PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

36. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Festivalový zpravodaj
24. - 29. 8. 2005
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 36. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti. Soubory z celého světa se začaly sjíždět do Liptálu už v úterý. Jednalo se o soubory z Peru, Itálie a Ruska. K nim během týdne přibyly soubory z Turecka, Francie, Bulharska, Číny a Slovenska, aby nám všem ukázaly část folklóru ze své země.
Slavnosti organizoval Obecní úřad Liptál, Krajský úřad Zlín, Folklorní sdružení ČR a Folklorní sdružení Lipta Liptál.
Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Ve středu a ve čtvrtek se zahraniční soubory představily ve Všemině a na Vsetíně (náměstí + Panská zahrada).
V pátek 26. 8. 2005 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně učily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.
V soboru 27. 8. 2005 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava " Sami doma", díla Josefa Dubšíka, Mileny Dubšíkové a Jana Ignáce Říhy a také řezbářské dny, které probíhaly po celý víkend. Hasiči předvedli svou starou stříkačku z r. 1905.
V hlavním dětském pořadu pod názvem "Děti dětem", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Iskerka Brno, Světlovánek Bojkovice, Kornička Trenčín a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta. V programu také zazpíval Stříbrný zpěváček z Velkých Losin Roman Hoza z Hulína a účastník soutěže Adam Volný ze Zlína.
První okénko zahraničních souborů v 15.30 hod. uvedl svou zdravicí hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, předseda podvýboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a senátorka Alena Gajdůšková. Během hodiny a půl se nám představily soubory z Peru, Francie a Ruské federace.
Od 17. 00 hod. na podiu dostal prostor Divadelní soubor Chaos se svou hrou " Čí je to svatběnka" - podle Miloše Kulišťáka. V rámci tohoto programu se představil i domácí soubor FoS Lipta Liptál, který letos oslaví své 75. výročí.
Jako již tradičně od 18. 30 hod. byl čas vymezen startu horkovzdušného balónu, který bez problémů odstartoval a potěšil tak přihlížející.
Od 19. 00 hod dostaly opět prostor zahraniční soubory z Itálie, Turecka a Slovenka. Od 20. 30 hod. začal zbojnický program s názvem "Valaši z daleka i z blízka". A opravdu se jednalo o zbojníky z daleka - Podpoľanec z Detvy, a z blízka - FoS Lipta, Vsacan, Radhošť a VUS Ondráš. V programu byly k vidění zbojnické figury, valašské točivé tance, ale i s humorem pojaté témata - Lyžníci - soubor Radhošť a WC Dance -VUS Ondráš. V programu se také představili finalisté soutěže ve zbojnickém tanci Jakub Ekart ze Vsacanu a Jožka Goláň z Radhoště.
Ve 22. 00 hod. začaly "Čertovinky" v podání VUS Ondráš, které zpestřily závěr večera všem divákům, kteří zcela zaplnili hlediště.
Po půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se s dechovou hudbou Liptálanka a s cimbálovou muzikou Jánoš.
Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jelikož počasí nepřálo, slavností průvod z horní části obce Liptál po nové komunikaci vyzdobené 142 břízkami proběhl trochu netradičně a to projetím obcí autobusy s vlajkonošem. Během průvodu ovšem déšť ustal a jednotlivé soubory se mohly předvést alespoň v závěru průvodu.. I přes nepřízeň počasí se průvodu účastnili i milí hosté ministr životního prostředí Libor Ambrozek, senátorka Alena Gajdůšková ze Zlína a místostarosta Vsetína Lubomír Gajdušek.
Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert lidového orchestru bulharského národního rozhlasu Sofie a koncert dechové hudby Valaška z Valašských Klobouk.
Galaprogram 36. Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti vyvrcholil sice s hodinovým zpožděním, během níž se děvčata z Lipty pokoušela a zdárně vysušila podium promáčené deštěm, ale určitě to neovlivnilo kvalitu programu. Zdravice pronesli pan Libor Ambrozek, paní Alena Gajdůšková a pan Miroslav Vaculík a tím, zahájili galaprogram. Během dvou hodim se na podium vystřídaly soubory z Číny, Francie, Itálie, Peru, Slovenska, Turecka a domácí soubor Lipta.
Mezi vzácné hosty, kteří také navštívili Liptálské slavnosti patřil generální sekretář festivalu v Šanghaji v Číně Yunfang Zhu a víceprezident světové asociace IOF Etien (doplnit FoS)
Krásnou tečku za 36. ročníkem Liptálských slavností udělala dechová hudba Valaška, které hrála k tanci a poslechu do pozdních hodin.
Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.
Festivalový štáb pod vedením Evy Maliňákové vydal dvě čísla Folklorního zpravodaje, kde vedle zdravic a perliček ze života na Festivalu byly i organizační pokyny.

Andrea Maliňáková, tajemník festivalu
andrea.malinakova@post.cz

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
MFF Liptál 2005
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti
Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.08.2005 v 17:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA