PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Úspěšný 70. Pošumavský věneček v Praze

Slavný 70. pošumavský věneček - lidová národní slavnost, která historicky nemá v Praze obdoby

Tisková zpráva
V pražském Národním domě na Smíchově bylo v sobotu završeno sedmdesátileté úsilí Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze o rozvoj chodských národopisných tradic v hlavním městě republiky slavným Pošumavským věnečkem.
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Zahájení 70. pošumavského věnečku
V zaplněném hlavním i vedlejším Arbesově sále očekávali návštěvníci velkou kulturní událost, která svým společenským významem přeroste v národní přehlídku folkloru a chodských písní, tanců i krojů. Jejich očekávání se začalo naplňovat již při samotném slavnostním zahájení Věnečku. Po básni domažlické gymnazistky Anežky Velkové přivítal hosty včetně představitelů Parlamentu ČR, starostů a osobností společenského života země, stejně jako všechny krojované z chodských vesnic předseda pořádajícího Sdružení rodáků dr. Václav Kupilík. Jeho vystoupení bylo několikrát přerušeno bouřlivým potleskem. Na adresu všech přítomných mimo jiné uvedl: "Překrásná kulisa Národního domu, pestrých krojů a účast Vás všech je důkazem, že slavná myšlenka pořádání Pošumavských věnečků žije i v dnešní době. Navíc je symbolickým poděkováním všem, kteří po ta dlouhá léta v Praze ve prospěch Chodska a Pošumaví obětavě a nezištně pracovali. Vaše přítomnost je také povzbuzením pro všechny, kteří v dnešní složité době, která zájmovým aktivitám nepřeje, nesou tíhu odpovědnosti za udržení této zcela ojedinělé tradice a skvělé myšlenky, přetvořené do nezměrné lidské obětavosti."
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Všechny přítomné pozdravil z pódia Národního domu také předseda spolupořádajícího Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica.
Na tváři mnohých se objevily slzy dojetí, když starosta Domažlic Jan Látka v chodském kroji vzdal hold činnosti Sdružení rodáků připevněním stuhy na jejich slavný prapor, symbol Psohlavců v Praze (vysvěcený v roce 1936, má nyní sedm stuh).
Během slavnostního zahájení zazpívali manželé Kapicovi, doprovázeni stále skvělou Konrádyho dudáckou muzikou. S tou si pak na závěr čtyřicetiminutového slavnostního zahájení Věnečku zazpívali všichni v Národním domě společně (podle textů předem připravených na stolech) Ha ty svatyj Vavřinečku.
Obrovský potlesk sklidily za své vystoupení děti národopisného souboru Mráček, líbila se i vystoupení národopisných souborů Mrákov a Gaudeámus. Skvěle zahrála domažlická dudácká muzika a dudácká muzika národopisného souboru z Mrákova. Obě potvrdily, že na Chodsku vyrůstá nová generace výborných muzikantů. Milovníci dechovky si přišli na své při Horalce a v modernějším rytmu se tančilo při hudbě v podání Ústřední hudby AČR a orchestru Mercurry. Slavnostním večerem provázel místopředseda Sdružení rodáků pro kulturní činnost dr. Karel Vraný, ředitel Hudební konzervatoře Jaroslava Ježka.
Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
V okamžiku, kdy na scéně Národního domu vystupoval mrákovský národopisný soubor, zavítal mezi přítomné předseda vlády Jiří Paroubek. Pozorně pak sledoval i další účinkující, obdivoval krásu chodských krojů, ochutnal chodské bořické koláče a nešetřil chválou na adresu představitelů Sdružení rodáků. Jeho osobní účast na Věnečku byla především chápána jako ocenění obětavé a nezištné práce celých generací krajanů z Chodska a Pošumaví, žijících v Praze. Premiér vnímá Pošumavské věnečky jako velkou českou lidovou slavnost, která historicky nemá v Praze obdoby.

Václav Kupilík

Reprezentační chodský ples - Pošumavský věneček
Milá momentka ze 70. Pošumavského věnečku
Kontakt na pořadatele: Rostislav Panoš, tel.: 724 104 138

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.02.2006 v 10:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA