PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tiskové zprávy a články

ŽÁDNÝ STRACH
PŘED TAŽNÝMI PTÁKY

Včerejší 21. březen je oficiálně prvním dnem jara . Jeho první ptačí poslové však k nám začali přilétat už před několika týdny. Ministerstvo životního prostředí v souvislosti s aktuální mediální popularitou ptačí chřipky (resp. viru H5N1) varuje před jakoukoli panikou, zabíjením ptáků či ničením jejich hnízd. "Ptáci za ptačí chřipku nemohou.
Opatrnosti je třeba, ale lidé by neměli podléhat panice. Při běžném kontaktu jako je třeba krmení na krmítkách žádné nebezpečí nehrozí," říká ornitolog a náměstek ministra životního prostředí pro ochranu přírody František Pojer. Pro člověka může být nebezpečná jedna z forem ptačí chřipky, způsobená virem H5N1.
Nakazit se lze jedině velmi úzkým kontaktem s infikovanými ptáky. Podle Státní veterinární správy je nejpravděpodobnější možné riziko pro člověka při kontaktu v chovech drůbeže či pro ornitology v záchranných stanicích.
Pro prevenci postačí se vyvarovat zbytečných kontaktů s ptáky, u nichž existuje podezření z nákazy, ale také s jejich trusem. V České republice veterináři dodnes vyšetřili více než 1200 uhynulých ptáků a nebezpečný virus H5N1 nezjistili u žádného z nich. Jakákoli panika tedy rozhodně není na místě. Odpovědi na konkrétní dotazy k ptačí chřipce najdete na stránkách Státní veterinární správy na adrese http://www.svscr.cz či na webu http://www.ptaci-chripka.cz. Případné jednorázové úhyny většího počtu ptáků hlaste nejbližší veterinární správě - kontakty na http://www.svscr.cz.
MŽP rozhodně varuje před zabíjením ptáků či ničením jejich hnízd. Obojí je u nás zákonem zakázáno [2]. Naopak doporučuje až do odtání sněhu pokračovat v zimním přikrmování ptactva v krmítkách a stejně tak ve vyvěšování vhodných ptačích budek v období před začátkem hnízdění. Návody najdete na stránkách České společnosti ornitologické (http://www.birdlife.cz), či Českého svazu ochránců přírody (http://www.csop.cz/zivazahrada).
Do České republiky se začínají vracet na svá hnízdiště tažní ptáci ze svých zimovišť. Na cestě do Evropy jsou už mj. černí čápi z projektu Flying over Natura 2000 (sledovat je můžete na http://www.rozhlas.cz/flyingover), vracet se začnou také čápi bílí, vlaštovky, rorýsi či jiřičky. Zpátky už jsou skřivani i další druhy tažných ptáků. V Česku hnízdí 222 druhů ptáků. Z toho je 123 druhů ohrožených, 35 druhů dokonce kriticky ohrožených.

zdroj:Bruntálský Kurýr

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Mikroregion SLEZSKÁ HARTA
Zveřejněno 23.03.2006 v 10:15 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA