PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zemřela etnochoreoložka Zdenka Jelínková

Dlouholetá odborná pracovnice Etnologického ústavu Akademie věd České republiky etnochoreoložka, sběratelka, tanečnice, organizátorka pořadů, metodička a pedagožka Zdenka Jelínková zemřela ve věku 85 let 5.října v Brně.
Dílo rodačky z Velké nad Veličkou se stalo - jak už před časem uvedl zasvěcený odborník Karel Pavlištík - klíčem, který otevřel bohatou pokladnici moravských lidových tanců a dětského folkloru. Umožnil obohatit soudobou národní kulturu rozvíjením vzácných estetických a etických hodnot, které tato pokladnice skrývá. Zdenka Jelínková, čestná občanka Velké nad Veličkou a vyznamenaná mj. Medailí Františka Palackého, vykonala ve svém oboru dílo zakladatelské, které má pro moravský lidový tanec týž význam, jaký má pro moravskou lidovou píseň dílo Sušilovo a Bartošovo.
Základ má ve sběru tanečního a dětského folkloru na území celé Moravy včetně těšínského Slezska, Kravařska i u moravských Chorvatů, na Českomoravské vrchovině, na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku, ale také u Lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v Jugoslávii a v podrobném i trpělivém vyhledávání a studiu pramenných zpráv a popisů. "V terénu jsem pořídila přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského," svěřila se mi před časem. Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska vytvářela šest dílů, natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Byla jich více než stovka. Půl století se podílela na tvorbě programu mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové raddě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá. Patří jí hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.

Bohumil Hlaváček
(synek@raz-dva.cz)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 07.10.2005 v 12:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA