PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slavnostní koncert nového BROLNU Brno, 19. dubna 2006

Tisková zpráva
SLAVNOSTNÍ KONCERT NOVÉHO BROLNU
Brno, 19. dubna 2006
Do posledního místa hosty zaplněný sál B. Bakaly v Brně zvaný Bílý dům si vyslechl společně s posluchači Českého rozhlasu studia Brno ve středu 19. dubna 2006 večer premiérový koncert nového Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, který folkloristé znají spíše pod zkratkou BROLN.
Nová éra tohoto tělesa byla zahájena rozhodnutím ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka opět po 13 letech. Post nového dramaturga orchestru přijal Jiří Plocek, primášské housle a part rozehrál Jindřich Hovorka.
Brno
Brno
Na slavnostním koncertu, jenž byl současně přímým rozhlasovým vysíláním, uvítali skutečnost zahájení pravidelné činnosti orchestru Václav Kasík společně s ředitelem Českého rozhlasu Brno Ludvíkem Němcem a předsedou Folklorního sdružení ČR Zdeňkem Pšenicou. Jmenovaní se shodli, že začíná nové koncertní a dramaturgické období BROLNu, jehož podstatou, jak se v úvodu zmínil dramaturg J. Plocek bude propojení Českého rozhlasu s regionální kulturou.
Brno
V rámci slavnostního koncertu byli vzpomenuti vynikající nejen primáši (Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal, Radek Zapletal, Jindřich Hovorka, muzikanti (např. Jan Gašpar Hrisko) a zpěváci (bratři Luboš a Dušan Holí, Božena Šebetovská, Jožka Severin a další), ale také zasloužilí dramaturgové a spolupracovníci orchestru (Jaroslav Jurášek, Jaroslav Jakubíček, či Jaromír Nečas).
Sedmičlenná kapela ve složení Jindřich Hovorka (prim), František Černý (housle), Josef Pavlica (viola), Aleš Janeček (Klarinet), Růžena Kučerová (Flétna), Pavel Trkan (kontrabas) a Jan Telecký (cimbál) zahrála vděčným posluchačům skladby z upravovatelské dílny Otakara Pokorného, Františka Dobrovolného, Jaromíra Nečase, Zdenka Lukáše, Jana Gašpara Hriska, Jindřicha Hovorky, Jaroslava Krčka, Zdenka Bláhy, Bély Farkaše, Radka Zapletala nebo Jana Rokyty. Zpívali Olga Kostelencová, Ludmila Malhocká, František Černý a Jiří Petrů.
Brno
Vyprodané hlediště sálu Bílého domu se s hráči i zpěváky rozloučilo dlouhým potleskem a společně se Z. Pšenicou hudebníkům i dramatugovi vyjádřilo naději, že se s orchestrem setkáme nejen na rozhlasových vlnách, ale také na mnoha folklorních festivalech.

Text a foto: © František Synek, 19. dubna 2006
František Synek, místopředseda, tel.: 234 621 303, 604 384 410

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 20.04.2006 v 18:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA