vrchy, plavení dříví
Na okraji lesa pod lesovnou v Nové Peci přečte plavební ředitel Hynek Hladík následující plavební rozkaz:
Plavební rozkaz č.5/2005
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 24. července 2005
na Jeleních Vrších.
Plavbu nařizuji provést od lesovny na Jeleních Vrších zhruba 50 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku po potok Hučice cca 20 sáhů před sáhovým kamenem 34. Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu dlouhého a 1/2 sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude na Jeleních Vrších
o druhé hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.
Hynek Hladík, plavební ředitel
Schwemmbefehl Nr.5/2005
zur Durchführung einer Schauschwemme

Ich verordne
am Sonnstag den 24.Juli 2005
eine Schauschwemme in Jelení Vrchy (Hirschbergen) durchzuführen.
Ich verordne die Schwemme von dem Forsthaus in Jelení Vrchy (Hirschbergen) ca 50 Klafter wasserabwärts der Grenze zwischen dem ersten und zweiten Abschnitt bis zum Mitterbachl ca 20 Klafter wasseraufwärts von dem Klafterstein Nr. 34.
Geschwemmt wird ca 1/2 Klafter Langholz und 1/2 Klafter Brennholz.
Ich verordne weiter, daß zur Schwemme das Schwemmpersonal im genügenden Anzahl mit dem nötigen Werkzeug zur Stelle ist.
Antritt des Personals ist in Jelení Vrchy beim Forsthaus um zwei Uhr nachmittag.
Dem Schwemmpersonal und den möglichen Zuschauern verordne ich meinen Befehlen zu gehorchen, und alle Massnahmen zur Sicherheit einzuhalten, um mögliche Lebensverluste und Verletzungen verhindern.
Gemeindeämter, Gasthäuser und Gasthöfe ersuche ich, diesen Befehl an öffentlicher Stelle auszuhängen.
Hynek Hladík, Schwemmdireckteur
Plavební personál, což budou lesníci z lesní správy Plešný Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, ke kterému se přidají dle pokynů plavebního ředitele i diváci, vhodí do plavebního kanálu klády a polena, která se vydají až k potoku Hučnice.
Návštěvníci, kteří přijedou na Jelení Vrchy si budou moci i prohlédnout malou expozici o Schwarzenberském plavebním kanálu, kterou ve stodole domu č.p. 13 patřícího Čestmíru Hrbkovi v loňském roce zřídila obec Nová Pec. Dominantním exponátem je plastická mapa krajiny mezi Vltavou a hornorakouskou řekou Große Mühl, mezi Studenou Vltavou a Svatým Tomášem. Prohlídkou expozice nazývané KANÁL-EXPO za doprovodu Čestmíra Hrbka je asi nejlepší začít výlet ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu.
Schwarzenberský plavební kanál byl postaven před více než dvěmi sty lety, až na Jelení Vrchy došel v roce 1793, aby umožnil dopravu palivového dříví z lesů na severních úbočích Šumavy pod Třístoličníkem, Plechým, Smrčinou v českokrumlovském schwarzenberském panství, Sulzbergem a Bärensteinem přes hlavní evropské rozvodí v revíru Svatý Tomáš k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji, po Dunaji pak na lodích či vorech až do tehdejšího hlavního města monarchie - do Vídně. Proto byl původně tento plavební kanál nazýván Krumlovsko-vídeňský. Rokem 1793 začaly "zlaté časy" plavebního kanálu, během nichž bylo do Vídně hladovějící po dřevě ze Šumavy dopraveno téměř 8 milionů prostorových metrů dřeva. Takovým množství dříví by se zaplnilo českobudějovické náměstí do výšky 7 Černých věží, tedy zhruba 500 m.
Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu připravilo v letošním roce folklorní sdružení Libín-S spolu s rakouským sdružením cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald. Projekt podporuje Evropská unie z Fondu malých projektů PHARE, Česko-německý fond budoucnosti, ministerstvo kultury ČR, Folklorní sdružení České republiky, Město Prachatice a řada sponzorů a přátel Schwarzenberského plavebního kanálu. Patronát nad projektem převzal senátor Karel Jan Schwarzenberg.

Ing. Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax. +420 388 317 609, e-mail: hladik.hynek@iol.cz
http://sweb.cz/schwarzenbersky.kanal/ v češtině
http://sweb.cz/schwemmkanal/ in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.07.2005 v 09:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA