PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Plavební sezona na Schwarzenberském kanálu zahájena

TISKOVÁ ZPRÁVA: Plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu byla zahájena
PLAVEBNÍ SEZÓNA ZAČALA! Na Jeleních Vrších byla zahájena 13. května 2006 plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. V pravé poledne zazněly první melodie v podání folklorního souboru Libín-S. Hned potom na pódium přišli s plavebním ředitelem Hynkem Hladíkem starosta obce Nová Pec Jaroslav Koželuh a Gotthard Wagner z rakouského spolku SUNNSEITN, vlastníka skulptury Strážce, která stojí nad Novou Pecí.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony - folklorní soubor Libín-S v přírodním amfiteátru na Jeleních Vrších
Než její autor, David Svoboda z Prachatic, Strážce před několika lety dokončil, pronajmul jej SUNNSEITN obci Nová Pec za neuvěřitelnou cenu jednoho knoflíku z růže jeleního parohu. Jak Wagner přišel na parohový knoflík? Starostou Nové Pece, jehož součástí je i osada Jelení Vrchy, byl tehdy Jan Jelen. Starosta Jeleních Vrchů se jmenuje Jelen, parohový knoflík byl jen dalším krokem úvahy.
Koželuh ocenil služby Strážce, od doby, co stojí na břehu kanálu, se nic z kanálu neztratilo. Odměna je zasloužená, je projevem spolupráce a přátelství, na tom se shodli oba. Po úvodu zněly už opět lidové melodie.
Zhruba v době, kdy byl na pódiu vystřídán Libín-S bavorským sborem Perlesreuter Sänger, se u horního portálu začínali Helena Svobodová a Helmut Wittmann vyprávět pohádky z obou stran Šumavy. O zvláštním zvířeti, O perníkové chaloupce a Jak vodníkovi Žbluňkalovi uplavalo prádlo. Mezi tím už v amfiteátru na Jeleních Vrších hrál, tančil a zpíval soubor Soumrak.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony - pohádky z obou stran Šumavy u horního portálu tunelu vyprávěli Helena Svobodová a Helmut Wittmann
Po druhé hodině odpoledne přečetl plavební ředitel Hynek Hladík plavební rozkaz a začala tak první letošní ukázka plavení dříví. Plavilo se dlouhé i palivové dříví od myslivny na Jeleních Vrších až k potoku Hučice. Oproti běžným ukázkám se v korytě kanálu odehrávalo v proudící vodě, mnohdy i mezi kládami a poleny jazzové performance "Jazz v kanálu" pro trubku, tubu, pozoun a 3 páry rybářských holínek připraveném Gotthardem Wagnerem ze SUNNSEITN.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony - jazzové performance pro trubku, tubu, pozoun a tři páry rybářských bot
Skoro do páté hodiny se na Jeleních Vrších zpívalo, tancovalo, hrálo.

Okolo výstavky o plavebním kanálu KANÁL EXPO vyrostlo malé tržiště lidových řemesel - svůj stánek zde měl výrobce lidových dřevěných holubiček, malíř na sklo, přadlena, výrobci dřevěných koryt či košíkářka. Mezi jednotlivými folklorním setkáním, vyprávěním pohádek, stánky řemeslníků a ukázkou plavení dříví se pohybovala necelá tisícovka diváků.
Mezi nimi byl i ředitel Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumavy Alois Pavlíčko, který sebou přivezl také jednu zvláštnost - několik lahví piva Kůrovcová patnáctka. Správa národního parku pivo nechala uvařit, dle slov ředitele, "z těch nejlepších výměšků kůrovců z oblasti Modravských slatí" v protivínském pivovaru.
Bedřich Schwarzenberg, bratr senátora Karla Schwarzenberga, když viděl schwarzenberskou vlajku vedle vlajky české a evropské, kontatoval na adresu folklorního sdružení Libín-S, nositele projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu: "Vy jste dnes nositeli té tradice", Zcela jistě to bylo z úst nositele slavného jména mimořádné ocenění práce sdružení.
Přes nepříliš optimistické předpovědi meteorologů počasí vydrželo, zahájení plavební sezóny bylo úspěšné.
Libín - S, folklorní sdružení
Zahájení plavební sezony na Jeleních Vrších

Hynek Hladík
Česká 677
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602 272 442
fax +420 388 317 609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com/ v češtině
www.schw-kan.com/de in der deutschen Sprache

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.05.2006 v 17:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA