PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO

58. Mezinárodní folklorní setkání na slavnostech v Jablunkově ve dnech 6. až 7. srpna 2005
Jablunkovské "Gorolski Święto" můžeme po právu považovat za symbol bratrství a soudružnosti, synonymum vytrvalosti, síly a obětavosti. Na počátku této tradiční akce byly v letech 1947 a 1948 první poválečné polské slavnosti a veselice, jejichž současná název vytvořil známý učitel, zasloužilý kulturní a veřejný pracovník Karol Piegza.
Věhlas slavnosti "Gorolski Święto" dnes sahá daleko za hranice Jablunkova a našeho regionu. Svou specifickou atmosférou a programem se stalo známé v celé České republice, v Polsku, dokonce i v řadě zemí Evropy.
V tomto roce proběhne již 58. edice těchto národopisných slavností. Záměrem slavností je zachování svébytných historických i novodobých kulturních tradic tohoto regionu a prohloubení přeshraniční spolupráce osob zabývajících se lidovou kulturou a folklórem. Na scéně přírodního amfiteátru v Jablunkovském Městském lese se prezentují folklórní soubory nejen z našeho regionu, ale i z Čech, Moravy, Slovenska, Polska a ze zahraničí. Popularita Gorolskigo Święta vždy přiláká tisíce diváků, pomáhá zachovat tradice polské etnické skupiny žijící na Těšínsku, a takto přispět k upevnění dobrých vztahů s ostatními národnostmi.
Město Jablunkov ležící v oblasti tzv. "trojmezí" bylo odjakživa historickým centrem specifické kultury gorolů. Gorolé si po staletí zachovali jak své jedinečné zvyky a tradice, na příklad tance, písně, tak i řemeslo. Dlouho se zde udržel i lidový kroj. Tyto národopisné slavnosti jsou zaměřeny na připomenutí stylu života naších předků.
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy první srpnový víkend v přírodním amfiteátru v Městském lese v Jablunkově. "Gorolski Święto" trvá zpravidla dva dny. Sobotní program je zaměřen na soubory z našeho regionu, zejména dětské a mládežnické se svými obrázky ze života beskydských gorolů. V sobotu velkou část návštěvníků tvoří mládež, kterou zvláště přitahuje tradiční taneční zábava v lidovém i populárním tónu, trvající do pozdních nočních hodin. Neděle začíná dopoledním setkáním na radnici, poté proběhne krátká prezentace všech vystupujících souborů na náměstí. V pravé poledne vyjde z jablunkovského náměstí směrem k Městskému lesu průvod krojovaných skupin a alegorických vozů. V neděli se na scéně amfiteátru představí kromě zdejších souboru, působících v rámci PZKO (Polský kulturně-osvětový svaz) především soubory písní a tanců z různých oblastí Czech, Moravy, Slovenska a Polska. Díky spojení celé akce s Týdnem Beskydské Kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek) program slavností "Gorolski Święto" mohl být obohacen o vystoupení zajímavých souborů z celého světa. Na scéně v jablunkovském Městském lese jsme tak měli příležitost spatřit, počínaje rokem 1990, lidové soubory z Izraele, Gruzie, Číny, Mexika, Bulharska, Německa, Holandska, Rumunska, Francie atd. Atraktivnost Svátku zvyšují rovněž vystoupení světově proslulých souborů, jako třeba "Lúčnica" z Bratislavy nebo soubor písní a tanců "Śląsk" z Polska. Oba zmíněné soubory vystupovaly v Jablunkově v průběhu let už mnohokrát.
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Ve dnech konání slavnosti "Gorolski Święto" se Městský les v Jablunkově stává nejen místem konání největší folklórní akce Těšínského Slezska, ale i místem setkání příbuzných a přátel. Lidé se setkávají hlavně při gorolských dřevěnicích, které slouží jako prodejní stánky okolních obcí. Nabízejí se zde speciality gorolské kuchyně včetně různých nápojů.
Neodmyslitelnou součástí programu každého "Gorolskigo Święta" je řada doprovodných akcí. Populárními se již staly sportovní závody "O Dzbanek Mlyka" a "O Kiyrpce Macieja", kterých se účastní jak dospělí, tak i děti.
V areále národopisných slavností budou k vidění ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši "Szikowne gorolski rynce" a "Na salaši". To vše s možností vlastnoručního vyzkoušení. Svůj fortel a um předvedou kováři, zvonkaři, kameníci, bednáři, tesaři, klempíři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní. Po celé dva dny budou mimo jiné probíhat ukázky výroby štípaného šindele a salašnického nářadí. Pozapomenuté řemeslo v našem programu připomene i mistr kolář, korytář a provazník. Dále bude předváděno zpracování lnu a vlny. K vidění bude oddělování semenných hlaviček pomocí dřevěných nebo kovových hřebenů, lámání pomocí těrlic, česání na zubatém kartáči a spřádání na kolovrátku. Nebude chybět ani ukázka tkalcovského umění.
Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií "Kawiarenka Pod Pegazem".
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Záběr z předchozího ročníku slavností
Na závěr bychom rádi připomněli slova jednoho z iniciátorů našich slavností Karola Piegzy: "...každoroční obrovské úsilí organizátorů, jejich nadšení, vytrvalost a obětavost si zaslouží trvalou vzpomínku jako příklad nesmírné oddanosti a lásky ke zde vzniklé tradici a ke všemu, co zde již bylo vykonáno, co nesmíme podcenit a ztratit..."
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
PROGRAM mezinárodního folklorního setkání "Gorolski Święto" 2005
SOBOTA 6. 8. 2005 _ Městský les

15.oo-17.oo Mezinárodní přehlídka dětských folklorních souborů z České republiky a Polska : "Torka", "Lipka" (Jablunkov), Łączka (Bystřice), Błędowianie (Bludovice), "Gajdkowie"- Zogata, Mały Śląsk (Radzionków - Polsko)
17.oo-19.oo Folklorní soubor "Dudoski" z Polska
Folklorní soubor " Kägara" z Pärnu - Estonsko
Gorolský karneval
19.oo-20.3o Hudební skupina "Glayzy"
20.3o-02.oo Hudební skupina "HEC"

SOBOTA - Doprovodné akce

9.oo Fotbalový turnaj s účastí družstev z Čech, Polska a Slovenska (Sportovní areál na Bělé)
8.oo Turistický pochod /10,15,25 km/ "O kyrpce Macieja"
9.oo Přespolní běh "O dzbanek mleka"
19.oo Kavárnička "Pod Pegazem" - setkání s poezií


NEDĚLE 7. 8. 2005 - Mariánské náměstí

9.oo -11.oo Přehlídka folklorních kapel a souborů od nás i ze zahraničí na jablunkovském náměstí
11.oo-12.oo Slavnostní otevření Regionální výstavní síně
11.oo-12.oo Koncert dechových kapel "Jablunkovanka" a "Gorażdże" z Polska
12.oo-13.oo Krojovaný průvod městem


NEDĚLE 7. 8. 2005 - Městský les

13.oo-15.oo Zahájení slavností
Vystoupení domácích folklorních souboru "Gorol","Melodia", "Przełęcz","Zaolzie", "Jackové" a folklorního souboru " Wisła" z Polska
15.oo-15.3o Folklorní soubor "Kyjov" z Kyjova - Morava
15.3o-16.15 Folklorní soubor "Juhas" z Polska
16.15-17.oo Folklorní soubor "La Cola Cola" z Graviny in Puglia - Italie
17.oo-17.4o Folklorní soubor "Kędzierzyn" z Polska
17.40-19.oo Folklorní soubor "Žielezar" ze Slovenska
19.oo-20.oo Koncert dechové hudby

Bilety wstępu /vstupné
Sobota i niedziela - 60,- Kč / sobota, neděle - 60,- Kč
emeryci, studenci - 40,- Kč / důchodci, studenti - 40,- Kč
Dzieci do lat 10 w towarzystwie rodziców - wstęp wolny
Děti do 10 let v doprovodu rodičů - volný vstup.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.07.2005 v 23:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA