PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

2. ročník koštu O krála slováckéj klobásky

Košt 2006 sobota 22. dubna 2006 Velká nad Veličkou
Mikroregion HORŇÁCKO
2. ročník koštu O krála slováckej Klobásky Pořádá Agentura AV a McKelt, spol. s r.o.
Vypsané kategorie:
malovýroba - řezník-uzenář
přihláška 3 kg vzorku
domácí výroba - amatéři
l,5 kg vzorku
Informace na telefonech: 608 813 592, 603 265 331
Sběr vzorků do 20. dubna na vybraných místech v regionech Břeclavska, Hodonínska a Uherskohradišťska
Program:
10.00 - Slavnostní zahájení
12.00 - Začátek degustace
16.00 - Ukončení degustace
18.00 - Slavnostní vyhlášení výsledků
Ochutnávka a prodej uzenářských výrobků
- čerstvé uzeniny z udírny
- klobásy a další speciality na grilu
Ochutnávka a prodej přívlastkových vín:
D. Soviš, P. Hruška - Blatnice, L. Botur - Strážnice

Více zábavy po celý den v novém kulturním prostředí. Dostatek míst na sezení. V průběhu odpoledne a večera vystoupí v nekonečné besedě u cimbálu: Horňácká CM Martina Hrbáče, Horňácká CM Kubíci, Mužský sbor z Velké nad Veličkou a tanečnice souboru Hradišťan, lidový vypravěč Jožka Pavlíček z Kunovic, folklorista, muzikant a spisovatel Pavel Popelka a další.
Výstavka historických strojů a nástrojů řeznických mistrů.
Vážení přátelé voňavých klobásek !
Blíží se jaro, období Velikonoc, konec půstu a s tím již tradiční Košt O krála slováckej klobásky.
Organizační výbor při přípravě loňského nultého, nebo také prvního ročníku, podcenil Váš zájem a hojnou účast. Dodatečně se všem omlouváme za nedostatek místa k sezení, nedostatek parkování na vápenkách a s tím spojené potíže a Vaše nepohodlí na 1. ročníku. Proto jsme se rozhodli přesunout celou akci do větších a vhodnějších, dopravně dostupnějších prostor: 2. ročník koštu se uskuteční v Kulturním domě ve Velké nad Veličkou v sobotu 22. dubna 2006. Nyní tedy můžeme zaručit, že všichni návštěvníci "okoštují" přihlášené vzorky v příjemném prostředí při krásném horňáckém folklóru.
Pro zpestření bude před kulturním domem připravena ochutnávka a malý trh se stánky vybraných malovýrobců kvalitních uzenin. Takže bude i co nakoupit "nadoma". Ale ani během besedy u cimbálu nebudete mít hlad. Určitě si vybere z mnoha cenově velmi dostupných možností. Nějaké překvapení bude i v ceně vstupenky.
A protože ke klobáskám, uzenému nebo špeku patří i dobré pití, bude samozřejmě také pivo a možná i něco ostřejšího, podle nálady. Ale ta hlavní novinka kterou jsme pro 2. ročník připravili bude ochutnávka, a nejen ochutnávka, ale i možnost nákupu přívlastkových vín. A to jak domů, tak i k přímé konzumaci na místě, což jistě k "nekonečné" besedě u cimbálu bude náramně pasovat. Zatím máme potvrzenu účast vinařů Pavla Hrušky a Dušana Soviše z Blatnice a zejména pana Luďka Botura ze Strážnice, který patří k současné české vinařské špičce s mnoha oceněními. A možná ještě někdo přibude. Celé odpoledne a večer bude probíhat rozsáhlý horňácký folklórní program. Ale to je již uvedeno na dalších propagačních materiálech.
Dobrou chuť, dobrou náladu a příjemnou zábavu Vám přeje organizační výbor a Ing. Zdeněk Pokorný "prezident" koštu
Prohlášení od organizačního výboru koštu "O krála slováckéj klobásky"®.
Krásný nápad porovnat kvalitu, recepty a krajové odlišnosti této nejen pro Slovácko a okolí tak typické speciality se zrodil v hlavě dnešního ředitele koštu Antonína "Tondy" Vrby z Velké nad Veličkou v roce 2004.
Protože jsme nevěděli jaký bude zájem, uspořádali jsme 0-tý pokusný ročník v komorním prostředí RS Vápenky. Zájem předčil očekávání a prostory nestačily. Děkujeme tímto vedoucímu panu Liborovi Klimkovi za pohostinnost a obětavost v roce 2005.
Abychom vyhověli zvýšeným žádostem výrobců prezentovat své výrobky a vzorky, i velkému zájmu veřejnosti, rozhodli jsme se uspořádat nový ročník ve větších a dopravně dostupnějších prostorách. Útočiště jsme našli 22. dubna v kulturním domě ve Velké nad Veličkou za podpory vedení obce a spousty obětavých spolupracovníků. Celá soutěž je náročná na rozsah prostor k vystavení a ochutnání vzorků, jejich hygienu, objektivitu, a má nevýdělečný charakter. Proto jsme museli upustit od pořádání koštu v restauraci, kde by se prolínal s běžným provozem a nebyla zajištěna hygiena a další podmínky. Není to tedy pro organizační výbor pouze snaha o navýšení tržeb, co nás vede ke změně, ale zcela jiné, objektivní důvody.
Košt 2006 "O krála slováckéj klobásky"® je registrovaná ochranná známka pořadatele. Jako taková požívá z toho plynoucí postavení. Protože se již vyskytla kufanditní snaha o vymezování se vůči této originální soutěži, žádáme zdvořile, o zorientování se v této pikulérní situaci. Děkujeme za pochopení

Ředitel koštu O krála slováckéj klobásky Zdeněk Pokorný
Odborný poradce: Jan Kružica, telefon: 603 265 331
Organizační informace: Antonín Vrba, telefon: 608 813 592, e-mail: vrbaa@seznam.cz

Zprávička O klobáskách a o Horňácku došlá právě 27.3.2006
Dobrý večer lebo deň z Horňácka.
Predevším sa u nás v nejbližší době uskuteční 31. ročník dětské folklorné prehlídky s názvem Mladé Horňácko. V sobotu 8. dubna v Lipově od 17.00 hodin na sokolovně. Ve Velkéj nad Veličkú sa děti ukážú v nedělu 9. dubna od 14.00 v kulturním domě.
Další významnú společenskú akcú prímo v srdci Horňácka-Velké bude Košt 2006 O krála slováckej klobásky.
Mikroregion HORŇÁCKO
Fotečka je hlavně pre tých ludí, kerý se mnú nejsú v obraze a takéj sa podívajte "klobáskaré" ve ceuéj republice aj ve světě, co čeká na vítěza letošního koštu! Hlavní organizátor Antonín Vrba z Velké nad Veličkou představuje dílo brněnského keramika Jaroška Homoly, které obdrží absolutní vítěz Koštu 2006 O krála slováckéj klobásky, foto Roman Pavlíček
Stránky klobásek sú ešče sice ve "výstavbě", ale dá sa tam neco shlédnút. Do konca týdňa budú "klobáskové stránečky" v plnéj parádě.
Na druhéj straně sa ale stále nedarí "nažhavit" začátkem roku nama avizované stránky www.hornacko.info. Presto tomu věrím, že sa potvrdí pravidlo: "Kdo věrí, tak sa dočká!"
Další informace z Horňácka k vám "dorazijú" ze stráneček:
http://www.obecvelka.cz
http://www.folklorweb.cz
http://www.slovacko.org
http://www.hotelfilipov.com
http://www.gentleman.cz
http://www.fos.cz

Termíny folklorních svátkú ve Velkéj n. V.:
21-23.červenca Horňácké slavnosti
19. srpenca Ozvěny Horňácka

S práním krásného jara ostává váš Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion HORŇÁCKO
Zveřejněno 23.03.2006 v 01:24 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA