PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Losování sborů na Horňácku

Horňácká zpěvácká legenda František Okénka losoval pořadí zpívajícího maratonu sborů
Hrubá Vrbka - Nemalé starosti mají nyní organizátoři připravovaného zpěváckého maratonu mužských lidových sborů na Horňácku, které se uskuteční tutox sobotu v centru regionu Velké nad Veličkou. Program s názvem Předvánoční putování slováckou písní na Horňácku se má zapsat svojí jedinečností do databáze rekordů České republiky. Společnou píseň si má zazpívat kolem 350 krojovaných zpěváků z devíti regionů zastoupených v 23 sborech převážně jihovýchodní Moravy, od Kopanic až po Mikulovsko. Doposud drží republikový rekord setkání s počtem 248 folkloristů z 19 sborů z letošního jara v Dubňanech na Hodonínsku.
Dále se může na Horňácku překonat rekord v délce jednoho folklorního pořadu, který má trvat kolem pěti hodin a zapojí se do něho i další účinkující hosté-sólisti a sbory žen: Martin Hrbáč, Jan Millý z Velké Bystřice na Olomoucku v doprovodu muziky Haná, zpívající senátor Josef Vaculík a pražští umělci a příznivci slovácké písničky Vladimír Merta a Jana Lewitová. Ženy budou zastupovat sbory Rezeda u Uherského Hradiště a domácí velický sbor. Moderování mají na starosti herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil a spisovatel Josef Holcman ze Zlína. Scénář a pořadí vystupujících regionů v nezvykle dlouhém programu se muselo v neděli losovat z horňáckého šmukáče u legendy moravského folkloru, vyhlášeného horňáckého zpěváka, muzikanta, vypravěče, pamětníka "pana řídícího" Františka Okénky (84) v jeho bydlišti Hrubé Vrbce.
Velká nad Veličkou
Za asistence spisovatele a jednoho z organizátorů akce Martina Kuchyňky z Velké nad Veličkou vylosoval František Okénka pořadí, že s číslem jedna vystoupí jako první ve velickém kulturním domě domácí region, poslední se představí region Strážnicko-Veselsko.
"Bude to u nás na Horňácku velká událost, přivítat tak velkou zpěváckou rodinu. Věřím, že organizátoři vše nakonec zvládnou na výbornou i když vím z vlastních zkušeností organizátora podobných, ale menších akcí, jak to bude náročné. Především zde musí zavládnout ukázněnost a aspoň před vystoupením musí přijít slivovička a vínečko a aktérů tvořících nový rekord trochu stranou", dodal na adresu vystupujících na Horňácku František Okénka.

Antonín Vrba

Velička, národopisný soubor písní a tanců
Velička, národopisný soubor písní a tanců
A navíc jedna zajímavá fotka z 9.12.2005 z Kyjova ze sešlosti osobností jihomoravského kraja kolem Jaromíra Nečasa.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Hrubá Vrbka
Zveřejněno 11.12.2005 v 21:07 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA