PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Na Javornickém krojovaném plese se umí lidé bavit

V Javorníku se umí na krojovaném plese lidé bavit a přispěli k tomu i tanečníci z Kvasu.
Javorník - v této svérázné a malebné obci těsně sousedící s centrem horňáckého folkloru - Velkou nad Veličkou - se uskutečnil krojovaný ples. Jedná se na Horňácku o jediný ples tohoto druhu zaměřený a má patřičnou lidovou úroveň. Pořadatelem byl javornický mužský pěvecký sbor ve spolupráci s Obcí Javorník. Podle počtu krojovaných složených hlavně z mladých lidí, ale nechyběli zde vyparádění ani další generace složené z rodičů a prarodičů, je u tuto kulturní událost zájem a panuje zde skvělá atmosféra, o čemž jsem se mohli přesvědčit v sobotu 18. února v sále obecního domu.
Javorník
Tanečníci z Kvasu
Javorník
Javorník
Javorník
Brněnský herec Ivan Urbánek
Tanečníci byli uvolnění, veselí i někdy až příliš bujarí a nikomu přitom nevadilo, že se například u hudecké muziky bratří Sovišů vedle sedlácké tančil i kankán, či country. Bohatá byla i tombola pocházejí většinou ze zdrojů místních darů.
Javorník
Muzika
Javorník
tombola dlúhá
Javorník
Zpívalo se
Javorník
víno
Javorník
Javornický mládenec se stará vzorově o tanečnicu
"Před patnácti lety se podobný krojovaný ples pokoušeli uspořádat i Veličani. Vyhořeli, neboť nebyl překvapivě zájem veřejnosti a tak se zde po mediálně a propagačně silné premiéře od té doby už nekoná. U nás se o propagaci, až na pár rozhozených plakátů po dědině, příliš starat nemusíme. Lidé rádi přijdou a ukáží se zde i pár věrných, přespolních příznivců," informoval nás jeden z hlavních organizátorů, muzikant a zpěvák Jenda Kružica.
Javorník
děvčica z Hrubé Vrbky
Javorník
krásná javorničanka
Javorník
zástupce starosty Javorníku Pavel Komárek zpívá
" Má to pro mne úplně jiný nádech plesu než je normální ples. Sejdou se tady všichni dohromady, krojovaní mladí i starší. Na jiné akci takovou příležitost nemáme. Jinak u nás v Javorníku máme založenou mladou folklorní skupinu s názvem Kvas. I když se stále učíme tancovat, vítáme každou možnost představit se na veřejnosti. Oblékání do lidového kroje bereme všichni jako svátek", prozradila nám svoje "krojové angažování" devatenáctiletá sympatická Kamila Kučerová. " Pocházím z Jordánska, žiji v Hluku, kde chodím na podobné krojové akce. Tady jsem poprvé a musím místní plesající jen pochválit. Nemají sice tak pestřeji vyšívaný kroj jak v Hluku, je vidět, že zde je chudší na krásu, asi tu byl chudší kraj než v Hluku. Ale krása veselících Javorničanů v písničce, v tanci, v jejich náladě a vůbec celé atmosféře tohoto plesu zanechává u mne velký dojem", zhodnotil návštěvu Horňácka při ťukání se štamprlí výtečné oskorušovice exotický návštěvník, inženýr Hani Haj.

Tonda Vrba, VrbaA@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Javorník
Zveřejněno 20.02.2006 v 21:00 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA