PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zpívání o Zpívání

Tisková zpráva k pořádanému koncertu ZPÍVÁNÍ A O ZPÍVÁNÍ
NIVNICE, BLATNICE p.sv. Ant
Horňácké sdružení z Velké nad Veličkou a občanské sdružení Nivnička pořádají další folklorní dvojkoncert z cyklu ZPÍVÁNÍ A O ZPÍVÁNÍ.
První část dvojkoncertu začne v neděli 29. ledna 2006 ve 14.00 v Nivnici v nově zrekonstruovaném sále Beseda. Druhá část bude zahájena týž den v 17.00 v obřadní síni OÚ Blatnice.
Moderování pořadu Zpívání a o zpívání se ujme Jiří Plocek, který jistě obratnými otázkami vytáhne z účinkujících mnohé, takže dojde i k odhalení různých podrobností, historek a zážitků ze zákulisí. Spojením hudby, zpěvu a historek tato akce pohladí jako vždy svým již charakteristickým způsobem. Vždyť první "zpívání" se uskutečnilo v roce 2000.
Účinkovat bude CM Mirka Minkse se sólisty z Horňácka, Nivnička, ženský sbor z Velké, mužský sbor z Blatnice, ženský sbor Plkotnice ze Suché Loze, CM Lipina z Nivnice. Chybět nebudou ani děti ze souborů Kuřátko, Malučké kuřátko, Malá nivnička a Malučká nivnička.
pozvánka
Z programu mohu prozradit jen tolik, co sám vím, takže:
Hudecká muzika bánovského souboru Kuřátko podpořena zpěvem svých kamarádů kluků z Bánovska předvede našské, fašankové i verbuňk. V posledních měsících se o svůj hudební doprovod už starají hoši sami. Je neuvěřitelné, že mezi dvaceti dvěma kluky se během šesti let práce v souboru z ničeho nic vylouplo dvanáct muzikantů (houslisti, harmonikáři, klarineťák, basista), z nichž polovina jsou naprostí samouci.

Zajímavý bude určitě i pokus o spojení dívek z Nivnice (Malá nivnička) a Bánova (Kuřátko) do jednoho velkého dívčího sboru, který bez společných zkoušek se na místě sejde a zazpívá dívčí písně z Brodska.

Malučká nivnička se pochlubí zpěvem i "zbojnickým" křepčením pěti a šestiletých kluků.

Malučké kuřátko představí plejádu svých malých pěveckých nadějí.
Zajímavé bude to, že na koncert přijede porota z pěvecké soutěže O věneček z rozmarýnu Fanoša Mikuleckého z Podluží, aby vybrala do svého finále nějaké zpěváky. Volali mi totiž včera, abych vzal nejlepší zpěváčky a dnes v neděli k nim přijel na první kolo, že o ně mají eminentní zájem. Vzhledem ke stavu silnic i k tomu, že je to i na nás narychlo jsem se snažil poděkovat a ukončit rozhovor. Šokovali mě větou: "No, tak mi přijedeme za vámi. Kdy?" Domluvili jsme se, že si děti poslechnou na koncertě, kde mají téměř všichni zpěváčci nějaký svůj sólový výstup.

Pro mě srdeční záležitostí bude i účinkování Plkotnic ze Suché Loze. Po tom, co mě pozvaly, abych je doprovodil na sucholožské Kači (= tradiční odvedenecké kateřinské zábavě s kultovní půlnoční bitkou přítomných mužů při strháváním dívčího střevíce od stropu sálu), jsme se domluvili, že vystoupí i v Nivnici. Jsem naprosto fascinován jejich nadšením a životním elánem. Také mě naučily řadu písní, které jsem dosud neslyšel. Především mi však jejich nenadálý vznik a následná samozřejmá existence pomohl načerpat novou energii do vlastní práce. Lidová píseň opět vytryskla na místě, kde by ji vlastně nikdo ani neočekával. A ona tu vlastně kolem nás stále je, jen uvnitř lidí čeká na probuzení. Mám důkaz pro svoji víru, že zpívat s dětmi doma i ve škole má smysl, a že to tu někde zůstává uloženo, že nebojuji stále jen s větrnými mlýny a nesním si své osobní "donkichotském snění".

Nivnička vyjde z nivnických písní a opře se o své sólisty Kateřinu Gorčíkovou, Zdenku Ondrovou a Petra Šaluška.

Co bude dál nevím, ale věřím, že to bude smysluplné odpoledne.

Vlastimil Ondra, Nivnice, mobil: 737 35 59 53, nivnicka@centrum.cz
učitel 1.stupně ZŠ Bánov: www.zsbanov.cz
vedoucí folklorních souborů:
Nivnička z Nivnice: www.nivnicka.unas.cz, Kuřátko z Bánova: www.kuratko.unas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Nivnička
Zveřejněno 23.01.2006 v 17:21 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA