PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Doudleby slavily již tradiční dožínky

VIII. Doudlebské dožínky 10.září 2005
Již od čtvrtka všichni obyvatelé Doudleb a členové pozvaných souborů několikrát denně pátrali očima po obloze, zda meteorology "slibované" přívalové deště opravdu přijdou, či se svatý Petr smiluje a nechá oslavit VIII. Doudlebské dožínky tak, jak bylo naplánováno. Ještě v sobotu ráno se nebe mračilo, ale kolem poledne vysvitlo sluníčko a Doudleban tak mohl uvítat jihočeské soubory Kovářovan, Libín, Javor, Furiant , Doubraváček i Bechyňskou duhu. Pro poslední organizační pokyny a pár vlídných slov starosty obce pana Josefa Bohdala jsme si zástupce souborů pozvali do nově otevřeného hotelu Klor. S perfektně připraveným občerstvením i prohlídkou hotelu jsme byli víc než spokojeni, a je to určitě dobrý začátek další spolupráce mezi hotelem a souborem.
A pak již nic nebránilo tomu, aby se na cestu vydal průvod - pečlivě vyhřebelcovaní koně, nazdobené povozy, sváteční kroje a do toho zpěv a muzika. Obilí máme pod střechou, nemusíme se bát zimy. Takové bylo hlavní motto setkání v Doudlebech. Dříve bývalo zvykem, že se z posledního obilí uvil věnec a kytice a s poslední fůrou se zvesela vracelo do statku - oznámit hospodáři, že tvrdá práce od východu do západu slunce skončila, obilí je sklizené a chasa má nárok na nějakou zábavu. Věnec a kytici dostal hospodář s hospodyní a správný sedlák musel mít připraveno dostatek piva a hospodyně mísy koláčů i nějakou tu pečínku. A pak již následovala zábava a tanec až do hluboké noci. A tak to bylo i teď v Doudlebech. Domácí Doudleban přišel na pódium s dožínkovým věncem a kyticí, diváci si připomněli tradiční formulky při předávání věnce i kytice, "hospodář" dal najevo, že piva je dost, "hospodyně" roznesla mezi nejbližší diváky dožínkové koláče a pak už se svými programy pokračovaly další soubory. Již tradičně se Doudleban a Kovářovan častují různými "pozornostmi". Pravidelní návštěvníci akcí těchto souborů znají celou historii a netrpělivě očekávají další překvapení. Doudlebáci v červnu přivezli do Kovářova živého kozla a Kovářovští jim to tentokrát oplatili pravým "Kovářovským kozlíkem" . Soudek piva byl tak důkladně ochutnáván, že do skončení programu nezbyla ani kapka, což svědčilo o opravdu dobré kvalitě.
předávání Kovářovského kozlíku
předávání Kovářovského kozlíku
Součástí programu byl i křest knihy fotografií Jiřího Siegelbauera s lakonickým názvem Jižní Čechy. Tři sudičky ( Marie Kotrbová, redaktorka Českého rozhlasu z Č. Budějovic, Marcela Božovská, vedoucí souboru Javor z Lomnice nad Lužnicí a Mirka Dürnfelderová, vedoucí domácího Doudlebanu) přisoudily knize úspěch a co nejdříve nějakého sourozence.
Písnička střídala tanec, tanec zavýsknutí a najednou byl podvečer a čas přemístit se do sálu kulturního domu, kde vyhrávala dechovka Hájovanka. A tak ještě poslední rozloučení s vystupujícími soubory, předání malých upomínek na dnešní den a závěrečné slovo místostarosty Františka Rytíře s furiantským prohlášením - na příštích dožínkách uvidíte na pódiu bývalé členy Doudlebanu s vlastním programem. A chcete vědět jak to dopadne? Tak se přijďte 9.9.2006 do Doudleb na IX. ročník Doudlebských dožínek podívat.

Mirka Dürnfelderová Národopisný soubor Doudleban
Durnfelderova.Mirka@cpost.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Dožínky v Doudlebech
Zveřejněno 13.09.2005 v 20:24 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA