PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

O 36. Horáckém bále na Vysočině

Horácký bál je tradiční lidová zábava, která návštěvníkům poskytuje již 36 let skutečný obraz toho, jak se dokázali naši předkové na Vysočině bavit.
Horácký bál je tradiční lidová zábava, která návštěvníkům poskytuje již 36 let skutečný obraz toho, jak se dokázali naši předkové na Vysočině bavit. Předání práva a jeho přijetí bylo vždy základem toho, aby se vůbec nějaká zábava mohla pořádat. Pokud bylo právo přijato, byly přečteny regule, tedy výčet podmínek za kterých bylo možné zábavu pořádat a stanoveny osoby dohlížející na pořádek bálu. Zpravidla to byl obecní policajt. Místní chasa, v našem případě členové souborů Vysočan, Pramínek, Šípek a Dřeváček, potom zahájila bál předtančením, slavnostním tancem, který se navodíl tu správnou bálovou atmosféru a který končil zavádkou. Tanečníci vyzvou k tanci návštěvníky bálu a provedou je.
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
V průběhu večera se mají návštěvníci možnost naučit některé původní tance Horácka, mohou si zasoutěžit v tanci a vyhrát některou z pěkných cen. Na každém bálu nechybí ani výborný tradiční guláš, pravé horácké koláče a samozřejmě krásně zdobené perníky lidovými motivy. Půlnoc každého bálu patří tzv. Půlnočnímu překvapení. Je to veselá, někdy i satirická scénka, dokreslující některé události ze života nebo vztahy mezi lidmi.
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Půlnoční překvapení
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
V předsálí potom je zřízena šatlava. Místo pro hříšníky, které obecní policajt vždy přivede, pokud se prohřeší návštěvník proti regulím bálu. V šatlavě se prodávají výborná moravská vína. Po půlnoci je připravena pro milovníky lidové písniček tzv palicovka, kdy muzikanti sejdou na taneční parket a hrají písničky na přání návštěvníků, kteří si s nimi mohou zazpívat.
Bálem vás provázela lidová muzika Vysočanu s primášem Janem Pechem a Počátecká dechovka a pořadatelem bálu je Horácký soubor písní a tanců Vysočan.
Vysočan, Horácký soubor písní a tanců
Z článku pro noviny pro 36. Horácký bál, který se uskutečnil 18. února 2006 v estrádním sále DKO s.r.o. Jihlava.

Jan Havel, Vysocan.Jihlava@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 21.02.2006 v 22:56 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA