PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu

TISKOVÁ ZPRÁVA: Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu - Kulturní osa plavební kanál
"Vytahování dřeva vyžaduje tři sta až tři sta padesát dělníků, když má být dodržena rovnováha s vhazováním. V Horním Rakousku by nebylo možné takový počet lidí. Ale potřební lidé z krajiny kolem Strakonic v Čechách se každý rok ucházejí houfně a bez vyzvání ucházejí o výdělek. Přinášejí si velké rance s potravinami, které si připravují k denní potravě pod širým nebem během své práce. Mnohá ohniště, která si k tomu účelu udržují drobným dřevním odpadem, dávají skládkám dřeva vzhled polního ležení. Přístřeší na noc je zajištěno v dřevěných stavbách, kde na slámě ve dvojitých řadách nalézají odpočinek. Odměna je spočítána dle výkonu podle množství dříví vytažené z vody a srovnaného do dlouhých hrání a je vyplácena ve zdejší plavební pokladně. Vytvářejí se malé společnosti, které zastupují společné zájmy. ...
... Člověk by věřil, že lidé, kteří velmi těžce pracují od pěti hodin ráno do sedmi hodin do večera, a v této době mají pouze jednu hodinu na oběd, vyčerpají všechny síly, žádostivě budou vyhledávat noční tábor. Protože je společnost smíšená z chasníků a děvčat, kteří si úmyslně z domova vzali citery, housle a v Čechách ještě obvyklé dudy, tančí se v oddělených skupinách dvakrát až třikrát do týdne na volném prostranství lidové tance, které v žádném případě nejsou vhodné k posílení unavených údů. Následující den bez nejmenší stopy opět s čerstvostí začínají a pokračují v práci."
Tak popisoval v roce 1828 dění u ústí řeky Große Mühl, kde se vytahovalo dříví vytěžené daleko na Šumavě splavené po Schwarzenberském plavebním kanálu a řece Große Mühl určené ke spotřebě ve Vídni, ředitel schwarzenberského panství Český Krumlov Ernst Mayer. Z myšlenky, že se po těžké práci na březích plavebního kanálu a řeky večer česky zpívalo, že se tam i tancovalo, se ujalo folklorní sdružení Libín-S Prachatice, když jeho členové přišli s projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Navázali v podstatě na předchozí projekty - Slavnost Schwarzenberského kanálu, iniciovaný koncem devadesátých let redaktory Českého rozhlasu v Českých Budějovicích a Kulturní osa plavební kanál, se kterým přišel Gotthard Wagner z rakouského sdružení SUNNSEITN, názvy obou těchto projektů se ozývají i v jednotlivých akcích projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Projekt zahrnuje zhruba desítku ukázek plavení dříví, folklorní setkání u plavebního kanálu, ukázky lidových řemesel, vyprávění lidových pohádek. Jedním z vyvrcholení projektu je v polovině srpna Kulturní osa plavební kanál. V minulých letech se konal tento pořad v bývalé osadě Růžový Vrch pod Svatým Tomášem, v letošním roce se poprvé přesouvá na Jelení Vrchy nedaleko Nové Pece.
V pravé poledne 14.8.2005 začne v novem malém amfiteátru nedaleko křižovatky na Jeleních Vrších vedle domu č.p. 13, ve kterém je expozice KANAL EXPO, folklorní setkání. Účast na něm přislíbily folklorní soubory Libin-S a Soumrak.
O půl hodiny později, o půl jedné, budou poprvé na české straně Šumavy vyprávět Helena Svobodová a Helmut Wittmann pohádky z obou stran Šumavy. Malé i velké děti ve věku od jednoho do devadesáti roků budou moci poslouchat česky a německy vyprávěné historky v romantickém prostředí okolí horního portálu tunelu, tedy zhruba 400 metru od parkoviště na Jeleních Vrších.
Ve dvě hodiny přečte svůj plavební rozkaz plavební ředitel Hynek Hladik:
Plavební rozkaz č.7/2005
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 14. srpna 2005
na Jeleních Vrších.
.
Plavbu nařizuji provést od lesovny na Jeleních Vrších zhruba 50 sáhů za hranicí prvního a druhého úseku po potok Hučice cca 20 sáhů před sáhovým kamenem 34. Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu dlouhého a 1/2 sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude na Jeleních Vrších
o druhé hodině po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.
.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.
Hynek Hladík, plavební ředitel
Ve stejné době, tedy ve 14:00 hodin bude přečten podobny rozkaz i o 30 kilometrů dál, v miste křižování Schwarzenberského plavebního kanálu s hraničním potokem Ježová / Iglbach, ovšem pouze v němčine:
Plavební rozkaz č.8/2005
k provedení ukázkové plavby dříví
.
Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v neděli dne 14. srpna 2005
v oblasti křížení s potokem Ježová.
.
Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 (na rakouském území) k sáhovému kameni 112 (na českém území). Splaveno bude zhruba půl sáhu palivového dřeva.
.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
.
Nástup personálu bude o druhé hodině po poledni.
.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.
.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejném místě.
Hynek Hladík, plavební ředitel
Zhruba ve stejné době se vydá na svou pout po hladině plavebního kanálu dřiví na Jeleních Vrších i v oblasti potoka Ježová / Iglbach. Na Jeleních Vrších budou jako plavební personál pracovat lesnici z Lesní správy Plešný Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, u Ježové pak Rakušané oblečení do tradičních oděvů.
Po skončeni plavení dříví na Jeleních Vrších bude doznívat folklorní setkání.
Folklorní soubor Libín-S bude v neděli vystupovat ještě několikrát, tentokrát na oslavách 300 let založení obce Bischofsreut nedaleko česko-bavorských hranic.

Ing. Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax. +420 388 317 609, e-mail: hladik.hynek@iol.cz
http://sweb.cz/schwarzenbersky.kanal/ v češtině
http://sweb.cz/schwemmkanal/ in der deutschen Sprache

Folklorní soubor Libín - S
Plakát sezony 2005

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.08.2005 v 00:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA