PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Rozloučení se Zdenkou Jelínkovou

ROZLOUČENÍ SE ZDENKOU JELÍNKOVOU
BRNO - ŹIDENICE, 13. ŘÍJNA 2005
Tisková zpráva
Zdenka Jelínková ve velickém kroji (1987, archiv A.Vrby)
Zdenka Jelínková ve velickém kroji (1987, archiv A.Vrby)
Ve čtvrtek 13. října 2005 se v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brně Židenicích rozloučila početná odborná i laická veřejnost s etnochoreoložkou, sběratelkou lidových písní a tanců, badatelkou, organizátorkou, autorkou a dramaturgyní folklorních pořadů, zakladatelkou a dlouholetou ředitelkou několika folklorních festivalů, metodičkou tanečnicí a pedagožkou paní Zdenkou Jelínkovou, která zemřela ve věku 85 let 5. října v Brně. Církevního pohřbu se zúčastnilo vedle stovek smutečních hostů také 15 krojovaných párů, zastupujících všechny národopisné oblasti Moravy a Slezska, a početná skupina krojovaných z rodné horňácké obce Velká nad Veličkou, z jejichž středu držel také jeden slavnostně oděný pár čestnou stráž u rakve zesnulé.
630
631
Ve svém proslovu zmínil kněz sloužící zádušní mši svatou slova moravské církevní písně opěvující věrozvěsty Cyrila a Metoděje ... dědictví otců zachovej nám Pane!, kterými přiblížil a vyzvedl celoživotní dílo Zdenky Jelínkové za uchování našich moravských a slezských lidových tradic, zvyků, obyčejů, krojů a folkloru. Podrobně o životních cestách zemřelé hovořila ředitelka brněnského etnologického ústavu AV ČR, v němž dlouhá léta před svým odchodem do důchodu Z. Jelínková pracovala, Jana Pospíšilová a rozloučení přednesl také rodák, universitní profesor a zpěvák lidových písní Dušan Holý. Horňáckými písněmi v podání D. Holého, ženského a mužského sboru za doprovodu hudecké muziky se se Z. Jelínkovou naposledy rozloučili její rodáci a přátelé z Velké nad Veličkou.
632
637
638
Základ sběrů tanečního a dětského folkloru Zdenky Jelínkové tvoří materiál z území celé Moravy, těšínského Slezska, Kravařska, oblasti moravských Chorvatů a Českomoravské vrchoviny. Folklor a lidové tradice zapisovala ovšem nejen Moravě, ale také na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku a též u lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v bývalé Jugoslávii. Terénní zápisy doplňovala podrobným a trpělivým vyhledáváním a studiem pramenných zpráv a popisů v archivech i rukopisných dokumentech. V terénu pořídila Zdenka Jelínková přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského.
Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska, vydané Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, vytvořila scénáře šest dílů natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Půl století se podílela na tvorbě programu Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové radě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá nebo některé další přehlídky a festivaly v mnoha národopisných oblastech Moravy a Slezska.
Paní Zdence Jelínkové, která byla čestnou členkou Folklorního sdružení ČR, patří hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.

Text a foto: František Synek

647
648
649

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 14.10.2005 v 14:46 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA