PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

II. Česko-slovenský foklórný večer 2005

II. ČESKO-SLOVENSKÝ FOLKLÓRNÝ VEČER 2005
Saleziánské divadlo v Praze 4. 12. 2005

Tisková zpráva
Folklorní soubor Šarvanci pořádá v neděli 4.12.2005 akci nazvanou "Česko-slovenský folklórny večer".
Navazuje tím na obdobnou loňskou akci pořádanou s cílem prezentovat domácí i menšinovou kulturu, seznámit návštěvníky s tradicemi jak českými tak slovenskými a dát prostor k vzájemnému poznávání lidí se společnými zájmy, k výměně vědomostí a zkušeností.
V roce 2004 se divákům představil pražský "Folklorní soubor Mateník", slovenský "Folklórny súbor Otava z Nového mesta nad Váhom" a "Folklorní soubor Šarvanci" existující v Praze a působící tak jako pojítko mezi slovenskou a českou kulturou.
Šarvanci, folklorní soubor
V letošním pořadu se představí slovenský "Folklórny súbor Skorušina" z Liesku, pražský "Folklorní soubor Kytice" a pořadatelský "Folklorní soubor Šarvanci". Program bude složen z vybraných čísel repertoáru jednotlivých souborů a obohacen společnou choreografií a měl by divákům přiblížit život folklorních souborů z různých regionů setkávajících se při společných folklorních akcích. Představí tradiční lidovou kulturu českou a slovenskou, jejich paralely i odlišnosti.
Záštitu nad programem převzali p. Ladislav Ballek, velvyslanec SR v ČR a p. Zdeněk Pšenica, předseda FoS ČR, k realizaci přispělo také Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hlavního města Prahy.
Vystoupení se uskuteční v Saleziánském divadle, Kobyliské nám. 1, Praha 8 a začíná od 18.00 hodin.
FS Šarvanci byl založen v roce 2002 s cílem vytvořit podmínky pro zájemce o slovenský folklór na území hl.m.Prahy, tak by se mohli věnovat hudbě, zpěvu a především tanci. Přes krátkou dobu existence souboru, nastudoval kolektiv rozsáhlý repertoár pokrývající pestrou škálu regionů téměř celého Slovenska a s ním se prezentoval na mnoha festivalech v České i Slovenské republice. Patří mezi ně pravidelná účast na MFF Jánošíkův dukát, jehož je dokonce laureátem, pozvání na MFF v Bělohradu, Plzni, Dýšiné a nově založeném festivalu Pražský jarmark. Na Slovensku se soubor opakovaně úspěšně prezentoval na přehlídce vysokoškolských folklorních souborů Akademický Zvolen. Díky svým výsledků byl hostem i festivalu na Detve. Mezi jeho největší akce patří měsíční pobyt a účast na dvou velkých mezinárodních festivalech v Čínské lidové republice v loňském roce.
Vedení i členové souboru se snaží sami přispět do kalendáře akcí folklorního hnutí a výsledkem toho je uspořádání "Česko-slovenského folklorního večera".

28. 11. 2005 Petr Zeman

Kontakt: Viera Zemanová
Tel. 00420/604 252 912, e-mail: rada@sarvanci.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Šarvanci, folklorní soubor
Zveřejněno 28.11.2005 v 21:41 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA