PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Spoluzakladatel dudáckých festivalů Josef Režný slaví

Strakonický rodák Josef Režný (*2.2.1924), který patří mezi výrazné osobnosti českého národopisu, oslavuje v letošním roce své 82. narozeniny.
K lidové hudbě získal vztah již v dětství. Dodnes vzpomíná na společné zpívání s rodiči, zvláště s maminkou. V dětství začal hrát na housle, později přešel na violu a posléze se naučil na kontrabas. Jako basista se uplatnil ve studentském orchestru strakonického gymnázia. V době gymnaziálních studií, na konci roku 1942, začal působit také jako basista ve Strakonické dudácké kapele a tím to vlastně vše začalo. Roku 1949 založil Národopisný soubor a v něm se naučil hře na dudy. Z Národopisného souboru brzy vznikl Prácheňský soubor lidových písní a tanců. Josef Režný se stal jeho uměleckým vedoucím, kterým je dodnes.
Kromě práce v souboru se začal hlouběji zajímat o lidovou kulturu - studoval dostupnou literaturu a prameny, dostal se i do terénu a započal tak svou rozsáhlou sběratelskou činnost zaměřenou na Prácheňsko - zejména na okolí Strakonic, Volyně a šumavské Podlesí. Podařilo se mu nasbírat na 1 000 lidových písní, z nichž necelá polovina byla publikována, vytvořit 128 záznamů 76 různých tanců, pořídit nahrávky a notové přepisy hry dudáků. Přestože hudba je jeho hlavním zájmem, zapisoval také nářečí, přísloví, pořekadla, zvyky.
Postupem času se stal jedním z předních odborníků v oboru lidových hudebních nástrojů se zvláštním důrazem na dudy. Léta se soustavně věnuje výzkumu a dokumentaci dud a dudácké hudby nejen v naší, ale i v evropské hudební tradici.
Během let vystřídal J. Režný řadu povolání, naposledy pracoval jako ředitel Městského muzea ve Volyni. Byl předsedou Ústředního poradního sboru pro soubory lidových hudebních nástrojů ÚDLUT Praha a Krajského poradního sboru SLPT. Působil jako instruktor některých souborů, sbormistr, učitel hry na dudy v rozličných dudáckých kurzech, vystoupil na nejrůznějších seminářích.
Do dějin našeho regionu se zapsal mj. tím, že se stal spoluzakladatelem a organizátorem Jihočeských slavností písní a tanců ve Strakonicích (1955-1961) a posléze Mezinárodních dudáckých festivalů ve Strakonicích (MDF). V současnosti je předsedou programové rady MDF a autorem i režisérem některých pořadů.
Zanedbatelná není ani Režného dlouholetá publikační činnost. Kromě toho, že přispíval do různých domácích i zahraničních časopisů, vydal řadu vlastních publikací, na mnoha dalších se spolupodílel. Většina z jeho děl pojednává o lidové hudbě (zvláště dudáctví) a národopisu. Za zmínku stojí také jeho Škola hry na české dudy.
I ve svých letech je pan Josef Režný stále velmi aktivní. V roce 2004 vydal dvě stěžejní knihy. První nazvaná 5000 let s dudami pojednává o dudách, jejich vzniku, vývoji a rozšíření.
Druhá Režného publikace nese název Po stopách dudáků na Prácheňsku. Zrcadlí se v ní autorovo celoživotní sběratelské a dokumentační úsilí. Jak již název napovídá, hlavním tématem je zmapování dudácké tradice Prácheňska především na příbězích dudáků a dudáckých rodů. Knihu vydalo v roce 2004 Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Na dalších publikacích nadále aktivně pracuje.
Co Josefu Režnému k jeho životnímu jubileu popřát? Určitě pevné zdraví a také to, aby mu jeho tvůrčí elán vydržel i do dalších let.

Eva Dresslerová, Městské kulturní středisko Strakonice

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: REŽNÝ Josef

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.01.2006 v 00:38 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA