PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Galakoncert ke 35. výročí souboru Valašský Vojvoda

22. října 2005 v sále OÚ Kozlovice
K vidění a slyšení budou nejlepší souborová pásma a písně ze současnébo repertoáru. Lákadlem bude bezesporu videosestřih zajímavých záběrů z JapanTour a EXPO 2005 z Aichi.
Jako hosté vystoupí dětský soubor Valášek s přípravkou a tzv. "veteráni" i s cimbálovou muzikou.
Slovem lehce naučným i zábavným nás provedou Kateřina Huberová a Karel Novák.
Přijďte se příjemně pobavit.
Koncertem večer nekončí, následuje Beseda u cimbále se vším všudy jak má být.
Soubor lidových písní a tanců Valašský Vojvoda
NEJBLIŽŠÍ ÚČINKOVÁNÍ VALAŠSKÉHO VOJVODY:
19.10. - Cimbálová muzika se sólisty vystoupí ve Velkém divadle v Krakowě, Polsko. Kabaretní večer k 500stému vydání oblíbeného TV pořadu Michala Fajbuszewicze - snímá Polská televize. Valašský vojvoda vystoupí vedle takových hvězd jako je Maryla Rodowicz, a řada dalších....
22.10. - Galkoncert ke 35. výročí založení souboru Valašský vojvoda - sál OÚ Kozlovice, 18.00 hod.
28.10. Vystoupení cimbálové muziky Valašský vojvoda na zámku ve Smolenicích na Slovensku.
12. a 13.11. Mezinárodní festival muzik v Praze, KD Vltavská - vystoupí CM Valašský vojvoda se sólisty.
16. - 18.12. - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění - Kozlovice, Ostrava.
Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Kozlovice, Česká republika
-------------------------------------------------------------------------------------------------
SLPT Valašský vojvoda (www.valasskyvojvoda.cz) z Kozlovic (zakládací listina obce z 8.9.1294) byl založen v květnu roku 1970 (v roce 2005 slaví 35 let od svého vzniku). Navazuje na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které v minulosti působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník, na severním předhůří Moravských Beskyd. Nejstarší zmínka o živých a bohatých tradicích je však z roku 1895 (110. výročí), kdy kozlovičtí tanečníci vystoupili s Válkovou muzikou z Kunčic pod Ondřejníkem na slavné Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Soubor dnes zpracovává zvyky, tance a písně vycházející z regionu severního Valašska, lašsko-valašského i moravsko-slovenského pomezí. Ve spojení s cimbálovou muzikou nalézají autoři tanečních pásem a hudebních úprav společně s interprety, nové a svěží obrazy s ohledem na nejlepší domácí tradice.
Nedaleko Kozlovic www.kozlovice.cz se rozkládají zříceniny hradu Hukvaldy. V jeho podhradí vznikla počátkem 18. století stejnojmenná osada, v níž se narodil proslulý a geniální hudební skladatel Leoš Janáček (1854-1928). V nedaleké kozlovické hospodě U Harabiša črtal útržky, z nichž vznikly známé Lašské tance, s původním názvem Valašské tance. Leoš Janáček zde zapisoval písně i tance u místních zpěváků a tanečníků. Mnohé z těchto písní a tanců soubor předvádí na současných vystoupeních. Leoš Janáček měl také značný podíl na úspěšném vystoupení kozlovických tanečníků a Válkovy cimbálové muziky z Kunčic pod Ondřejníkem na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895, která byla důležitým historickým mezníkem v kulturních dějinách naší země. Dalšími sběrateli, kteří zapisovali písně v našem regionu byli František Sušil, František Bartoš, Antonín Pustka, Leopold Vícha, Arnošt Kubeša, Vincenc Socha... Jejich odkaz je bohatou studnicí pro repertoár souboru. Soubor Valašský vojvoda vystupuje v krojích rekonstruovaných na základě studia dobových materiálů z 2.poloviny 19.století.
Valašský vojvoda spolupracuje s Českou televizí, kde natočil pořady Zpívánky, Voničku z domova...Členové souboru se také podíleli na natáčení celovečerních filmů Tajemství hradu v Karpatech a Lev s bílou hřívou. Výrazně jsme se podíleli na realizaci dokumentárních filmů Hukvaldské studánky-Leoš Janáček a lidová píseň a Vítězslav Novák a lidová píseň a také při natáčení pohádky z našeho regionu Dřevěná Marika. Soubor velice úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava, kde byly natočeny všechny snímky na CD Písně a tance z lašsko-valašského pomezí, Koleda je ve Vánoce, Slunečko vychodi, Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska a Sedm divů Slezska.
Valašský vojvoda zaujal posluchače a diváky v mnoha zemích Evropy: Německo, Bulharsko, Jugoslávie, Holandsko, Řecko, Polsko, Turecko, Francie, Španělsko, Maďarsko, Vatikán, Ukrajina a Slovensko.
Soubor vystupuje na folklorních festivalech a koncertech v ČR. K nejvýznamnějším patřil koncert v Praze na Žofíně v rámci oslav 100.výročí Národopisné výstavy českoslovanské. Jeho pořad Ó radost má, byl součástí cyklu českého a moravského folklóru v rámci známého mezinárodního festivalu Pražské jaro 1997. Galakoncerty v Praze a Chrudimi v rámci projektu Praha-evropské město kultury roku 2000, dále MFF Strážnice, MF Plzeň, MF Souznění (www.souzneni-festival.cz) v Ostravě, MF Frýdek - Místek, Rožnovské slavnosti, Slezské dny v Dolní Lomné, MF Strakonice, MF Karlovy Vary (2.-4.9.05), F Scéna Brno (7.-9.7.05), Slezské dny v Dolní Lomné, Rožnovské slavnosti, Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce, MF Setkání muzik Valašského království ve Frenštátě pod Radhoštěm, atd...
Soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz získal za své koncertní pořady a vystoupení významná ocenění, jmenujme alespoň některá z nich:
* 1992 - Polsko - Zakopané - Ziem górskich
- stříbrná valaška za pásmo "Jaro v Beskydech", druhé místo v soutěži mužského skoku
odzemek, cena novinářů a publicistů, cena cim. muzice za hudební a pěvecký projev,
1. cena na MFF v Brzesku, natáčení pro rozhlas a televizi Warszawa a Krakow
* 1995 - Turecko - Bursa - Zlatý Karagöz - všeobecné uznání diváků i odborné poroty
* 1996 - Polsko -TKB - Žiwiec, Wisla...
- cena za vysoké etnografické a umělecké hodnoty předvedeného programu
* 2001 - Polsko - Zakopané - Ziem górskich
- bronzová valaška za pásmo "Vojna a svatební veselí", natáčení pro TV a rozhlas
Warszawa, Katovice a Krakow
* 2002 - Ukrajina - Rivne - Koljada - 9. mezinár. festival slovanských vánočních zvyků
- cena odborné kritiky, laureát festivalu
* 2002 - Francie - Mezinárodní festival Gannat
* 2004 - ČR - 59. MFF Strážnice
- udělen titul laureát festivalu ve Strážnici sólistce Petře Žáčkové a dívčí pěvecké skupině za výjimečný vokální projev.
.
Účast na dalších významných akcích:
* SOUZNĚNÍ 2004 - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (Ostrava, Kozlovice)
* 2005 - umělecké turné (7.6.-22.6.), EXPO 2005 - Nagoia (23.6.-25.6.)
.
Velký ohlas má tradiční Valašský bál v Kozlovicích (příští bude 28.1.2006). Hostem Valašského vojvody bude CM Olšava z Uherského Brodu s primášem Lubomírem Málkem. Vedle bohatého programu a skvělé zábavy si přijdou na své i milovníci domácí kuchyně.
V červnu r. 2005 soubor Valašský vojvoda reprezentoval Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2005 http://www.expo2005.cz (Český národní den: 24.6.) v prefektuře Aichi - v Nagoi, Japonsko. Dalších 14 koncertů, včetně workshopů, proběhlo od 7.6. do 22.6. v Itami, Tokiu, Hamamatsu, Kawasaki, Fujisawě, Nagaoce... a dalších velkých centrech.
.
Nenechte si ujít Galakoncert ke 35. výročí založení souboru Valašský vojvoda - 22.10.2005 Kozlovice sál OÚ, 18.00 hod.

Zdeněk Tofel, tofel.zdenek@quick.cz, m.604245814

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 13.10.2005 v 22:08 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA