PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Anketa od Vrby o hodech

Proč nejsou v centru Horňácka ve Velké nad Veličkou oblíbené hody, jako je tomu na jiných místech Slovácka?
Aktuální hodová anketa s obyvateli obce:
I.P.
Ivan Pokorný, důchodce, Velká nad Veličkou
Naši předkové se na touto dávnou tradicí, která ve Velké zanikla a zaniká, musí obracet v hrobech. Řekli by jen, že bez hodů to není Horňácko. Myslím, že místní kultura nejsou jen Horňácké slavnosti, fašankové veselí. Prostě nám chybí v dědině nejen hody, ale i celoroční kulturní vyžití.
M.P.
Marie Pavlátková (93 let), místní pamětnice, Velká nad Veličkou
Vzpomínám, že před válkou i po válce, tady byly hody a to se vší krojovanou parádou, nechyběli ani stárci. Nikdo se neohlídal a nevymlouval na jejich termín na dušičky. Dneska se o hody nikdo nestará a proto jejich nálada nemůže být, jak jinde na Slovácku.
E.Z.
Eva Zálešáková, pracovnice obce, Velká nad Veličkou
Tady můžete organizovat nevím co, tak lidi a hlavně veličani stejnak nepřijdou. Folklor táhne především přespolní lidi. A hody na dušičky byly podle očekávaného scénáře. Byly opět mrtvé...
P.F.
Petr Frola, udržbář, Velká nad Veličkou
Nevím, proč se to zvyk u nás neujal. V dobu kdy byly v kostele ohlašované velické hody, tak já jsem ve stejném termínu přijal pozvání k hodování v Lipově.
T.Š.
Tomáš Štefánek, muzikant, Velká nad Veličkou
Ve Velké jsou jedině Horňácké slavnosti a Ozvěny Horňácka a je to hotovo. Proč tu není ta pravá hodová veselost? Je to prostě v lidech. Vidíte, kolik jich přišlo do kulturáku na hodovou zábavu s dechovkou. Přes deset platících!! Ostuda kulturního dění v centru Horňácka!!
J.K.
Jan Kozumplík, živnostník, Velká nad Veličkou
Skutečně nevím. Špatná organizace, slabá propagace,špatný výběr kapely... ?!Dvacet roků chodím hrávat po obcích a tady je snad zakopaný pes. Hody prostě bez zájmu!! Je to škoda.
J.M.
Honza Mahovský, chalupář, Brno
Hody zde byly velice oblíbené. Veličani by si měli uvědomit, že to byla tradice a tradice se patří do kulturní dědiny vrátit. Bez zájmu místních lidí to ale asi těžko půjde.
J.P.
Jiří Pšurný, starosta obce, Velká nad Veličkou
Je to způsobeno především tím, že není známo přesné datum vysvěcení zdejšího kostela sv. Maří Magdaleny. Den hodů pro všechny takovéto obce je určen církví a bývá stanoven zpravidla na čtvrtou neděli v říjnu. O to větším svátkem jsou pro nás Horňácké slavnosti, které se konají vždy kolem 22. července a jsou vlastně Maří Magdalenskou poutí.

Zaznamenal Antonín Vrba, VrbaA@seznam.cz

DALŠÍ INFORMACE: Velká nad Veličkou
Zveřejněno 12.11.2005 v 00:02 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA