PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Šedesátiny Jiřího Sloupenského

časopis Folklor č.2/2006
Když někdy jednatel firmy TG TISK s.r.o. Lanškroun Jirka Sloupenský vypráví o svém dětství a mládí, nevyhne se obvykle vzpomínce na svého dědu. Jeho vztah k němu je plný rozporů a protikladů. Jako kluk u něho trávil čas prázdnin na žebříku v rozsáhlém sadu při ošetřování stromů nebo sběru ovoce. Nenáviděl tu dřinu, při které mu z dlouhého stání na šprušlích promodrávaly nohy... nesnášel dědu neznajícího odpočinek a vidícího všude kolem jen práci.
Po roce 1989 právě tyto sady, na kterých v potu tváře, se zaťatými zuby a slzami na krajíčku prožil část své mladosti, stály na začátku jeho podnikatelských aktivit. Zděděné pozemky prodal a pustil se do podnikání v tiskařském oboru.
Ze sadu, o který s odříkáním pečoval, sklízí pomyslné plody práce svých předků dosud a na svého dědu nedá dopustit. To on ho naučil překonávat v životě obtíže ... A také ho naučil vidět svou práci i v jiných dimenzích, než je jen okamžitý zisk a užitek. Stromy ho naučily pokoře před tím, co nás přesahuje, úctě k lidské práci a odpovědnosti k tomu, co po nás zůstává.
Myslím si, že Jirka si v mládí nepředstavoval, že bude mít život spojený s tiskárnou. Určitě mnohem více chtěl být hokejistou, cyklistou nebo fotografem. Všechno tohle zkusil a ve všem by asi se svou zarputilostí a pracovitostí dosáhl úspěchu. Už je to tak dávno, co po kopcích nad Vsetínem se stativem a fotoaparátem hledal dobré světlo lesa, úsměvy stařenek a kouř z bramborových natí. Už je to tak dávno, co zde k sobě přitisknul své první děvče...
Sportovní kariéru mu znemožnilo nemocné srdce a dráhu fotografa nutnost živit sebe a časem i rodinu. Kola osudu se roztočí a z rodného Valašska plného starousedlické pohostinnosti a pohody se Jirka nedlouho po maturitě vydává do Sudet. Z Lanškrouna ještě nevyprchala pachuť odsunu většinového německého obyvatelstva a šedivé, podivně zanedbané město se stává jeho domovem. Před skoro čtyřiceti lety si pro sebe slíbil, že zde nezůstane déle než rok...
A dnes má domovy dva a žádnému nezůstává nic dlužen. Pomáhá místním institucím, zájmovým organizacím i sportovcům. Nezapomíná ani na věci svého srdce a podporuje folklorní sdružení na Moravě a v Čechách. Vědom si odkazu svého dědy pomáhá na svět mnohým knihám, horolezcům do nejvyšších míst světa, hokejistům k titulu extraligových mistrů a mladým zpěváčkům a tanečníkům k udržování kulturní paměti národa.
Dědův sad se rozrůstá... má dobrého hospodáře, Jirku Sloupenského, čerstvého šedesátníka.

František Teichmann

Jirkovi Sloupenskému vinšujeme dlouhá léta...
V polovině měsíce března se dožívá krásných 60 let Jiří Sloupenský (nar. 15. března 1946), jenž již dlouhá léta velmi intenzivně spolupracuje s Folklorním sdružením ČR v oblasti tisků všeho druhu. Z tiskárny TG TISK s.r.o. Lanškroun vychází naprostá většina tiskovin, které v současné době naše sdružení i někteří další naši partneři vydávají. Není to jenom tím, že je J. Sloupenský původem z Valašska, ale také tím, že rád podává pomocnou ruku jiným, kteří pomoc potřebují a také ocení.
Když se poprvé mezi námi objevil, bylo tomu někdy před sedmi lety, málokdo tušil, jak moc bude našemu sdružení se svým týmem spolupracovníků blízký a jak moc nám bude radou, konkrétní pomocí i finanční podporou, pomáhat.
i dalších titulů ediční řady sdružení mám tu možnost být nejen s milým jubilantem, ale s dalšími představiteli firmy i řadovými zaměstnanci ve velmi těsném a častém kontaktu. Do firmy původně na pokraji Lanškrouna, která se před léty přestěhovala do nové vlastní a moderní budovy téměř v centru města pracovně zajíždím často. Vždy zde nacházím přátelské jednání, otevřenost, střícnost i seriózní a profesionální přístup nejen k celku zadávané práce, ale také k jednotlivostem a detailům.
Všechny tyto vlastnosti vynikajícího a zkušeného podnikatele, člověka a kamaráda, nejen zdobí našeho jubilanta Jiřího Sloupenského, ale také všechny jeho spolupracovníky a kolegy. Ve firmě je díky jeho vlivu a silné osobnosti vynikající pracovní atmosféra, podpořená přátelskými a kolegiálními vztahy, na základě kterých se dovedou vzájemně podpořit, vyhovět a pomoci.
J. Sloupenský, vědom si možností svých spolupracovníků i možností své firmy, dovede sám podněcovat další spolupráci a přináší nové náměty. Napomohl na svět nápadu s lázeňskými oplatky našeho sdružení, k nimž jeho tiskárna vyrobila přebal. Dopomohl rozesílání časopisu i dalších tisků našeho sdružení se slevou prostřednictvím pracovníků lanškrounské pošty a sekretariátu sdružení ulehčil práci s balením a lepením štítků s adresami; tuto úmornou činnost převedl na své pracovníky... Protože se zajímá o staré pohlednice (každý rok z nich vydává TG TISK tematický stolní kalendář) inicioval vznik dnes možná již stovek pohlednic folklorních souborů i festivalů, které jeho firma zpracovává v celém rozsahu - od základního návrhu, přes grafické zpracování až k tisku. Výrazně zvýšil kvalitu propagačních materiálů našich majoritních akcí i většiny členských folklorních festivalů zpracováním a tiskem festivalových sborníků, plakátů i pozvánek. Podpořil výrobu nejen stolních kalendářů sdružení, ale také vznik omalovánek s motivy lidových krojů nebo vydání (opět několika stovek) různých kapesních kalendáříků. Příznačné pro jeho spolupráci s naším sdružením i jeho členy je skutečnost, že tisky připravuje a vyrábí pro nás a naše členy či partnery za výrobní cenu, čímž velmi výrazně ekonomicky podporuje nejen Folklorní sdružení ČR, ale také naše členské subjekty.
Jiří Sloupenský je ovšem nejen vynikající podnikatel v typografickém průmyslu, který v malebném podhůří Orlických hor vybudoval moderní a prosperující podnik, jenž ze svých podnikatelských aktiv nám (a také řadě dalších) může pomáhat, ale je také znalec a obdivovatel všeho krásného, co lidem obohacuje a ozvláštňuje život a co jim přináší radost i poznání. Byť se do původně před válkou německého Lanškrouna přistěhoval ve svých dvaceti letech, tento kraj, tolik v proměnách a krajinných scenériích podobný jeho rodnému Valašsku, jej očaroval a trvale připoutal. S manželkou Táňou zde vybudoval svůj domov, jehož centrem je moderní rodinný dům, začal zde pracovat a později samostatně podnikat, vychoval zde svého nástupce. Dnes, když mu to dovolí volná chvilka, může také rozvíjet svůj zájem o historii, přírodu a sport. Oblíbil si také lidovou kulturu a folklor, a protože tento kulturní fenomén v jeho novém domově není již v původním ani přeneseném tvaru zakořeněn, rozhodl se pomáhat prostřednictvím Folklorního sdružení ČR všem folkloristům. Věděl, že pomáhá dobré věci a na základě těchto priorit vytvořil pevné a přátelské vzájemné vztahy, které rok od roku rozvíjí. Péčí a podporou J. Sloupenského se již nejednou lanškrounské náměstí a zámek rozezněly lidovými písněmi a melodiemi lidových tanců pro potěchu domácích i návštěvníků města.
Další velká předsevzetí Jiřího Sloupenského, podnikatelské cíle, rodinná přání a rozvoj firmy v posledních letech několikrát přibrzdilo zdraví, které jakoby nejen Jirku (ale také každého z nás) upozorňovalo, že "člověk není nerozbitný stroj": Připomnělo, že každý musí také umět v určitých okamžicích ze svých aktivit ubrat a správně se rozhodnout především ve prospěch svého zdraví. Také tuto vlastnost J. Sloupenský v sobě našel, a tak část svých pracovních povinností již v tomto období předal svému synovi a následovníku, a ku prospěchu svého zdraví zvolnil...
Milý Jirko. Dovol, abych Ti jménem svým i jménem všech kolegů z Folklorního sdružení popřál k Tvému významnému životnímu jubileu především mnoho zdraví a spokojenosti v rodině, v práci i mezi kamarády a nejbližšími spolupracovníky. Věřím, že naše vzájemná spolupráce bude ještě dlouho pokračovat, a že se ještě nejednou společně potěšíme z krásných publikací, jimž pomáháš ve své tiskárně na tento svět a že naše přátelství se bude dále zpevňovat a spolupráce rozvíjet.
Jirkovi Sloupenskému připíjíme všichni společně na zdraví a dlouhá léta.

František Synek

DALŠÍ INFORMACE: Lanškroun
Zveřejněno 18.03.2006 v 13:03 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA