PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kozáckou mi hrejte.. pořad k jubileu Lenky Homolové

"Kozáckou jsem tancovala Kozáckou mi hrejte" - dnes 5. 11. 2005 pořad k významnému životnímu jubileu choreografky Lenky Homolové
Gaudeamus, folklorní soubor
Krásná slova pro paní Lenku Homolovou:
Lenka Homolová pro mne....
Kdykoli s Lenkou Homolovou mluvím, vybaví se mi vždy jejích několik vět z našich rozhovorů a následně zvláštních pocitů.
Věta první: Soubor měl víkendové soustředění. Bylo to v době, kdy mi bylo asi 35 let a byla jsem jako interpret ještě dost vytížena. A po sobotní zkoušce, při návratu do šatny, mi Lenka povídá: " Ty,Věro, chtěla jsem Ti říct. Přenech ta svoje místa mladším, jsou tu holky šikovné, mlaďounké, nauč je to. Nemáš zapotřebí nějaké poznámky ke svojí osobě. Já pro Tebe raději něco postavím". Zkoprněla jsem, pobrečela si. Ale vím, že ne ze vzteku, z podrážděnosti, ale proto, že jsem hluboko ve svém nitru, kam se člověk i sám bojí podívat cítila, že má pravdu.. Jak řekla tak se stalo. Já okamžitě doučovala a ona postavila na muziku Miloše Černého Nečekanou hyjtu. Uměla být v jednání velmi přímá.
Věta druhá: Bylo to asi po dvou letech co jsem ukončila Lidovou konzervatoř při Pražském kulturním středisku a zároveň v době, kdy jsem do souboru přivedla paní Alenu Skálovou. Při jednom setkání se mě Lenka zeptala: "Tak Věrunko, kdy začneš choreografovat? Už se těším". Přesto, že mi pomoc nabízela i Alena Skálová, trvalo ještě dlouho, než jsem se odhodlala sama. A v době, kdy jsem potřebovala čas na přípravu to byla opět i Lenka, která přišla na krátký čas do taneční složky. Nyní se ptala: "Tak Věrunko, kdy už to uvidím na scéně?" A na všechna představení přišla. Pokud mohla, vždy pomohla.
Věta třetí: Lenka Homolová se chystala do Chorvatska za českými menšinami s výukou českých tanců. V Chorvatsku ještě nebyl klid po válce a já povídám: "Lenko,nebojíš se, opravdu tam pojedeš? Vždyť tě zastřelí!" Na to ona odpověděla: " Bojím. Ale když já jsem jim to slíbila"......... Byla statečná.
Věta čtvrtá: V jednom z našich rozhovorů o další umělecké práci souboru mi Lenka řekla: " Věro, hlavně aby ti, co pozveš ke spolupráci, byli tvůrčí, víš, to je hrozně důležité". Její Královničky a Po prádle patří do zlatého fondu souboru Gaudeamus a soubor je stále předává novým a novým členům. A ona se na přestaveních bojí, jestli jsme je připravili tak, jak ona tehdy cítila.
Toto je pro mne Lenka Homolová.

Věra Fenclová
Vedoucí taneční skupiny souboru Gaudeamus

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Gaudeamus, folklorní soubor
Zveřejněno 05.11.2005 v 11:57 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA