PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Výročí Etnologického ústavu AV ČR

V roce 2005 oslavil Etnologický ústav Akademie věd sté výročí své činnosti.
V roce 2005 oslavil Etnologický ústav Akademie věd sté výročí své činnosti. Vznikl na základě výsledku sběratelských akcí, kterými čas od času rakouskouherská monarchie získávala přehled o hudebnosti svých poddaných.
První vyplynula z nařízení na přelomu 18. a 19. století a nahlížet do jejích dílčích výsledků měl možnost pravděpodobně už Mozart při svých cestách, kdy se stavoval v Sadské u přítele regenschoriho. Zahrnujeme ji pod společný název Guberniální sběr (z roku 1819) a vděčíme jí za záchranu mnohých písní, znějících dodnes. Postupně se s jejími regionálními podobami seznamovali naši buditelé na začátku 19. stol. a čerpali z ní už renomovaní sběratelé typu Čelakovského a Erbena. O sto let později vznikly v rámci rovněž rakouské sběratelské a vydavatelské akce Pracovní výbory, v Čechách v čele s Otakarem Hostinským, na Moravě a ve Slezsku s Leošem Janáčkem. Po ustavení samostatného státu československého převzal péči o tuto stránku kulturní historie Státní ústav pro lidovou píseň, z nějž vznikl při Akademii věd v 50. letech minulého století Ústav pro etnografii a folkloristiku. Fondy, které shromáždil, přešly do dnešního akademického pracoviště, které se zabývá etnologií.
5.-7. října 2005 se konala v Brně mezinárodní konference s výslednými podklady pro sborník. Oslavy v Praze měly společenský charakter pod záštitou rakouského velvyslanectví, hlavní projev přednesl ředitel Etnologického ústavu L. Tyllner.

-bč-

DALŠÍ INFORMACE: Na Florenci
Zveřejněno 08.03.2006 v 19:08 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA