PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Setkání s tradicí na Schwarzenberském p. k. a FS Libín-S

Folklorní sdružení Libín-S je již několik let nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Folklorní sdružení Libín-S je již několik let nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberskám plavebním kanálu. V minulých dnech byly uvedeny do provozu nové internetové stránky tohoto projektu na adrese www.schw-kanal.com.
Nejen nová adresa, ale především nová grafika a rozdělení na díly.
Hned v úvodu se návštěvníci dozvědí základní informace o projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Před více než dvěma sty lety protnula tehdejší pralesy jižní část Šumavy modrá stužka plavebního kanálu, tehdy nesoucího název krumlovsko-vídeňská, který dnes známe jako Schwarzenberský plavební kanál. U plavebního kanálu našli práci lidé, pro které byly založeny nové osady, jiní přicházeli v době plavební sezóny z blízkého i vzdáleného okolí. Do míst, kde se řeka Grosse Měźhl vlévá do Dunaje, kam připlouvala polena z plavebního kanálu, přicházeli pravidelně lidé ze Strakonicka, mladí muži a ženy. Po tvrdší práci od pěti ráno do sedmi do večer místo toho, aby šli spát a odpočinuli si před následujícím dnem, několikrát do týdne nad ohni osvíceným táborem zněly housle, citery a ovšem tehdy ještě obvyklé dudy, lidové písně, tančilo se. A ráno, opět čekala tvrdší práce, beze stop po veselejším večeru.
S myšlenkou vrátit lidovou písničku a lidový tanec k plavebnímu kanálu přišlo folklorní sdružení Libín-S z Prachatic. Svůj projekt na setkávání folklorních souborů z jižních Čech, Horního Rakouska i Bavorska na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu organizovanými ukázkami plavení dříví a lidových řemesel nazval Libín-S "Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu".
Na úvodní stránce se dozvíte nejen jména nositelů projektu a Folklorního sdružení Libín-S a rakouského Tourismusverband Böhmerwald, hlavních spolufinancujících a Evropské unie a Česko-německého fondu budoucnosti, patrona projektu a senátora Karla Jana Schwarzenberga, spoluorganizátorů a ministerstva kultury České republiky a krajského Úřadu Jihočeského kraje, Jihočeského folklorního sdružení, Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, země Horní Rakousko Äi Euregia Freistadt a sponzorů, ale je možné se dostat na jejich webové stránky.
Na nových webových stránkách projektu se dozvíte řadu informací o historii Schwarzenberského plavebního kanálu, naleznete zde termíny ukázek plavení dříví a dalších akcí projektu, popis tras, po kterých je možné se dostat na místa ukázek plavení, možnosti překračování státních hranic v blízkosti plavebního kanálu, poslední plavební rozkaz, spoustu fotografií, i informace o muzeu Schwarzenberského plavebního kanálu ve Chvaliních.
Folklorní soubor Libín - S
plakát plavební sezóny 2005
Svoje stránky má v další kapitole nositel projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu a folklorní sdružení Libín-S. Najdete zde informace o obou složkách folklorního souboru Libín-S a hudební a taneční a opět množství fotografií.
Folklorní soubor Libín - S
Libín-S
Další kapitola webových stránek projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu www.schw-kan.com A je věnována malé expozici o plavebním kanálu na Jeleních Vrších, kterou zřídila obec Nová Pec ve stodole domu č.p. 13 patřícího Čestmíru Hrbkovi.
Navštivte stránky www.schw-kan.com! Až přijdete na některou z akcí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu v roce 2005! Do konce plavební sezóny jich již moc nezbývá. Nejbližší ukázka plavení dříví se koná v sobotu 17. září 2005 ve 14:00 mezi potoky Světlá voda a Stocký potok nad Novým údolím nedaleko Česko-bavorských hranic.
Byl již vydán následující plavební rozkaz:
Plavební rozkaz Ä.10/2005
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést ukázkovou plavbu dříví
v sobotu dne 17. září 2005
nad Novým Údolím.
Plavbu nařizuji provést od Světlé vody nedaleko bavorské hranice od Rosenauerova pomníku po Stock (Ježová˝) potok na vzdálenost 1040 sáhů. Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu palivového dřeva.
Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.
Nástup personálu bude u Rosenauerova pomníku u Světlé vody nedaleko bavorské hranice druhou hodinu po poledni.
Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech a zraněním.
Obecní úřady, hostince a hotely v oblasti Schwarzenberského plavebního kanálu žádám o vyvěšení tohoto mého plavebního rozkazu na veřejným místě.
Hynek Hladík, plavební ředitel
Nashledanou 17. září 2005.

Ing. Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax +420 388 317 609, e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
a www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Folklorní soubor Libín - S

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.09.2005 v 11:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA