PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Výstava České betlémy

Tisková zpráva
logo muzea
Výstava ČESKÉ BETLÉMY se uskuteční ve dnech 30.11.2005 - 8.1.2006 v Muzeu hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8.
Otevřeno denně kromě pondělí 9.00 - 18.00
Autor výstavy: František Valena (Předseda Spolku českých betlemářů)
Komentovaná prohlídka pro novináře se uskuteční dne 29. listopadu 2005 v 15:00 hod. v hlavní budově muzea Na Poříčí 52, Praha 8.
Vernisáž se koná 29. listopadu 2005 v 17:00 hod. tamtéž.
pozvánka
Připravovaná vánoční výstava by měla být především přitažlivou diváckou událostí, určenou pro děti i dospělé, pro laiky i odborníky. Dominantou celého výstavního prostoru bude dřevěná svatá Rodina v životní velikosti včetně aranžovaného chlívku. Vánoční atmosféru celé expozice podpoří i centrálně umístěný ozdobený vánoční stromek včetně dětských hraček pocházejících z konce 19. a začátku 20. století. Ve vitrínách po obvodu výstavní síně budou návštěvníkům představeny betlémy nejen historické, ale i práce současných autorů. Divák tak bude mít možnost porovnat, jak hluboko je betlemářská tradice u nás zakořeněná.
Vystaveno bude i několik velkých stavěcích betlémů ať už dřevěných z Příbramska, anebo malovaných na kartonu z Ústí nad Orlicí.
Výjimečnost našeho středoevropského regionu je v tom, že na tak malém území vznikly betlémy s velkou rozdílností. Ať už co se týče výtvarného názoru, anebo techniky výroby. Důkazem toho budiž území Českomoravské vysočiny. Odtud známe z Třeště betlémy dřevěné vyřezávané a o několik kilometrů dál z Třebíče zase betlémy ručně malované na kartonu.
Instalace výstavy i výběr exponátů by měl v návštěvníkovi vyvolat atmosféru klidu a vánoční pohody.
V lesní jeskyni poblíž obce Grecio v italské Umbrii o vánocích roku 1223 nechal sv. František z Assisi u prázdných jeslí s živým volečkem a oslem sloužit mši, která se stala předobrazem skutečných jesliček a betlémů tak, jak je známe z dneška. Takto sloužená štědrovečerní mše našla velkou oblibu nejen u řádových bratří, ale i u obecného lidu. O šíření tohoto zvyku po celé Evropě se pak velkou měrou zasloužili Jezuité z řádu Tovaryšstva Ježíšova, kteří první jesličky ve střední Evropě postavili v kostele sv. Klimenta v Praze a to již v roce 1560. Největší rozkvět stavění jeslí nastal v baroku. Betlémy z té doby se sestávaly z figur v životní velikosti a to buď plošných, malovaných na dřevěných deskách nebo vyřezávaných ze dřeva, někdy i kostýmovaných. Tento církevní zvyk byl za panování Josefa II. označen za naivní a církve nedůstojný, a proto byly betlémy panovníkovým nařízením vydaným kolem roku 1780 z kostelů vykázány. Obliba betlémů byla ovšem tak veliká, že si je zprvu šlechtici, posléze i prostí lidé začali stavět doma sami. Paradoxní tudíž je, že zákazy Josefa II. se největší měrou zasloužily o vznik betlemářství v Čechách. Figurky do betlémů byly vyráběny ze dřeva, papíru, vosku nebo i z chlebové střídky.
Kontakt:
František Valena, autor výstavy; tel.: 723 225 241
Oddělení prezentace, tel.: 224 227 490 (l. 112), 224 223 696 (l.111), 602 495 513;
e-mail: fabikova@muzeumprahy.cz, lukes@muzeumprahy.cz, www.muzeumprahy.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 29.11.2005 v 11:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA