PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Plavební sezóna na Schwarzenberském pl. kanálu skončila

TISKOVÁ ZPRÁVA: Plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu skončila
Uplynulou sobotu zazněly v bývalé osadě Růžový Vrch letos naposledy lidové melodie, kterými byla zakončena plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Kolem poledne si přišlo poslechnout lidové písničky a podívat se na folklorní tance několik desítek diváků z Čech, z Rakouska a z Německa. Asi největší úspěch sklidil tanec s koněm v podání folklorního souboru Libín-S.
Folklorní soubor Libín - S
Závěr plavební sezóny - folklorní soubor Libín-S při vystoupení na Růžovém Vrchu
O půl druhé se většina diváků přesunula necelé dva kilometry k hraničnímu potoku Ježová, aby se zúčastnili ukázky plavení dříví. Ke druhé hodině okolo Ježové čekalo již zhruba 700 turistů, mezi nimi i štáb bavorské televize. Plavební ředitel Hynek Hladík nejprve krátce hovořil o historii a současnosti plavebního kanálu, potom přečetl plavební rozkaz. Zkontroloval, zda se dostavil plavební personál s potřebným nářadím v dostatečném počtu, opravdu na místě byli Gustl, Franz a Ewald, kteří přišli z nedalekého Aigenu v tradičních oděvech, Franz a Gustl v dřevácích na nohou s porcelánovou fajfkou v ústech, Ewald je nejspíš bohatší, měl i kožené boty, ale stejně jako dva kolegové starý klobouk na hlavě, modrou zástěru, plavební háky v rukou.
Folklorní soubor Libín - S
Závěr plavební sezóny - plavec Franz z Aigenu (70.1)
Voda cákala, když polena dopadala nedaleko sáhového kamene 110 na rakouském území na hladinu kanálu, po otevření stavidel se pak dala na svoji pouť k rakousko-českým hranicím, poté i do Čech. Do vytahování dříví z vody se zapojili i diváci. Doznění slavnosti proběhlo opět v bývalé osadě Růžový Vrch. Plavební sezóna skončila po stažení rakouské, schwarzenberské, evropské a české vlajky.
Dění kolem Schwarzenberského plavebního kanálu v letošním roce zajišťovalo v rámci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorní sdružení Libín-S spolu s rakouským Tourismusverband Böhmerwald za finančního přispění fondů Evropské unie a Česko-německého fondu budoucnosti v úzké spolupráci se Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a s pomocí řady dalších partnerů a sponzorů.
Na jaře příštího roku bude plavební sezóna zahájena v sobotu 13. května na Jeleních Vrších nedaleko Nové Pece a o týden později v oblasti potoka Ježová. Podrobnosti se bude možné dozvědět včas na webové adrese www.schw-kan.com. Projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2006 bude jubilejní, bude se konat po páté. Organizátoři z folklorního sdružení připravují pro jubilejní ročník řadu novinek, diváci se ale již tradičně setkají nejen s jihočeským folklorem, s ukázkami lidových řemesel, s dvojjazyčným vyprávěním pohádek a samozřejmě s ukázkami plavení dříví.
"Na shledanou u Schwarzenberského plavebního kanálu při některé z akcí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu!"
Ing. Hynek Hladík
Česká 677, CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442, fax +420 388 317 609, e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 25.09.2005 v 01:35 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA