PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vánoční výstavy ve Strakonicích 2005 a leden 2006

Muzeum středního Pootaví
"Já do betléma běžím..."
zpívá se v koledě, která provází vánoční výstavu betlémů uspořádanou Muzeem středního Pootaví v kapitulní síni strakonického hradu. Již několikaletou stálici těchto výstav, vyřezávaný mechanický betlém Františka Malého, budou v letošním roce doprovázet nejen práce současných řezbářů na Strakonicku, ale veřejnosti se také představí betlémy z Ústí nad Orlicí a České Třebové, jedné ze známých betlemářských enkláv východních Čech. Na rozdíl od České Třebové, kde se vyskytovala i tvorba betlémů vyřezávaných, v Ústí nad Orlicí se stavěly velké, několikametrové betlémy malované. Třímetrový betlém tříkrálový s ukázkami práce devatenácti z padesátky dnes známých malířů, reprezentuje tyto papírové velikány, kteří se zde stavěli a staví od konce 18. století. Z tvorby soudobých tří malířů je zastoupena práce Jiřího Knapovského ukázkou betléma vánočního, hromničního a postního. Třebaže tyto betlémy byly určeny pro domácnosti, lze zde vidět i malbu pro kostel a také obrazy, malované některými tvůrci betlémů, většinou malíři kostelních obrazů.
Vánoční atmosféru jistě umocní neobvykle zdobené vánoční stromečky a rozšířený prodej vánočních dárečků z perníku, slámy, dřeva, keramiky, neobvyklých adventních věnečků a také různých druhů tištěných betlémů a vánočních pohlednic a přání.
Muzeum středního Pootaví
Kapitulní síň strakonického hradu denně 9 - 16, So, Ne a svátky 13 - 16, Štědrý den zavřeno.
Výstava potrvá od 26. listopadu do 30. prosince 2005

PhDr. Marie Špačková, kurátorka výstavy
Vánoce s loutkami Šárky Váchové
Už zase přicházejí. Ano, jako každoročně začíná předvánoční kolotoč - dárky, nakupování, pečení, tradiční zvyky - a podlehne každý, i ten, kdo si říká, že letos již to bude jinak. Vánoce prostě mají své nezaměnitelné kouzlo. K jejich příjemnému prožití patří neodmyslitelně i pohádky a na tuto skutečnost letos vsadilo strakonické muzeum. Pro letošní vánoční výstavu ve své Zámecké galerii vybralo skutečnou lahůdku. Pod názvem Vánoce s loutkami Šárky Váchové se otevře malým i velkým návštěvníkům pohádkový svět nádherných loutek. Přes padesát originálních marionet, umělecky ztvárněných známou pražskou výtvarnicí, připomene řadu televizních animovaných pořadů pro nejmenší a divadelní představení, ale najdeme zde i loutky vytvořené pro filmy a inscenace.
Muzeum středního Pootaví
Šárka Váchová absolvovala v r 1973 Akademii múzických umění v Praze, obor loutkářská scénografie. Řadu let předávala své zkušenosti studentům na pražské DAMU. Spolupracuje s loutkovými divadly, filmem a televizí. Od roku 1999 se zároveň zabývá scénáristickou tvorbou a režií animovaného filmu. V poslední době se věnuje i volné plastice. Její výrazný sochařský talent je patrný na preciznosti řezby a vůbec celém ztvárnění loutky. Loutka se totiž v ateliéru Váchové přímo celá zrodí - od původního návrhu přes řezbu či jinak provedenou plastiku těla až po konečnou malbu a oblečení. A ještě jeden rys, pro autorku typický, je společný pro všechny její výtvory. Loutky jsou úsměvné, pozitivní, i strašidelný rytíř vyvolá v divákovi příjemnou náladu, a to je velký dar.
Pro strakonickou výstavu jsme vybrali například postavičky z televizního seriálu pro děti Kostičky, z pohádek Pták Ohnivák, O modrém ptáčku, Princezna Rozmarýnka (divadlo Minor Praha), loutky pro americký film Pinocchio, dánský pilotní film Strings a další. Na vánočním stromku se zase zabydleli pohádkoví skřítci. V ústřední scéně se představí i malí muzikanti z úspěšného předvánočního seriálu krátkých pořadů Zazpívejte si s loutkami vánoční koledy. Úplnou premiéru budou mít marionety Zlatovláska a její princ, na které teprve autorská pohádka čeká.
Výstavu doplní řada drobných obrázků s pohádkovými postavičkami. které si návštěvníci budou moci zakoupit.
Vernisáž výstavy za přítomnosti autorky se uskuteční v úterý 22. listopadu 2005 v 17 hodin v Zámecké galerii MSP Strakonice ve strakonickém zámku. Výstava potrvá do 23. prosince 2005.

Jana Šilhanová, kurátorka výstavy

Muzeum středního Pootaví Strakonice, Městské kulturní středisko Strakonice, Skupina historického šermu Markýz ze Strakonic a město Strakonice vás srdečně zvou na ADVENTNÍ TRHY POD RUMPÁLEM ve dnech 2. - 4. prosince 2005 - tradiční vánoční trhy na nádvoří strakonického hradu.
Budou vám předvedeny tradiční výrobky a řemesla: práce s kovem a kůží, vánoční dekorace, výroba svíček, keramika, dekorativní pečivo, občerstvení, aj.
Muzeum středního Pootaví
Tržiště bude otevřeno:
pátek 2. prosince 16 - 19 hodin
sobota 3. prosince 9 - 18 hodin
neděle 4. prosince 9 - 14 hodin
Po celé tři dny bude na nádvoří strakonického hradu probíhat doprovodný kulturní program a pro nejmenší bude připravena mikulášská nadílka. V průběhu adventních trhů můžete navštívit uvedené vánoční výstavy Muzea středního Pootaví.

Zuzana Ježková, MSP Strakonice, muzeum@strakonice.cz, zuzana.jezkova@muzeum.strakonice.cz, t.383321537

Muzeum středního Pootaví Strakonice leden 2006
Stálé sbírky muzea a strakonický hrad s věží Rumpálem budou pro veřejnost z důvodu rekonstrukce nádvoří do 30. 5. 2006 uzavřeny.
Přednáška: 24. ledna 2006
Terra Incognita - Korsika
Přednáší p. Vladislav Hošek a Ing. Vít Čenovský
Obřadní síň strakonického hradu, začátek v 18.30 hod
Předprodej vstupenek v CK Ciao...
Připraveno ve spolupráci s CK Ciao...
Muzeum středního Pootaví přeje všem svým návštěvníkům úspěšné vykročení do nového roku a těší se na shledání v sezóně 2006.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Muzeum středního Pootaví
Zveřejněno 22.11.2005 v 21:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA