PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

7. Setkání cimbálových muzik Valašského království

Tisková zpráva
7. hudební festival
"Setkání cimbálových muzik Valašského království
Ve dnech 19. a 20. května 2006 pořádá město Frenštát pod Radhoštěm společně s Folklorním sdružením ČR a Valašským souborem Radhošť Trojanovice za spolupráce s Valašským folklorním sdružením a společnosti Valašské království již 7. ročník hudebního festivalu "Setkání cimbálových muzik Valašského království" s mezinárodní účastí lidových hudeb z Polska a Slovenska.
V pátek 19. května 2006 od 15.00 hod. proběhnou na náměstí pořady:
"Koncert orchestru základní umělecké školy" z Frenštátu p.R.
"Medailon Jana Nepomuka Poláška"
-valašský soubor Sedmikvítek zde vzpomene 50. výročí úmrtí a 130. výročí narození frenštátského rodáka, valašského sběratele a skladatele, oblíbeného žáka Leoše Janáčka, se kterým se podílel na obsáhlém sběru lidových písní .
"Setkání dětských cimbálových muzik"
- v tomto pořadu se představí dětské cimbálové muziky a to nejen z Valašska.
Celkem bude na náměstí účinkovat 18 dětských kolektivů s počtem 234 účinkujících a jejich vystoupení budou vyvrcholením celoroční pravidelná práce..
V sobotu 20. května 2006 bude na hudebním festivalu účinkovat 18 cimbálových a lidových hudeb s počtem 186 účinkujících. Účinkující a hosté budou přijati starostou města na radnici v 9.30 hod. a provede se zápis všech účinkujících hudeb a hostů do kroniky města. Slavnostní zahájení proběhne na náměstí ve 13,00 hod. za účastí představitelů Moravskoslezského krajského úřadu, Zlínského kraje, řady zástupců různých organizací, sponzorů a hostů krajanských spolků státu Texas z USA, protože město slaví jubileum 150. výročí vystěhovalectví našich krajanů do Ameriky. Všechny diváky a účinkující přijde na slavnostní zahájení pozdravit svým sólovým vystoupením i královna matka "Valašského království" Jarmila Šuláková.
Pro diváky jsou připraveny pořady:
"Setkání cimbálových muzik Valašského království" - vystoupí zde cimbálové muziky Valašska a seznámí zde širší veřejnost se svou bohatou a plodnou činností i současným zajímavým repertoárem.
"Vystoupení zahraničních účastníků"
- vystoupí zde 4 lidové hudby z Polska a Slovenska a lidová hudba polské menšiny z Těšínska. Diváci v nevšedním programu budou mít možnost posoudit velmi zajímavé rozdílnosti i některé společné znaky valašské kultury Karpatského oblouku těchto zahraničních lidových hudeb.
"Zbojnické písně a tance Karpatského oblouku"
-program je doprovázen průvodním slovem, které staví na skutečných historických událostech. Začíná zbojnickou tradicí na Valašsku, pokračuje českým a polským Slezskem, slovenským Kysuckem a končí v Těrchové na Slovensku, kde působil legendární Jánošík.
V tomto velmi atraktivním programu vystoupí 9 lidových hudeb a uvídíme zde i mužské zbojnické tance z Valašska, Polska a Slovenska a zdejší "Ondrášův skok".
Celkem bude v pátek a sobotu na náměstí koncertovat 36 lidových hudeb s počtem 420 účinkujících.
Cílem hudebního festivalu je seznamovat veřejnost s bohatou tradicí a tvůrčí činností cimbálových muzik Valašska a zároveň i regionů svázaných s valašskou kulturou Karpatského oblouku. Jeho cílem je dále podpora rozvoje dětských i dospělých hudeb, propagace lidové kultury a její zachování pro budoucnost. Hovoří o tom i prohlášení vlády ČR o podpoře kultury a vkladu naší svébytné kultury do společného bohatství Evropské unie s cílem udržet národní kulturní poklad pro budoucnost. Náš hudební festival se právě snaží tuto kontinuitu jedinečných a bohatých tradic udržovat a propagovat i rozvoj lidových tradic trojmezí Polska, Slovenska a Moravy.
Obracíme se proto s důvěrou na Vás o Vámi zvolenou formu mediální podpory a propagace této významné a ojedinělé akce v ČR.
Generálními partnery festivalu jsou Severomoravská plynárenská a.s. Ostrava a Siemens VDO Frenštát pod Radhoštěm.
Festival podporují: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Siemens elektromotory, Fonotéka Sýkora, Elektro Bartoš, Řeznictví Stiborek, Zahradnictví Myslikovjan, Likérka Fleret, Agentura Valašské království, Restaurace Havrlant, Stánek Valašské království - B. Mizerová a R. Špunar, ACR Alfa, Pivovar Šošovice, OSA - Ochranný svaz autorský, Most naděje - nadační fond, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a další.
Mediálními partnery jsou: Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, TV Beskyd Valašské Meziříčí a Česká televize Ostrava.
Setkání cimbálových muzik Valašského království
Podrobnější informace a formu spolupráce je možno dohodnout na kontaktní adrese ředitele hudebního festivalu:
Ing. Radomír Golas, Školská 1362,
744 01 Frenštát p.R,,
tel. 556-836095,
e-mail: radomir.golas@centrum.cz Kontakt: Ing. Radomír Golas, ředitel festivalu, Školská 1362, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 09.05.2006 v 16:50 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA