PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Nejen za vesnickými muzikanty

Počátkem února 2005 vyšlo knižně další pokračování úspěšného seriálu "za vesnickými muzikanty", autor je znám jako dlouholetý moderátor a hudebník z Českého rozhlasu, ČT i z koncertních pódií. Dnes připravuje ještě navíc pořady s národní hudbou, pod hlavičkou agentury Harmonika Pospíšil, tituly např. "Beze spěchu s...", "D-Paráda" , v cizině, ale i na domácích pódiích účinkuje s manželkou Renatou s "originálním Harmonikovým duem" a dalšími.
Nejen za vesnickými muzikanty je další díl zajímavé knihy, pokračuje a zhušťuje oblíbené rozhlasové pořady - "nekonečné cesty za vesnickými muzikanty", nabízí zastavení s mnoha slavnými muzikantskými rody, např. ságou slavných česko-rakouských Komzáků, jihočeských Kubešů, Mugrauerů, Rožboudů, severočeských Koletů a hornických hudeb, početné rodiny chodských muzikantů - Konrádyů, Kuželků, Kupilíků, Duffků, Šimků, atd., na vzniku hasičských kapel ukazuje na nástup éry dechovky na Vysočině, rozsáhlou a zcela vyčerpávající kapitolu věnoval slavné šumavské muzikantské vyhlášené "světácké" rodině Karla Polaty a jeho spolupracovníkům, skladatelům, textařům, zpěvákům, připomíná "krále české dechovky" Václava Vačkáře, Josefa Poncara, Karla Vacka, Jaromíra Vejvodu, textaře Ladislava Jacuru, Svatopluka Radešínského, Ladislava Nusharta a opět řady dalších.
V knize autor popularizuje a vzpomíná na setkávání s nezapomenutelnými legendami z tohoto žánru, např. kapitoly o kraslických muzikantech (Karel Hájek, Josef Bařtipán), Eda Mornštajn, Josef Jiskra z Karlových Varů, Václav Švarc z Dobřan, prof. Vojtěch Laštovka a František Čihák ze Štěnovic (pamětník malíře Josefa Lady z Hrusic), v kapitole František Roj a Komorousové ze Spál. Poříčí nabízí ohlédnutí za dragouny, nechybí kapitoly o vojenských muzikantech - Jaroslavu Duffkovi, Karlu Eškovi, Františku Železňákovi, podrobně mapuje vznik a vývoj slavných pěších pluků, včetně historie známých plzeňských "Pětatřicátníků", doplňuje už popisované kapitoly ze Sušicka - např. o velmi známý a bohatý rod Márů a Zajíců, o rody Tachovských, Vinšů, Harmáčků a dalších z Přešticka a Staňkovska, dále např. o rod Palečků (dechovka Lesanka), Svobodů, Kožíšků, Dobnerů, Bendů, Hladíků. Vše pregnantně dokumentuje encyklopedickými daty, autentickými unikátními fotografiemi, souvislostmi, zajímavými postřehy i osobitým zamyšlením...
Jako bonus autor přidal kapitoly o vzniku slavných kapel: Babouci, Veselka, Doudlebáci, Smolováci, Božejáci, Starošumavská dechovka K. Polaty ze Sušice, soubor Mugraueru, galerii uzavírá nádherná kolekce barevných fotografií chodských kapel, slavných postav, které patří neodmyslitelně k chodským srpnovým Vavřineckým slavnostem i k dalším přehlídkám hudeb tohoto žánru v naší republice, plus spousta dalších dokumentárních výstižných fotografií.
Autor v sobě nezapřel ani svoji náklonnost a oblibu k harmonikám, najdete kapitoly o výrobcích - stavitelích tohoto nástroje (např. Josefu Kebrdlem z Hořovic, Josefu a Janu Hlaváčkových z Loun, včetně podrobné studie historie rukodělné výroby heligónek, dále kapitolu Paolo Soprani - Castelfidardo - Itálie, německá firma Hohner), vzpomínání na spoustu dalších slavných muzikantů - harmonikářů: Františka Kopeckého, Poupě a Vyhnala, Karla Melku, rodinu "světských" muzikantů Kočkových, Milana Bláhu a Jiřího Fáberu, mladičkého Ondřeje Římka, Renatu Hrdličkovou-Pospíšilovou - špičkovou heligónkářku - alias "českou královnu heligónky", Vesnu a Stanko Žagara ze Slovinska, chodské a bavorské muzikanty, atd.
Velkou pozornost věnoval autor kapitole o Sokole a sokolském hnutí, pregnantně popisuje všechny historické souvislosti, všesokolské slety, v citacích slavných lidí připomíná hudbu a osobnost Františka Kmocha, včetně dokumentárních fotografií. V kapitole o starém pražském Podskalí vysvětluje vznik a popularitu mnoha staropražských písniček, včetně jejich autorů, připomíná historii vorařství na Vltavě a spolek Vltavan, vzpomínání často oživuje přepisem magnetofonových reportážních záběrů. Pro pamětníky připojil kapitolu o svatbách a jejich výročích (dozvíte se, kdy je výročí svatby papírové, granátové, platinové... a které se říká svatba požehnaná).
Pro příští generace zachytil autor různé zvykoslovné slavnosti: Konopickou, Staročeské máje, Jízdu králů ve Vlčnově, moravsko-slovácké hody v okolí Lanžhota, Šátečkovou volenku, aby je případně další zájemci mohli obnovit a znovu využít.
Všechny kapitoly jsou bohatě ilustrovány nádhernými dokumentárními fotografiemi, jen pro představu, první knihu o více jak 330 stranách textu doplňuje více jak 150 fotografií, druhou knihu o více jak 400 stranách textu, zdobí cca 300 opravdu unikátních fotografií. Jako příloha jsou barevné fotografie na křídovém papíru.
Pomyslnou "tečku" - závěr knihy vytvořily v doslovu autora citace z dopisů populárních lidí: např. zpěváka Karla Gotta, hrabě Zdenka Sternberka, uznávaného a renomovaného skladatele Slávka Smišovského z Moravy, prezidenta republiky Václava Klause, až např. po vážené zahraniční letce R.A.F. a další.
Přebal druhé knihy vydané v roce 2005 je symbolický: najdete uměleckou fotografii profesionálního fotografa Jaroslava Vogeltance, který zachycuje "siluetu muzikanta s heligónem přes rameno v odrazu zapadajícího slunce" - což symbolicky značí, inspirováno klasikem, "že ještě nezapadá slunce nad dechovkou"!
Vydavatelem a distributorem knihy Za vesnickými muzikanty (1. díl roku 1999) a Nejen za vesnickými muzikanty (2. díl roku 2005) je autor a agentura Harmonika Josef Pospíšil, K Beránce 550, 332 03 Šťáhlavy, telefon: 603 281 512 , 377 969 298, e-mail: pospisil.harmonika@quick.cz.

redakce, časopis Folklor č.7/2005

DALŠÍ INFORMACE: Šťáhlavy
Zveřejněno 30.12.2005 v 02:49 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA