PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Polabské muzeum Poděbrady - 100 let kočárků

Tisková zpráva
Polabské muzeum v Poděbradech pořádá ve dnech 23. 11. 2005 až 2. 4. 2006 výstavu
100 let kočárků 1880 - 1980.
pozvánka
Výstava představuje asi největší soukromou sbírku kočárků u nás. Více než 70 exponátů mapuje vývoj od vozíků konce 19. století, jež používaly naše praprababičky, přes modely prvorepublikové, válečné až k moderním kočárům, v nichž se vozily děti nedávné minulosti.
Vystavené kočárky, které dýchají dávno minulými dobami, ukazují fantazii svých tvůrců a dobový vkus veřejnosti nejen svými tvary, ale i nejrozličnějšími materiály, z nichž jsou zhotovené. Výrobci kočárků, ať klasických dětských, tak i "loutkových", určených pro panenky, je na kovovou či dřevěnou konstrukci pletli z vrbového proutí nebo španělského rákosu. Šili z kůže i koženky, pokryli plátnem, popřípadě obestřeli papírovými provázky. Nechávali se inspirovat i tvaroslovím jiných oborů. Můžeme zde najít parafráze na sportovní letadla, poznáváme podobnost se stahovacími střechami automobilových veteránů, vystřižených z celuloidových okének němých filmů, nebo jen prosté košíky.
Expozici dodává nevšední půvab především způsob vystavení. Kočárky zde nestojí holé, opuštěné a prázdné, ale vidíme je bohatě ustrojené do povijanů, deček, peřinek. Vyvolávají tak pocit, jako by v nich ještě před malou chvilkou bezstarostně spalo novorozeně nebo se houpala dětská panenka. Soubor dobového textilu, který je nedílnou součástí této výjimečné sbírky, ve spojení s vozítky působí na návštěvníky neobyčejně živě. Veřejnost může obdivovat skutečné skvosty, jako křestní zavinovačky nebo nejrůznější součásti kojenecké garderoby posledních dvou století.
Sbírka, jejíž podstatnou část lze v Poděbradech vidět, je systematicky budována více než dvacet let. Sběratelství nespočívá jen ve shromažďování jednotlivých typů kočárků, ale soustřeďují se i na sbírání nezbytných doplňků, jež k nim patří, ale také katalogů, starých fotografií, obrázků, které dotvářejí tuto neobyčejnou kolekci, a proto neodmyslitelně expozici doprovázejí.
Výstava, která návštěvníky vrací do kouzelného světa nevinnosti nejútlejšího dětství, do idyly zapomenutých časů, ale vyvolává i vzpomínky na nejkrásnější období našeho života, je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin v Poděbradech v hlavní budově Polabského muzea na Palackého třídě 68.

Petr Šorm, tel. (+420) 325 612 640
www.polabskemuzeum.cz, info@polabskemuzeum.cz, info@pmpodebrady.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Polabské muzeum
Zveřejněno 23.11.2005 v 17:57 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA