PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Strážnický řezbář Gajda slavil

lidový výrobce betlémů
K nejuznávanějším lidovým výrobcům betlémů na Moravě patří František Gajda (nar. 10. 3. 1935) ze Strážnice. Držitel ceny za druhé místo v soutěži profesionálních řezbářů se zahraniční účastí v Jindřichově Hradci v roce 2003 oslavil v plné svěžesti a tvůrčí činnosti své životní jubileum - sedmdesát let. U slávy nechyběla ani jeho oblíbená harmonika, kterou umně rozehrál do tónů písniček.
I když se vyučil instalatérem, studoval strojní průmyslovku, byl učitelem, kdy zasvěcoval děti do ručních prací se dřevem a kovem, a dvacet šest let pracoval ve stavební strojařině jako technický kontrolor, vůně dřeva jej provázela celý život. "Při všech těchto aktivitách jsem stihl stále něco vyřezávat. Průpravu jsem prožíval ve igurální tvorbě už jako malé dítě u svého otce, který byl kamnářem, a s hlínou se dalo modelovat pořád. Otec uměl také vyrábět různé praktické výrobky ze dřeva, pro které si chodili kamarádi. Přitom si o dřevě vykládali, diskutovali a já pečlivě naslouchal, jak voní dubové či akátové dřevo, jak s ním umět zarábět. Od různých figur z hlíny jsem se dostal až k betlémářství," vzpomíná na začátky mistr.
Za svůj dosavadní život zhotovil na padesátku betlémů. Jsou rozesety po kostelech, cestují po výstavách u nás, v Evropě i daleké Americe. Některý z betlémů má tři figurky, naopak jiný zase padesát. Nejvyšší exponát je vysoký čtyřicet centimetrů a je umístěn ve strážnickém kostele. "Jedna figurka mi vezme i čtrnáct dní a je ještě nedodělaná," tvrdí Gajda.
Jeho betlémy jsou vzpomínkami na dětství, na mládí, na všechno pěkné, co prožil. "Měl jsem v této oblasti radostné mládí, protože naši měli dobytek a já jsem bez odmítání chodíval na pastvu. Tam byla ta inspirace. Tak si například představuji ty pastýře v betlému, jako kluky na pastvě," říká.
Posledních pět let přijíždí do dílny řezbáře F. Gajdy u Skalické brány sbírat zkušenosti několik mladých výtvarníků - z Veselí, ze Strážnice, z Vracova a ze slovenského Kátova. "Já jim svoje názory nevnucuji, maximálně poradím. Abych jim tím nebral chuť do práce, nekomandýroval je. Obyčejně jim to pochválím a ať si každý jde svojí cestou. Jen aby do toho nepletli jednotlivé slohy, zdůrazňuje učitel.
Přáním Františka Gajdy do dalších let je doplnit chybějící postavičky v deseti betlémech a udělat i ty, co nosí v hlavě. "A hlavně musí být takové, které žádný řezbář nemá," konstatuje odhodlaně strážnický umělec.

Vyšlo též v týdeníku Slovácko,
15. března 2005, Antonín Vrba (pro časopis Folklor č.4-5/2005, který vyšel v září 2005)

DALŠÍ INFORMACE: Dřevořezba
Zveřejněno 27.09.2005 v 23:37 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA