PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ohlédnutí za činností Občanského sdružení cimbalistů ČR

Od vzniku Občanského sdružení cimbalistů ČR uplynulo již deset let.
Jeho hlavním programem je rozvoj a propagace cimbálové hry. Cimbál je pevně zakořeněn v hudbě lidové. Tato skutečnost je základem pro jeho širokou oblibu. Možnosti jeho uplatnění jsou však ještě širší. Hra na cimbál se vyučuje už téměř šedesát let na konzervatořích v České republice. Cílem profesionálního uměleckého vzdělání je uplatnění cimbálu v koncertní podobě. Vzniká potřeba kvalitních koncertních nástrojů, potřeba vzniku koncertní literatury, využití moderních metod výuky pro rozvoj dovedností, schopností i k získávání vědomostí potřebných pro tvůrčí uměleckou práci. Významnou úlohu sehrávají mnohé pedagogické, skladatelské, hráčské i nástrojářské osobnosti. Občanské sdružení sdružuje nejen profesionály, ale také příznivce a milovníky cimbálu, a tím dává možnost širší názorové konfrontace. Pořádá koncerty a odborné přednášky.
Významnou aktivitou Občanského sdružení je organizace Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí. Jeho součástí jsou mezinárodní interpretační soutěže ve hře na cimbál, cimbálová dua a soutěže skladatelské. Za deset let svého trvání se stal festival prestižní, bohatě navštěvovanou událostí.
Sdružení cimbalistů ČR je členem Světové cimbálové asociace. Pravidelně se zúčastňuje Světových kongresů cimbálů např. v Bělorusku, Moldávii, Ukrajině, Švýcarsku a naposledy v říjnu 2005 v Číně. V rámci projektu Ministerstva kultury "Česká hudba 2004 - součást evropské kultury" vydalo Občanské sdružení CD s názvem "Cimbál v současné české hudbě".
V roce 2005 byly poprvé uspořádány "Letní cimbálové kurzy" na Bílé v Beskydech. Zúčastnilo se jich dvacet osm cimbalistů, žáků základních uměleckých škol, studentů konzervatoří i dalších zájemců.
Vedle nástrojové výuky byly náplní kurzů i lekce dramatické výchovy a muzikoterapie, vše pod vedením fundovaných lektorů. Nechyběla ani hrůzostrašná stezka odvahy a každodenní večerní koncerty lektorů i účastníků, na kterých kromě folkloru zazněly koncertní skladby od baroka až po dnešek. Kurzy se prostě vydařily a všichni se těší na příští setkání. Kdybyste chtěli být u toho a slyšet "cimbál tak, jak ho ještě neznáte", určitě se ozvěte.
Závěrem chci poděkovat všem, kteří akce Občanského sdružení cimbalistů ČR finančně i organizačně podpořili.

Růžena Děcká

DALŠÍ INFORMACE: DĚCKÁ Růžena

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.12.2005 v 02:22 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA