PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

7. JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2005 - Ohlédnutí

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
5. 8. - 7. 8. 2005
Rožnov pod Radhoštěm
Tisková zpráva
Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět zazněly líbezné i temperamentní slovenské melodie. Od 5. do 7. srpna se tam uskutečnil již 7. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2005, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slovákov v České republice, Folklorní sdružení Púčik z Brna a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Pavel Dostál, minister kultúry SR František Tóth a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Na festivalu se představilo 26 folklorních souborů - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupily soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Polska, Srbska a Černé Hory, ale i slovenské soubory z Anglie a Belgie a také kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.
MFSF Jánošíkov dukát
V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítal ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť z Trojanovic se svými tanečníky a dětský folklorní soubor Ovečky a Bača z Valašského Meziříčí. V areálu Dřevěného městečka se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sešli "Pri hudákoch".
MFSF Jánošíkov dukát
Živou pozvánkou všechny zúčastněné soubory v sobotu dopoledne roztančily Rožnovské náměstí a krojovaným průvodem se následně přesunuli do areálu Dřevěného městečka. Ve 14,00 hodin Komorní amfiteátr patřil dětským folklorním souborům.
V programu nazvaném "Zahrajme sa" se představili i vítězové dětské pěvecké soutěže Slávik Slovenska jejímž patronem je mistr Peter Dvorský. Potom se na pódiu Komorního amfiteátru střídaly naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi", představily se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice. K nejatraktivnějším patřily programy "Od Tatier k Šumave" - v něm společně účinkovaly folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a program "Hostia naši milí" - v němž se představily slovenské krajanské soubory. I v letošním roce proběhlo populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkali Jánošíci z Čech, Moravy i Slovenska. Vítězem V. ročníku ve stloukání másla se stalo družstvo ze Slovenska z folklorního souboru Karpaty z Bratislavy. Dívky natloukly z 5 l smetany 1,93 kg másla. V soutěži o nejlepšího Jánošíka první místo obsadil Juraj Jánošík ze Žiliny. Diváky - a bylo jich hodně - jistě zaujal i pobavil noční program, který vyšel z dílny Davida Pavlíčka a Ladislava Šimečka pod názvem "Folklorníček pro dospělé aneb Mocná erotika".
Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijeli nejenom podívat, ale chtěli se i něčemu přiučit, byla na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky vyučoval zkušený výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a pro tanečníky "Živá klenotnica" - malá škola šarišských tanců (pod pedagogickým vedením Vladimíra Michalka z Košic).
V neděli pódium patřilo jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholilo v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".
Součástí festivalu byl také jarmark lidových řemesel. A na své si přišli aj gurmáni, protože v průběhu celého festivalu v hostinci Na posledním groši probíhaly dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.
Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkov dukát byl opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a do projektu Evropské unie "Živá kultura 2005" v rámci Iniciativy Společenství INTERREG III A Česká republika - Slovenská republika.
Hlavními mediálními partnery festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Korene - 1. slovenský časopis v ČR a Dětská tisková agentura.
Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorský Praha, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, TON Bystřice p.H., Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, CS Aqua s.r.o., TG TISK s.r.o. Lanškroun, Folklórna únia na Slovensku, Národné osvetové centrum Bratislava, Folklorní sdružení Jánošík Brno.
Mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkov dukát se konal za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Evropské unie v rámci programu INTERREG III A, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Visegrádského fondu, FOS ČR, Ministerstva kultúry SR, Generálného sekretariátu pre zahraničných Slovákov a Domu pre zahraničných Slovákov.
Těšíme se na setkání na VIII. ročníku MFSF Jánošíkov dukát od 4. 8. - 6. 8. 2006 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

MFSF Jánošíkov dukát

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

27.06.2006 v 16:30Zdena Samková, Třinec

Ďakujem organizátorom za usporiadanie slovenského folklórneho festivalu v Čechách. Ďakujem im za podporu slovénského ľudového umenia, slovenskéfo folkóru, za prezentáciu slovenskej kultúry a zviditeľnenie Slovenska v zahraničí.
Ďakujem za možnosť stretnúť priaznivcom slovenskej kultúry zo zahraničia na takomto podujatí - a to každoročne už niekoľko rokov.
Slováci, žijúci v zahraničí, možu byť hrdý na takýto festival a radi a hlasno sa možu hlásiť ku svojím koreňom.
Zdena Samková, Třinec


DALŠÍ INFORMACE: MFSF Jánošíkov dukát
Zveřejněno 10.08.2005 v 11:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA