PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Valašský vojvoda o slavnostním večeru FOSKAR 2005

FOSKAR 2005 v Brně!
1. dubna 2006 se koná slavnostní předávací večer FOSKAR 2005. Jde o ocenění výrazných počinů v aktivním hudebním a tanečním folkloru a folklorismu v České republice. Vyhlašovatelem a pořadatelem projektu FOSKAR je Nadační fond FOSKAR, spolupořadatelem je Národní ústav lidové kultury ve Strážnici.
Ocenění je vyhlašováno v kategoriích:
Zpěvák/zpěvačka; Vokální sbor; Individuální muzikantský výkon; Muzika; Úprava/skladba;
Taneční výkon; Soubor; Choreografie; Nosič; Veřejně prezentovaný pořad, Rozhlasový/televizní pořad;
Přínos k udržení a rozvoji folklóru; Síň slávy.

Slavnostní předávací večer bude v Divadle Bolka Polívky v Brně 1. dubna v 19.30 hod. (předprodej vstupenek: 542 214 903).
V kategorii "soubor roku 2005" byl mezi 5 nejlepších nominován soubor Valašský vojvoda z Kozlovic.

Hezké jaro přeje Zdeněk Tofel, umělecký vedoucí CM Valašský vojvoda (604245814).

Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Kozlovice, Česká republika
SLPT Valašský vojvoda (www.valasskyvojvoda.cz) z Kozlovic (zakládací listina obce z 8.9.1294) byl založen v květnu roku 1970 (v roce 2005 oslavil 35 let od svého vzniku). Navazuje na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které v minulosti působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník, na severním předhůří Moravských Beskyd. Nejstarší zmínka o živých a bohatých tradicích je však z roku 1895 (letos 111. výročí), kdy kozlovičtí tanečníci vystoupili s Válkovou muzikou z Kunčic pod Ondřejníkem na slavné Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Soubor dnes zpracovává zvyky, tance a písně vycházející z regionu severního Valašska, lašsko-valašského i moravsko-slovenského pomezí. Ve spojení s cimbálovou muzikou nalézají autoři tanečních pásem a hudebních úprav společně s interprety, nové a svěží obrazy s ohledem na nejlepší domácí tradice.
Nedaleko Kozlovic www.kozlovice.cz se rozkládají zříceniny hradu Hukvaldy. V jeho podhradí vznikla počátkem 18. století stejnojmenná osada, v níž se narodil proslulý a geniální hudební skladatel Leoš Janáček (1854-1928). V nedaleké kozlovické hospodě U Harabiša črtal útržky, z nichž vznikly známé Lašské tance, s původním názvem Valašské tance. Leoš Janáček zde zapisoval písně i tance u místních zpěváků a tanečníků. Mnohé z těchto písní a tanců soubor předvádí na současných vystoupeních. Leoš Janáček měl také značný podíl na úspěšném vystoupení kozlovických tanečníků a Válkovy cimbálové muziky z Kunčic pod Ondřejníkem na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895, která byla důležitým historickým mezníkem v kulturních dějinách naší země. Dalšími sběrateli, kteří zapisovali písně v našem regionu byli František Sušil, František Bartoš, Antonín Pustka, Leopold Vícha, Arnošt Kubeša, Rudolf Janda, Vincenc Socha... Jejich odkaz je bohatou studnicí pro repertoár souboru. Soubor Valašský vojvoda vystupuje v krojích rekonstruovaných na základě studia dobových materiálů z 2.poloviny19.století.
Valašský vojvoda spolupracuje s Českou televizí, kde natočil pořady Zpívánky, Voničku z domova...Členové souboru se také podíleli na natáčení celovečerních filmů Tajemství hradu v Karpatech a Lev s bílou hřívou. Výrazně jsme se podíleli na realizaci dokumentárních filmů Hukvaldské studánky-Leoš Janáček a lidová píseň a Vítězslav Novák a lidová píseň a také při natáčení pohádky z našeho regionu Dřevěná Marika. Soubor velice úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava, kde byly natočeny všechny snímky na CD Písně a tance z lašsko-valašského pomezí, Koleda je ve Vánoce, Slunečko vychodi, Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska a Sedm divů Slezska.
Valašský vojvoda zaujal posluchače a diváky v mnoha zemích Evropy: Německo, Bulharsko, Jugoslávie, Holandsko, Řecko, Polsko, Turecko, Francie, Španělsko, Maďarsko, Vatikán, Ukrajina, Slovensko a Japonsko.
Soubor vystupuje na folklorních festivalech a koncertech v ČR. K nejvýznamnějším patřil slavnostní koncert v Praze na Žofíně (1995) - v rámci oslav 100.výročí Národopisné výstavy českoslovanské. Dále pořad Ó radost má, byl součástí cyklu českého a moravského folklóru v rámci známého mezinárodního festivalu Pražské jaro 1997. Galakoncerty v Praze a Chrudimi v rámci projektu Praha-evropské město kultury roku 2000, MFF Strážnice, MF Plzeň, MF Souznění (www.souzneni-festival.cz) v Ostravě, MF Frýdek - Místek, Rožnovské slavnosti, Slezské dny v Dolní Lomné, MF Strakonice, MF Karlovy Vary (2.-4.9.05), F Scéna Brno (7.-9.7.05), Slezské dny v Dolní Lomné, Rožnovské slavnosti, Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce, MF Setkání muzik Valašského království ve Frenštátě pod Radhoštěm, atd...

Soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz získal za své koncertní pořady a vystoupení významná ocenění, jmenujme alespoň některá z nich:
* 1992 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané (CIOFF)
- stříbrná valaška za pásmo "Jaro v Beskydech", druhé místo v soutěži mužského skoku
odzemek, cena novinářů a publicistů, cena cim. muzice za hudební a pěvecký projev,
1. cena na MFF v Brzesku, natáčení pro rozhlas a televizi Warszawa a Krakow
* 1995 - Zlatý Karagöz, Turecko - Bursa, všeobecné uznání diváků i odborné poroty
* 1996 - TKB, Polsko - Žiwiec, Wisla...
- cena za vysoké etnografické a umělecké hodnoty předvedeného programu
* 2001 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané
- bronzová valaška za pásmo "Vojna a svatební veselí", natáčení pro TV a rozhlas
Warszawa, Katovice a Krakov
* 2002 - Koljada, Ukrajina, Rivne - 9. mezinár. fest. vánočních zvyků slovanských národů
- cena odborné kritiky, laureát festivalu (CIOFF).
* 2002 - Mezinárodní festival Gannat, Francie (CIOFF)
* 2004 - 59. MFF Strážnice, ČR (CIOFF)
- udělen titul laureát festivalu ve Strážnici sólistce Petře Žáčkové a dívčí pěvecké skupině za výjimečný vokální projev.
Účast na dalších významných akcích:
* SOUZNĚNÍ 2005 - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (CIOFF)
(Ostrava, Kozlovice)
* 2005 - Samostatné umělecké turné (7.6.-22.6.), EXPO 2005 - Nagoia (23.6.-25.6.)
* 2005 - Galakoncert k 35. výročí založení souboru V. vojvoda (22.10. Kozlovice)
* 2006 - KOLJADA - MF slovanských národů Ukrajina, Rivne (13.-17.1.)
Velký ohlas má tradiční Valašský bál (letos proběhl 4.2.2006, 19.00 hod, sál OÚ Kozlovice). Hostem Valašského vojvody byla CM Olšava z Uherského Brodu s primášem Lubomírem Málkem. Vedle bohatého programu a skvělé zábavy si každoročně přijdou na své i milovníci domácí kuchyně.
V červnu r. 2005 soubor Valašský vojvoda reprezentoval Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2005 http://www.expo2005.cz (Český národní den: 24.6.) v prefektuře Aichi - v Nagoi, Japonsko. Dalších 14 koncertů, včetně workshopů, proběhlo od 7.6. do 22.6. v Itami, Tokiu, Hamamatsu, Kawasaki, Fujisawě, Nagaoce... a dalších velkých centrech.
30.03.2006 Zdeněk Tofel (+420/604245814), tofel.zdenek@quick.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.03.2006 v 22:20 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA