PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ostravička v říši Aztéků

Dětský folklorní soubor Ostravička v Mexiku
Dětský folklorní soubor Ostravička z Frýdku-Místku svým vystupováním na festivalu v Brazíli v r. 2003 velice zaujal prezidenta "Asociación Mexicana para el Desarrollo del Folklore"- Společnosti pro rozvoj mexického folklóru, pana prof. José Vidales Garcíase, který činil první kroky k uspořádání obdobného festivalu v hl.městě Spojených států mexických. Již tam vyslovil upřímné přání, aby Ostravička přijala pozvání na jeho festival a představila i v Mexiku evropské tradice a prezentovala výsledky cílevědomé a soustavné práce našich dětí.
Počátkem roku 2005 byla tedy Ostravička vybrána jako jediný evropský soubor, výjimečně soubor dětský, který byl na 2.ročník MFF do Mexico-City pozván a navíc mu byl plně zajištěn prodloužený pobyt v dalších městech v regionu Guanajuato.
Dne 6.července se 26 dětí souboru ve věku 9-16 let v doprovodu 4 dospělých vydalo na cestu na desetidenní festival pořádaný pod standartou I.O.V., kterého se kromě nás zúčastnily soubory z Venezuely ("Sociedad Civil Danzas Táchira"- soubor vysokoškoláků), Kostariky "Flor de Cacao"-soubor středoškoláků) a tři mexické soubory všech věkových kategorií.
Folklór z Lašska, moravsko-slovenského pomezí a Slezska v podání našich malých tanečníků a v doprovodu dívčí cimbálové muziky opravdu zaujal a všude sklízel obdiv a uznání. Absolvovali jsme celkem 14 koncertů v délce 30-60 minut hlavně v krásných velkých divadlech, ale i venku na náměstích či v rekreačních zónách.
Dětský folklorní soubor Ostravička
V Mexiku
Pouze 2 dny z celkem 16 denního zájezdu byly bez vystoupení. Jeden z nich jsme strávili společně se všemi soubory festivalu za organizace pořadatelů asi 50 km severovýchodně od hl. města u trosek Teotihuacánu, města zbudovaného kolem 2.století n.l., kterému do současnosti dominují mohutné Pyramidy Slunce (65 m) a Měsíce (42 m). Druhý volný den jsme si u pořadatelů objednali (a zaplatili) - dle našeho přání a to výlet do slavného rekreačního centra - města Acapulco s plážemi Capa-cabana. Přírodní krásy, exkluzivní vily či hotely však nebyly středem pozornosti našich dětí - ta patřila výhradně rozbouřenému Pacifiku a koupání do málem úplného rozmočení. Hodně času zabrala dobře myšlená, ale zmateční organizace pořadatelů, cestování na jednotlivá vystoupení v obrovském 20ti milionovém městě, čekání na jídlo podávaném 3x denně v hangáru jedné střední školy nebo na autobusy. Vzhledem k přítomnosti relativně menšího počtu souborů na festivalu byl čas efektivně využit k navázání nových přátelství. Příjemné byly společné večery s tanečními hrami, kde se Ostravička taky výrazně angažovala. Pěkným zážitkem byly procházky městem za kulturním poznáním (Centro historico s Velkým náměstím Zócalo, Metropolitní katedrálou, Národním palácem s freskami od Diaga Rivery), či několik exkurzí na tržištích s výrobky původních domorodců-indiánů různých kmenů, plavba po kanálech na krytých vorech i s "pojízdnou kuchyní" či párty v areálu školy za přítomnosti všech souborů i dobrovolníků, kteří se přičinili o úspěšný průběh festivalu. Přínosné - a to již pouze pro náš soubor, bylo i poznání "venkova" regionu Guanajuato, jak přírodních krás, tak neskutečnou vstřícnost tamních obyvatel. Ubytování nám hostitelé v Mexico-City zajistili v komfortním hotelu Ritz v centru města, na dalším putování pokaždé v hotelech. Strava se podávala 3x denně, nejvíc chutnala v restauracích mimofestivalových štací, ale nutno podotknout, že se mnohdy lišila od stravy evropské a bohužel způsobila u dětí menší zažívací potíže.
Na 10ti denním festivalu se o náš soubor staralo vždy min. 4-6 milých průvodců - členů mexické Escuola da Danza Folklorica; v druhé části pobytu o nás perfektně a precizně pečoval učitel a tanečník ze souboru Tonalamatl, který byl v r. 2004 u nás na festivalu i skvělý řidič, který nás se svým autobusem bezpečně přepravoval z místa na místo. Obrovskou výhodou pro soubor byla účast Lenky Kalábové, tlumočnice znalé španělštinu, angličtinu a částečně i němčinu , která bravurně, klidně, ochotně a vždy mile a skromně zajišťovala komunikaci mezi soubory, organizátory a bez problémů zvládala i prezentaci našeho souboru na pódiích.
Ostravička, dle vyjádření organizátorů, odborníků i dle ohlasu tisíců diváků, kteří zhlédli naše vystoupení, nezklamala, ba dá se bez nadsázky říct, že přímo nadchla. Překvapivá pro nás byla masová účast diváků při všech vystoupeních bez rozdílu. Velkou výhodou byly krásné scény divadel s odpovídajícím zázemím. Samotného festivalu se mělo zúčastnit o dva soubory více (Pobřeží slonoviny, Brazílie). Pro finanční problémy nepřijely. O to víc si vážíme finanční podporu firmy Aventis-Pasteur, města Frýdek-Místek a Rotary klubu Frýdek-Místek, kteří na cestu našeho souboru přispěli a umožnili 26 dětem souboru Ostravička, aby se mohly festivalu v Mexiku zúčastnit. Hlavní tíhu výloh zájezdu však ve svých peněženkách pocítili rodiče dětí. A těm jistě děti budou ještě dlouho vděčny, neboť zážitky, dojmy, zkušenosti i poznání z exotické cesty si jistě ponesou po celý život.
Neméně důležité je získání předběžného souhlasu účasti souborů z Venezuely a Mexika na 12.MFF Frýdek-Místek 2006 a souboru z Kostariky v r. 2007.
Mezinárodní folklorní festival v Mexico-City, který vzhledem ke dvěma uspořádaným ročníkům, nelze zatím zařadit k festivalům tradičním, již nyní můžeme vřele doporučit dalším našim souborům. Dle našich zkušeností má sice řadu organizačních nedostatků, ale masový zájem diváků, zajištění bezpečnosti i péče o účastníky, nesmírná ochota a obětavost organizačního štábu, všechny nedostatky a prostoje úplně z našich dojmů a vzpomínek negativa potlačila.

Eva Geryková, doprovod souboru
Frýdek-Místek, 2005-07-29, eva.gerykova@fm.khsova.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 29.07.2005 v 15:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA