PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ostravica slaví - slavnostní koncert Od slunka do slunka

1. dubna 2006 v 19.00 hod. v Kině P.Bezruče ve Frýdku-Místku
Ostravica, soubor lidových písní a tanců
OSTRAVICA SLAVÍ 1.DUBNA
Horalské nebo taky horské Lašsko a moravskoslovenské pomezí, kraj pod Lysou Horou v podhůří Beskyd. Tam všude žili lidé, kteří nám zanechali svůj odkaz v písních, tancích i krojích. Již 45. let čerpají členové Souboru lidových písní a tanců Ostravica inspiraci ke své umělecké práci v této oblasti a v podobě písní a tanců ji předávají na svých vystoupeních divákům a posluchačům. Za ta léta se v souboru vystřídalo mnoho tanečníků a muzikantů a dalších osobností, které Ostravica ovlivnila na celý život. Za všechny jmenujme paní Věrku Šimkovou, která soubor v roce 1960 založila a mnoho let pracovala jako choreografka, umělecká vedoucí, sběratelka lidových písní a tanců a odbornice na regionální folklór.
Před deseti lety dospělí rozšířili svoji základnu o děti z Malé Ostravice. V samých začátcích její existence se scházela pouze jedna taneční skupinka a muzička a dnes je již tvořena třemi tanečními skupinami, které jsou rozčleněny podle věkových kategorií. Z dětských muzikantů vyrostli muzikanti dospělí, které nahradili jejich mladší kamarádi ze Základní umělecké školy v Místku.
Už jen pár dní nás dělí od slavnostního koncertu s názvem "Od slunka do slunka", kterým oslaví členové Souboru lidových písní a tanců Ostravica i se svými mladšími kamarády z Malé Ostravice svá výročí. Koncert se uskuteční v sobotu 1.dubna v Kině Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. Od 19.00 hod. čeká diváky program, který nás provede jedním obyčejným dnem kdysi dávno. Podíváme se do školy, na pastvu i na trh, uslyšíme písně z hor, od kolébky i ty, co zpívali chlapi od domu k domu. Potkáme se s láskou v mladém i zralém věku. A celý den zakončíme na zábavě v krčmě.
Po koncertě následuje tanec u cimbálovky ve foyeru kina, kde si také můžete prohlédnout spoustu fotografií, kronik, rekvizit, ocenění a jiných materiálů z historie i současnosti obou souborů. Vstupenky v ceně 90,- a 60,- Kč se prodávají v Nové scéně Vlast a před koncertem také v kině P.B.

Monika Škanderová, monika.skanderova@tiscali.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 27.03.2006 v 23:39 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA