PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

BUDOU PRACOVAT SE STOMIKY

Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) včera otevřela novou stomickou ambulanci. Zařízení výrazně rozšíří péči o pacienty, kteří mají po závažných onemocněních (např. rakovina tlustého střeva či konečníku) umělé střevní a močové vývody. Dosud byli "stomici", jak se těmto pacientům běžně říká, ošetřováni v rámci gastroenterologické a proktologické poradny na chirurgickém oddělení krnovské nemocnice.
"Našim cílem je vyřešit problémy stomiků a co nejvíce jim usnadnit návrat k aktivnímu životu. Přes pokroky v medicíně jedním z největších problémů stomiků zůstává vyrovnání se s jejich postižením po psychické stránce. Za svůj zdravotní handicap se stydí, obávají se netolerance okolí a mají tendenci uzavírat se doma," říká lékař Ladislav Václavec s tím, že ambulanci bude od samého začátku provozu navštěvovat více než 60 lidí z Krnovska a okolí. Počet stomiků v České republice se odhaduje na zhruba osm tisíc. Stomická ambulance je umístěna v prostorách chirurgické ambulance-gastroproktologické poradny. V nové ambulanci, která bude otevřena každou druhou středu od 12:00 do 14:00, bude pracovat školená stomická sestra a jeden odborný lékař.
"Každému nemocnému poskytneme individuální péči při jeho problémech týkajících se jak založené stomie (umělého vývodu), tak i základního onemocnění pacienta," uvádí MUDr. Václavec. Stomie může být dočasná nebo trvalá. Mezi pacienty patří k nejobávanějším chirurgickým výkonům. Výrazným způsobem zasahuje do všech oblastí života člověka - osobní, rodinné, manželské a partnerské, pracovní a společenské. Podle mínění mnoha pacientů umělý vývod pro vyměšování degraduje člověka v očích okolí a výrazně snižuje kvalitu života. "Výsledek našeho snažení je pomoci pacientovi se stomií ve dvou rovinách. Jednak psychické, a to smířit se s faktem, že má vývod, a jednak fyzické, což je naučit se vývod ošetřovat," dodává doktor Václavec.

zdroj:Bruntálský Kurýr

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion SLEZSKÁ HARTA
Zveřejněno 13.03.2006 v 10:19 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA