PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zemřela etnochoreoložka Zdenka Jelínková

Dlouholetá odborná pracovnice Etnologického ústavu Akademie věd České republiky etnochoreoložka, sběratelka, tanečnice, organizátorka pořadů, metodička a pedagožka Zdenka Jelínková zemřela ve věku 85 let 5.října v Brně.
Dílo rodačky z Velké nad Veličkou se stalo - jak už před časem uvedl zasvěcený odborník Karel Pavlištík - klíčem, který otevřel bohatou pokladnici moravských lidových tanců a dětského folkloru. Umožnil obohatit soudobou národní kulturu rozvíjením vzácných estetických a etických hodnot, které tato pokladnice skrývá. Zdenka Jelínková, čestná občanka Velké nad Veličkou a vyznamenaná mj. Medailí Františka Palackého, vykonala ve svém oboru dílo zakladatelské, které má pro moravský lidový tanec týž význam, jaký má pro moravskou lidovou píseň dílo Sušilovo a Bartošovo.
Základ má ve sběru tanečního a dětského folkloru na území celé Moravy včetně těšínského Slezska, Kravařska i u moravských Chorvatů, na Českomoravské vrchovině, na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku, ale také u Lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v Jugoslávii a v podrobném i trpělivém vyhledávání a studiu pramenných zpráv a popisů. "V terénu jsem pořídila přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského," svěřila se mi před časem. Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska vytvářela šest dílů, natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Byla jich více než stovka. Půl století se podílela na tvorbě programu mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové raddě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá. Patří jí hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.

Bohumil Hlaváček
(synek@raz-dva.cz)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 07.10.2005 v 12:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA